Projekt29. září 2012, 0:05  

Tomáš Sýkora: Značka

Značka - Foto: Tomáš Sýkora

ZnačkaFoto: Tomáš Sýkora

Hlavní inspirací pro realizaci této kompozice mi byla dopravní značka – nikoliv její účel či tvar, ale její zvuk. Je to už celkem dávno, kdy jsem začal do značek ťukat a uvědomovat si, že každá zní úplně jinak. Vedlejší inspirací mi byl fenomén značky jako brandu, ať už jakéhokoliv.

Skladba má tři části:1. část zachycuje vznik značky - výrobu, funkci, život.
2. část pojednává o fascinaci značkou o tom, co pro nás znamená a co vnímmáme jako dobrou značku.
3. část je jakousi reprízou a zároveň uklidněním po hlavním gradačním vrcholu skladby. V této části reprízuji hlavní inspirační zdroj kompozice a to zvuk dopravní značky. 

Zvukový materiál ze kterého je tato kompozice složena, pochází z různých míst a zvukových prostředí. Mé dobrodružství při sběru výchozího audio materiálu začalo v dílně, kde se značky vyrábí, pokračovalo při samotné instalaci dopravní značky a vyústilo v příjemné posezení nad šálkem kávy ve společnosti krásných dam. Za hlavní zvukovou spojku však považuji prostředí pražských ulic, ze kterých pochází většina zaznamenaného audio materiálu a jejichž ruch pro mě byl zajímavým pojítkem mezi světem značky dopravní a značky obchodní. 

Při sběru a zpracovávání audio materiálu jsem se velmi bavil. Pokud tato skladba vyvolá v posluchačích Radioateliéru zvědavost a touhu ťuknout do značky a zkoumat její zvuk, budu rád. 

Tomáš Sýkora - Foto: Helen Cubová

Tomáš SýkoraFoto: Helen Cubová

Interpreti:
Jiří Petřík – pila, kladivo, bruska
Barbora Golanová trio – speech
Klára Petříková – ruka, kroky
Youtube – indefinable instrument 

 

 

Tomáš Sýkora: Značka

Vložit na svůj web

Související weby

Tomáš Sýkora - bio

Autor:  Tomáš Sýkora

Nové články v rubrice

 • 30. ledna 2019, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Mikuláš Mrva: Východní zrcadla

  Skladba východní zrcadla je pojmenována po básnické sbírce sbírce Adama Borziče Západo-východní zrcadla, “soundtrackem” ke knize je, navzdoru původnímu plánu, jen v hodně volném slova smyslu.

   
 • 26. prosince 2018, 19:00       rubrika: Projekt

  Monty Adkins - Deborah Templeton: NA OKRAJI VODY

  Procitla ze života, který žije v dalekém vnitrozemí, hledí napříč mlhavými vodami uvnitř fjordu do otevřeného moře, vzpomíná na minulé dny a rozjímá o ztracených šancích. Poetická próza Deborah Templetonové ve zhudebnění,...

   
 • 28. listopadu 2018, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Miloš Vojtěchovský / Lloyd Dunn: Deep Space Gateway

  Budeme skutečně v dohledné době moci opustit Zemi a vydat se na misi meziplanetárním prostorem? Kompozice metaforicky tématizuje naše otázky po budoucnosti a zároveň se ohlíží na sny pozemšťanů vypravit se ke hvězdám....

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas