Tři akustické dárky pro Johna Cage

John Cage - Foto: Česká televize

John CageFoto: Česká televize

Hlas – postava s velkým H procházející jakýmsi městem plném zvuků, lidí, jejich hlasů a nálad i mentálních vibrací. The City Wears A Slouch Hat - to je název společného projektu, který u příležitosti dvojitého výročí Johna Cage v letošním roce uspořádala evropská skupina producentů EBU Ars Acustica.

Onen Hlas s velkým H – The Voice – je charakteristickou postavou krátkého textu z pera významného amerického skladatele Kennetha Patchena, který v roce 1942 Johna Cage inspiroval. Osamělá obskurní postava HLASU, který prochází jakýmsi městem a sám sebe nechává proměnit v rezonátor okolního dění ... Záměr radiofonické skladby rozepsal Cage do zvukového scénáře čítajícího na 250 stránek. Jeho realizace měla proběhnout v chicagském rádiu Columbia Broadcasting System, ale nikdy k ní z důvodů enormní produkční náročnosti nedošlo. 

The city wears a slouch hat – Město se širákem – tak se měla rozsáhlá Cageova skladba z roku 1942 jmenovat, zůstala však pouze vizí. Přesto se jednalo o vizi, která později rezonovala nejen v kultovní cageově skladbě 4.33, ale například i v jednom z nejzásadnějších radiofonických počinů minulého století – Roaratoriu - v něm se cageovský moment obskurního “hlasu” s velkým H potkává s joyceovskými Plačkami... 

Právě tento moment byl výraznou inspirací protéměř dvacítku umělců povětšinou z evropských zemí, kteří se už v květnu připojili ke společnému cageovskému evropskému vysílání. U této pžíležitosti vytvořili původní kompozice, které mnoha různými způsoby reflektovali onen cageův záměr kompozice pro chicagské rádio CBS. V tomto speciální příspěvku k výročnímu dni Cageova úmrtí přinášíme i zde k poslechu tři kompozice, které vznikly sonickými pery českých autorů. Zde jsou. 

Petr Graham: soft morning city lsp!

(In Memory of Kenneth Patchen and John Cage)


 

 

Peter GRAHAM: SOFT MORNING CITY LSP

Vložit na svůj web

Nahráno ve studiu FaVU, Brno, leden 2012; technická spolupráce Jiří Suchánek

Název skladby je citací z Finnegans Wake Jamese Soyce, na kterou odkazuje John Cage v předmluvě ke své skladbě ASLSP. Radioakustická kompozice soft morning citylsp! je určitou parafrází rozhlasové hry The City Wears a Slouch Hat, kterou v roce 1942 vytvořili Kenneth Patchen a John Cage, a je připsána jejich památce. Pro vokální part (nahraný autorem samotným) byl použit původní Patchenův text pro postavu nazvanou THE VOICE, zde ovšem zredukovaný pouze na citoslovce a samohlásky. Ve výsledné kompozici však zaznívá jen nepatrná část. 

Osamělý hlas se toulá po ránu ulicemi a naslouchá jejich hudbě. Život města rozechvívá struny v jeho duši – ty jsou však pěkně rozladěné...
______________________ 

Petr Graham: Piano Wears the Slouch Strings

 

 

Peter GRAHAM: Piano Wears The Slouch String

Vložit na svůj web

Ve studiu FaVU jsem našel neuvěřitelný nástroj: starý klavír, přesněji, jen jeho rám s poškozenými, rozladěnými a uvolněnými strunami. Věřím, že John Cage by ocenil nepředvídatelnost jejich zvuku a jejich naprosto jedinečné ladění. 

Domovská stránka Petera Grahama
_____________________ 

Michal Cáb, Aleš Čermá: Withouthat
zpěv: Jitka Charvátová

 

 

Michal Cáb, Aleš Čermák: Withouthat

Vložit na svůj web

Žádné dvě procházky městem nejsou stejné, nejsou dvě stejná ticha a vůbec vše, co dříve nějak zaznívalo zní dnes docela jinak. Kompozice Withouthat je více než pokusem o rekonstrukci ztracené partitury její utopistickou reaktualizací. Apokalyptická procházka městem, co mu vzal vítr klobouk – geigerův přístroj místo kalimby – nikdy nespatřené formy života – přerušené vedení komunikačních i informačních tepen – neopaleolitická dílna – zástupy, co si zavírají čas, aniž by to kdokoliv postřehl. 

Michal Cáb ve své tvorbě osciluje mezi tichem a hlukem, stejně jako mezi řádem a chaosem, vypočitatelností a „náhodou“. Nijak jinak to ani nejde. Příležitostně spolupracuje. Hraje a pracuje s otevřeným softvérem (Pure Data, SuperCollider), kódem a zpětnou vazbou.

http://ticho.multiplace.org
http://artycok.tv/lang/cs-cz/8130/cab-michal 

Aleš Čermák (*1984) je autorem, editorem a zakladatelem nezávislého nakladatelství Ausdrucks Books. Společně s Jankem Rousem založili v roce 2010 prostor pro dočasné aktivity Studio Letná. V roce 2011 společně s Klárou Doležálkovou a Jakubem Kovaříkem vznikl experimentální časopis Material, který se zaměřuje a zkoumá různé druhy a možnosti spolupráce. V roce 2010 absolvoval stipendijní pobyt na Cooper Union School of Art v New Yorku. V současné době dokončuje studia na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Intermédia Jiřího Příhody.
http://alescermak.info 

Autor:  Michal Rataj

Nové články v rubrice

 • 06.prosince 2017, 22:00     FotogalerieAudio  rubrika: Archiv

  Dirty Electronics - John Richards a studenti AMU & De montford university (UK)

  Ve dnech 22. – 24. listopadu se v prostorách Institutu intermédií, interdisciplinárního pracoviště pražské Akademie múzických umění a ČVUT, konala ojedinělá akce. Studenti pražské AMU se potkali se svými kolegy z De...

   
 • 22. září  2017 v 17:00       rubrika: Archiv

  R(A)DIO(CUSTICA) /// OSTROVY POZITIVNÍ RADIACE

  HUDBA ZVUKŮ . DIALOGY BEZ TĚLA . OBJEKTY BEZ HMOTY . POEZIE BEZE SLOV . OBRAZY BEZ SVĚTLA . PERSPEKTIVY NASLOUCHÁNÍ . ROZHLAS . SIGNÁL

   
 • 8. srpna  2014 v 14:56     Audio  rubrika: Archiv

  festival VS.INTERPRETATION / 16. - 20. 7. 2014

  16. do 20. července proběhl v Experimentálním prostoru NoD a v komunikačním prostoru Školská 28 v Praze festival nazvaný vs. Interpretation. Nešlo však o vymezení se k termínu interpretace, ale o hledání dávných i nedávných... „Improvizace je vždy spojována s přítomným momentem, spontaneitou, ale má i mnoho dalších aspektů.“ Vs. Interpretation, projekt mezinárodní Nadace Agosto, seznámil veřejnost s aktuálními formami a různými aspekty improvizace v umění performance, současné hudby, tance, nebo nových médií. Součástí několikadenní přehlídky...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas