Michael Delia: Kiki´s Kitchen

Doma v kuchyni - Foto: Michael Delia

Doma v kuchyniFoto: Michael Delia

Kiki's Kitchen je takovým pokusem o vytvoření kompozice, která by ve zvuku popsala velmi osobní zkušenost bytí mezi dvěma místy a ve dvojím plynutí času. Je založená na sedm let staré nahrávce, kterou jsem v letošním roce znovuobjevil a kterou jsem pořídil v kuchyni mé tety Kiki. Letos jsem ve stejné kuchyni nahrával opět a rovně jsem přitom moji cestu k tetě zachytil ve zvuku.

Poté, co jsem vytvořil první koláž z těchto snímků, na finální mix jsem aplikoval patch v programu MAX / Msp, který je schopen rozeznávat znějící vý ku tónu a na základě toho ovládat syntetizér. Jedná se tak vlastně o jakýsi "překlad" velmi osobního akustického snímku do neosobního elektronického jazyka. 

Ve skladbě jsou rovněž použity některé zvuky města Prahy. V závěru jde tak o znázornění mé osobní reality, v níž se pohybuji - fyzicky i duševně - mezi dvěma místy, Prahou a New Yorkem. Jde o vytvoření portrétu jakéhosi mostu, po němž neustále chodím tam a zpět. 

Michael Delia (*1963, USA) studoval obor vizuálních umění na Moravian College v Pensylvánii a na S. V. A. v New Yorku se zaměřením na sochařství. Ve své tvorbě se orientuje především na zvukové performance a instalace, v nichž používá své vlastní, nově vytvořené, hudební nástroje. Svá díla prezentoval v řadě význačných kulturních institucích v Evropě a USA, mj. The Knitting Faktory, Exit Art (New York), Stighting Logos (Gent), Het Apollohuis (Eindhoven), Hermit (Plasy), Sound Off, The Rosenberg Museum (Slovensko), Rudolfinum (Praha), Skleněná louka (Brno), Mamu Galerie (Budapešť) ad. 

http://www.stazioneditopolo.it/cantieri/installazioni_in_natura.htm
http://www.radioart.sk/doc/soundoff96/
http://www.ilnarratore.com/topolo2003/michael_delia.htm
 

 

Michael Delia: Kiki´s Kitchen

Vložit na svůj web

Autor:  Michael Delia

Nové články v rubrice

 • 27. června  2018 v 22:00       rubrika: Projekt

  Martin Režný: Säkkikangas

  Jako Säkkikangas hudbu nehraju, ale ji dělám.

   
 • 30. května  2018 v 22:00       rubrika: Projekt

  Ivan Palacký & Peter Graham: LAXLAXLAX

  Premiéra elektroakustické kompozice skladatele a publicisty Jaroslava Štastného a hudebního performera Ivana Palackého, jejiž inspiračním zdrojem se stalo minimalistické basnické dílo Roberta Laxe.

   
 • 25. dubna  2018 v 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Filip Jakš: Výlevka

  Český Krumlov … nepoznal jsem zatím jiné město s podobnou akustickou atmosférou. Objevuji v ní zbloudilého osvícence hledajícího konec světa. Ne však ve formě okraje placaté Země, či verneovského vstupu do jejího středu.... hyle – tedy prahmoty, z níž Bůh stvořit svět, je to však i stav naprosté nerozhodnosti, bytí beze smyslu, předtím, než Bůh řekl „budiž“. Jaký smysl má mysticko-vědecké poznání, když prakticky není možné jej předat? A komu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas