OPO / Opening Performance Orchestra

O-P-O - Foto: JSM .

O-P-OFoto: JSM .

Opening Performance Orchestra je sedmičlenný soubor, který se téměř po dvou dekádách neveřejných hudebních i mimohudebních aktivit od roku 2006 systematicky věnuje vlastní hudební tvorbě. Hlukový konceptualismus Opening Performance Orchestra, hlásící se k výbojům hudební avantgardy 20. století i japonské noise music, je založen na myšlence tzv. fraction music a sloganu „žádné melodie - žádné rytmy - žádné harmonie“. Výsledkem jsou vlastní autorské skladby, např. série Spring Ceremony nebo Fraction Music, Evenfall, Creeping Waves, jakož i reinterpretace skladeb jiných autorů, s nimiž členové Opening Performance Orchestra cítí myšlenkovou spřízněnost, např. Inspirium Primum, jež je odkazem na materiál představitele japonské noise music Hirošiho Hasegawy, Re:Broken Music vycházející z destruované hudby Milana Knížáka, Chess Show jako osobitá vzpomínka na Johna Cage anebo skladby Noise of Art a Futuristické soirée vycházejí z myšlenek a textů italských futuristů s použitím autentických nástrojů intonarumori.

Za deset let existence se Opening Performance Orchestra uskutečnili řadu koncertních vystoupení, např. na festivalu soudobé hudby MaerzMusik v Berlíně (2014), na mezinárodním hudebním festivalu Expozice nové hudby v Brně (2014), na Minimaratonu elektronické hudby pořádaném při festivalu Ostravské dny (2013), na festivalu progresivní hudby NEXT v Bratislavě (2014), na Pražském industriálním festivalu (2006 a 2008), na Wroclavském industriálním festivalu (2007), na několika vernisážích českého Klubu konkretistů včetně retrospektivy v pražském Topičově salonu (2015), na zahájení výstavy Membra Disjecta for John Cage v pražské galerii DOX (2012), jakož i v Národní galerii v Praze v rámci Art' Birthday pořádané Českým rozhlasem (2016). Od roku 2010 pořádá Opening Performance Orchestra pravidelně NOISE ZONE, otevřený audio-vizuální projekt mapující hlukovou scénu, v jehož rámci vystoupili Hiroshi Hasegawa, Astro, Merzbow, Einleitungszeit,Birds Build Nests Underground, Instinct Primal, Napalmed a další. Od roku 2006 vydali Opening Performance Orchestra nahrávky – většinou vlastním nákladem, ale též u belgického labelu Sub Rosa (Broken Rebroken spolu s Milanem Knížákem, říjen 2015) a německého labelu Psych KG (Fraction Elements spolu s Hiroshim Hasegawou, srpen 2016). Na začátku roku 2016 Opening Performance Orchestra nahráli ve Studiu A Českého rozhlasu skladbu Futuristické soirée, jejíž premiéra zazní v mezinárodní výměnné síti EBU na podzim roku 2016. 

Související weby

http://www.o-p-o.cz

Nové články v rubrice

 • 26. května  2017 v 22:03       rubrika: Osoby

  Drumm Kevin

  Kevin Drumm (*1970, USA) je hudebníkem, který začal působit na chicagské scéně v 90. letech a spolupracoval s tak rozdílnými hudebníky jako je Ken Vandermark, Gastr Del Sol a Jim O’Rourke. Není divu, jeho uvažování...

   
 • 26. května  2017 v 22:03       rubrika: Osoby

  Klusák Pavel

  Pavel Klusák je hudební publicista, kurátor, scénarista a tvůrčí osobnost. Zaměřuje se na nonartificiální hudbu.

   
 • 26. května  2017 v 22:03       rubrika: Osoby

  Podracký Ján

  Ján Podracký (*1993, Košice) je študentom muzikológie magisterského stupňa na Masarykovej univerzite v Brne. Pomimo súkromných hodín s Pavlom Zemkom Novákom je v kompozícií autodidaktom.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace