c8400 (bio)

Josef Bareš (c8400) - Foto: Josef Bareš

Josef Bareš (c8400)Foto: Josef Bareš

c8400 je číslo v hexadecimálním formátu. moje číslo. číslo, které jsem. jsem mnoho čísel, která mi byla dána různými institucemi. pak tu jsou ještě všechny ty loginy a přezdívky do různých sítí a účtů na síti.

každý z nás během života obdrží mnoho různých jmen a čísel. c8400 je odvozeno z prvního čísla, které jsem dostal spolu se svým jménem. od mého rodného čísla. 

v různých institucích jsem veden pod svým rodným číslem, ne jménem. takže rodné číslo je mojí primární identitou vzhledem k těmto institucím. pokud se na tyto instituce (banka, zdravotní pojištení...) obracím, musím nejprve udat své rodné číslo a až potom jsem osloven svým "pravým" jménem. jinými slovy, můj "kód" musí projít určitou transformací, aby se došlo k mému "pravému" jménu. 

moje rodné číslo též muselo projít určitou transformací, než se z něho stalo "c8400", i když tato transformace byla jiného druhu. 

pro svojí síťovou podobu jsem toto číslo převedl do hexadecimálního (šestnáctkového) formátu, který je často používán v oblasti výpočetní techniky (barevný model, adresy systémových portů atd.). 

číslo symbolicky představuje jedinečnost každého člověka. neexistují žadní dva lidé se stejným číslem - v rámci daného systému. 

c8400 stojí proti "humanizaci" informačních technologií. probíhající (a vždy existující) trend "polidšťovat" technologii a představovat ji jako "přirozenou" způsobuje, že lidé zapomínají původ a podstatu vybavení, které používají. 

v tomto smyslu c8400 jasně udává, co představuje: je to můj kód v daném systému. jsem člověk spojený s tímto číslem. avšak tento kód jasně odlišuje tuto on-line identitu jako jednu z mých "tváří", která odráží něco ze mě, avšak nepředstavuje mě jako celek. 

stejně jako systém banky s vaším číslem účtu, "virtuální svět" je dalším systémem, do kterého se mužete přidat. je to vylepšení, příležitost, avšak v žádném případě substitut fyzické reality.

http://www.c8400.com 

Nové články v rubrice

 • Adkins Monty

  Monty Adkins je anglickým skladatelem, performerem a profesorem experimentalni hudby na University of Huddersfield ve Velké Británii. Je především autorem digitálních audio prací a zvukových instalací. Od roku 2008...

   
 • 16. listopadu  2018       rubrika: Osoby

  Dunn Lloyd

  Multimediální umělec a vydavatel Lloyd Dunn (narozen 1957 v Iowě) je zakládajícím členem intermediální a experimentální skupiny Tape-beatles a zakladatelem, vydavatelem a redaktorem několika nízkonákladových časopisů,... a Od začátku 80. let pracuje s řadou médii včetně 16 mm filmu, videa, audia, tisku a webových aplikací. Studoval lingvistiku, magisterské studium zakončil na katedře filmu, fotografie a intermédií v roce 1987 na University...

   
 • 24. října  2018       rubrika: Osoby

  Piaček Marek (bio)

  Marek Piaček (1972), slovenský skladateľ, flautista, dirigent, pedagóg. Od roku 1984 študoval hru na flaute súkromne u Vladislava Brunnera st. a na konzervatóriu v Bratislave (1986–1992) u Dagmar Zsapkovej. Jeho záujem...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas