Michael Delia: Kiki´s Kitchen

Doma v kuchyni - Foto: Michael Delia

Doma v kuchyniFoto: Michael Delia

Kiki's Kitchen je takovým pokusem o vytvoření kompozice, která by ve zvuku popsala velmi osobní zkušenost bytí mezi dvěma místy a ve dvojím plynutí času. Je založená na sedm let staré nahrávce, kterou jsem v letošním roce znovuobjevil a kterou jsem pořídil v kuchyni mé tety Kiki. Letos jsem ve stejné kuchyni nahrával opět a rovně jsem přitom moji cestu k tetě zachytil ve zvuku.

Poté, co jsem vytvořil první koláž z těchto snímků, na finální mix jsem aplikoval patch v programu MAX / Msp, který je schopen rozeznávat znějící vý ku tónu a na základě toho ovládat syntetizér. Jedná se tak vlastně o jakýsi "překlad" velmi osobního akustického snímku do neosobního elektronického jazyka. 

Ve skladbě jsou rovněž použity některé zvuky města Prahy. V závěru jde tak o znázornění mé osobní reality, v níž se pohybuji - fyzicky i duševně - mezi dvěma místy, Prahou a New Yorkem. Jde o vytvoření portrétu jakéhosi mostu, po němž neustále chodím tam a zpět. 

Michael Delia (*1963, USA) studoval obor vizuálních umění na Moravian College v Pensylvánii a na S. V. A. v New Yorku se zaměřením na sochařství. Ve své tvorbě se orientuje především na zvukové performance a instalace, v nichž používá své vlastní, nově vytvořené, hudební nástroje. Svá díla prezentoval v řadě význačných kulturních institucích v Evropě a USA, mj. The Knitting Faktory, Exit Art (New York), Stighting Logos (Gent), Het Apollohuis (Eindhoven), Hermit (Plasy), Sound Off, The Rosenberg Museum (Slovensko), Rudolfinum (Praha), Skleněná louka (Brno), Mamu Galerie (Budapešť) ad. 

http://www.stazioneditopolo.it/cantieri/installazioni_in_natura.htm
http://www.radioart.sk/doc/soundoff96/
http://www.ilnarratore.com/topolo2003/michael_delia.htm
 

 

Michael Delia: Kiki´s Kitchen

Vložit na svůj web

Autor:  Michael Delia

Nové články v rubrice

 • 28. února  2018 v 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Jiří Suchánek: PŘESUNY

  Přesuny způsobují další přesuny. Prázdná místa se časem zaplňují a přeplněná akcelerují.

   
 • 31. ledna  2018 v 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Marek Hlaváč: Poslechová rozcvička

  Série krátkých zvukových kompozic pracujících různými způsoby participace ze strany posluchače a obecně s rolí vysílajícího a přijímajícího. Kompozice jako nástroj - aby si posluchač mohl skladbu poslechnout, musí se...

   
 • 27. 12. 2017, 22:00     FotogalerieAudio  rubrika: Projekt

  Ian Mikyska: Slyšet ne něco, ale spíše podle něčeho, s něčím

  V červnu 2017 podnikl Ian Mikyska cestu do Arménie a Gruzie. Během ní spolu s Prokopem Jelínkem sbírali obrazový i zvukový materiál pro video-instalaci do Arménského centra současného a experimentálního umění v Jerevanu,... Seeing not something, but rather with something, according to something (3. 10. – 14. 10. 2017). Materiál je využitý také v této čistě zvukové kompozici pro Český rozhlas: Slyšet ne něco, ale spíše podle něčeho, s něčím.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace