Boca Loca Lab

Boca Loca Lab: Evropané - Foto: Petr Králík

Boca Loca Lab: EvropanéFoto: Petr Králík

Divadelní skupina, kterou v roce 2007 založil režisér a autor Jiří Adámek. Smyslem je realizace scénických forem, které v sobě propojují divadelní a hudební postupy. K výrazným rysům vytvořených projektů patří hudebně komponovaná struktura, minimalistické herectví, zvláštní přístup k jazyku (fragmentarizace slov, rytmizace textu, hra s poloabstraktními shluky slabik a hlásek) a využívání mikrofonů.

Takto vznikly projekty Tiká tiká politika (2006), Evropané (2008), Teritorium (2010) a Požár (2011). Dále scénická skica o popravě Saddama Husajnana Klikněte na video, původně vytvořená pro Český rozhlas. Pro rozhlas vznikla i verze Tiká tiká politika (vysíláno též v Německu, Rakousku a Francii). Série IMPRO koncertů (herci s mikrofony) je založená na hudebních a vokálních schopnostech herců. 

Divadelní skupinu Boca Loca LAB tvoří základní tvůrčí tým (kromě Adámka dramaturgyně Martina Musilová a choreografka Zuzana Sýkorová) a pětice herců (Anna Kroupová, Pavol Smolárik, Vendula Štíchová, Daniel Šváb a Petr Vančura). Všech pět absolvovalo Katedru alternativního a loutkového divadla (DAMU, Praha). Pod Adámkovým vedením rozvíjejí nepsychologické, stylizované herectví založené především na specifické technice vokálního projevu. Kromě tvorby projektů procházejí různými workshopy, především pohybovým hudebním výcvikem.  

Inscenace Tiká tiká politika záskala Cenu za originální divadelní tvar (festival Kontakt v Toruni, 2009) a Cenu mezinárodní soutěže Music theatre now (hudbení sekce německé ITI, Berlín, 2008). Projekt Evropané získal nominace na Cenu Sazky a Divadelních novin (2008). Jiří Adámek získal mimo jiné Poctu Osobnost roku za realizaci několika hudebně-scénických kompozic a experimentálních projektů vokální performance i za teoretickou reflexi nových forem znělosti, festival Next Wave, 2007.  

Boca Loca znamená španělsky a italsky „bláznivá, šílená, zbrklá ústa". 

„Proud zvuků a slov, vycházející z úst herců, patří mezi poznávací znamení této divadelní skupiny. V projektu Tiká tiká politika ústa kuckají a škytají při proslovech politických leaderů. V Evropanech ústy procházejí apokalyptické výkřiky. V Teritoriu ústa chrlí seznam věcí, kterými se obklopujeme, abychom si vytvořili okolo sebe naše vlastní území. Někdy ústa bezradně mlčí. Jindy kňučí, řvou, sténají, naříkají. Boca Loca Lab je laboratoř divadla otvírajících se úst, divadla-koncertu, divadla-performance, multimediálního divadla, divadla slov a zvuků, geometrického divadla, divadla vzývání a zaříkávání."
J.A. 

Nové články v rubrice

 • Adkins Monty

  Monty Adkins je anglickým skladatelem, performerem a profesorem experimentalni hudby na University of Huddersfield ve Velké Británii. Je především autorem digitálních audio prací a zvukových instalací. Od roku 2008...

   
 • 16. listopadu  2018       rubrika: Osoby

  Dunn Lloyd

  Multimediální umělec a vydavatel Lloyd Dunn (narozen 1957 v Iowě) je zakládajícím členem intermediální a experimentální skupiny Tape-beatles a zakladatelem, vydavatelem a redaktorem několika nízkonákladových časopisů,... a Od začátku 80. let pracuje s řadou médii včetně 16 mm filmu, videa, audia, tisku a webových aplikací. Studoval lingvistiku, magisterské studium zakončil na katedře filmu, fotografie a intermédií v roce 1987 na University...

   
 • 24. října  2018       rubrika: Osoby

  Piaček Marek (bio)

  Marek Piaček (1972), slovenský skladateľ, flautista, dirigent, pedagóg. Od roku 1984 študoval hru na flaute súkromne u Vladislava Brunnera st. a na konzervatóriu v Bratislave (1986–1992) u Dagmar Zsapkovej. Jeho záujem...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas