7. září  2012 v 09:46  rubrika: Týden v médiích

Pravda, nebo lež? Politiky usvědčuje hned několik webových stránek

Poslanecká sněmovna 12.6.2012 - Foto: Filip Jandourek

Poslanecká sněmovna 12.6.2012Foto: Filip Jandourek

Pokud sledujete politické debaty a nejste si jisti, který z politiků zrovna mluví čistou pravdu, nebo naopak říká něco zavádějícího, nejste si jistí, co je ten který politik vlastně za člověka, jakou má minulost a jak dříve hlasoval v parlamentu, nevíte, jestli se všechny jeho názory shodují s vašimi, nebo mu chcete rovnou napsat, nemusíte dlouze vyhledávat informace ani zjišťovat mailové adresy. Stačí navštívit některou z internetových stránek.

Server Demagog.cz, který vznikl letos v březnu, se zabývá ověřováním tvrzeni, která politici pronesou v politických debatách. Zatím se soustřeďuje hlavně na Otázky Václava Moravce v České televizi.  

„Moderátor a především diváci nemají kolikrát šanci všechna data v reálném čase kontrolovat. Podle nás je důležité, aby byla kontrola výroků politiků v této debatě a zpětně tyto argumenty chceme ověřovat a ověřujeme. V ověřování vycházíme z veřejně dostupných zdrojů,“ řekl pro magazín Týden v médiích analytik serveru Jan Tvrdoň. 

Zavádějících výroků v OVM je asi čtvrtina 

Politici podle něj mohou být náchylní k tomu používat fakta zkratkovitá, neúplná nebo nepravdivá, a tím manipulovat veřejné mínění.  

„Vybíráme pouze faktické výroky. Není v našich silách ověřovat výroky, které mají nějaký politický podtext, viz pravice je lepší než levice v otázce boje proti nezaměstnanosti… V Otázkách Václava Moravce, které ověřujeme každé pondělí, je pravdivých výroků drtivá většina, nepravdivých a zavádějících asi čtvrtina,“ dodal analytik.  

Na informace na webu politici reagují. Nejsilnější odezvu Demagog.cz zaznamenal od Úřadu vlády po televizním pořadu, ve kterém spolu diskutovali premiér a předseda ODS Petr Nečas a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.  

„V této debatě měl Petr Nečas dva nepravdivé výroky a některé neověřitelné. Úřad vlády zpracoval analýzu, které rozporovala naše hodnocení. My jsme připravili protianalýzu, která podporovala naše hodnocení na základě faktů. Všechny analýzy, včetně naší reakce i reakce Úřadu vlády, jsou dohledatelné na našich stránkách,“ doplnil Jan Tvrdoň.  

Politici a lobbisti 

Podpořit informovanost voličů a občanskou spolupráci je cílem občanského sdružení Koho volit eu. Připravilo dva dlouhodobé projekty: předvolební názorové testy a sledování aktivity zákonodárců. V testech zájemce odpoví na otázky a vyjde mu řešení, jak se jeho odpovědi shodují s programy politiků. Aktivita zákonodárců sleduje vystupování politiků, předložené zákony nebo jejich docházku.  

„Jenom ta fyzická přítomnost není jedinou věcí, kterou ten politik dělá, ale účast na legislativním procesu je velice důležitá. Nám z toho v podstatě vyplývá, že pokud se ten politik zabývá nějakou důležitou funkcí, tak prostě a jednoduše na to nemá čas,“ upozornil analytik Kamil Gregor. 

Informace o činnosti veřejné správy a databázi politiků a lobbistů nabízí internetová stránka Naši politici cz.  

„Naší základní filozofií je, aby volič neznal svého politika jenom na základě předvolebních debat nebo toho, co na sebe prozradí na volebním billboardu, ale aby měl možnost mapovat jeho výkon ve veřejné funkci, popřípadě profesní zkušenosti pro výkon funkce, na kterou kandiduje, aby si mohl udělat dlouhodobý obrázek o tom, jak ten politik veřejně nebo i ve svém oboru působí,“ upřesnil editor serveru Michal Voda. 

 

Dalibor Zíta se zaměřil weby, které sledují a vyhodnocují politiky a jejich výroky.

Vložit na svůj web

Autor:  Dalibor Zíta, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Týden v médiích  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 1. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas