Projekt25. července 2018, 22:00  

Apollo? Apollo...

Duo TomAlex - Foto: Michal Kořán

Duo TomAlexFoto: Michal Kořán

Před půl stoletím vrcholil program Apollo, jehož cílem bylo přistát na Měsíci. Na Vánoce 1968 člověk poprvé opustil zemskou orbitu a na Štědrý den posádka Apolla 8 ve složení Frank Borman, Jim Lowell a William Anders oblétla Měsíc. V červenci příštího roku přistál na povrchu měsíce lunární modul Apolla 11 Eale a 20. července se Neil Armstrong stal prvním pozemšťanem, který stanul na povrchu Měsíce. Následovalo ještě šest pilotovaných letů, z nichž pět skončilo úspěšným přistáním. Jen Apollo 13 se muselo vrátit.

Vrcholné období kosmonautiky, kdy celý svět sledoval lety do vesmíru, přibližuje projekt dua TomAlex, které tentokrát při svých improvizacích využilo autentických záznamů komunikace s astronauty i dobové komentáře z Československého rozhlasu a Československé televize s cílem vytvořit koláž vyvolávají ducha doby i smutek z toho, že už pominula. 

Stopa na měsíci - Foto:  NASA

Stopa na měsíciFoto:  NASA

Nahrávku doprovázejí vzpomínky Alexe Švamberka, kterému bylo tehdy sedm let a lety k Měsíci ho fascinovaly. Měl to štěstí, že v té době nežil v Československu a vrcholné události kosmonautiky mu nepřekryla srpnová invaze bratrských armád Varšavské smlouvy. Její dopad pocítil až po návratu v říjnu 1969, lety do kosmu však stále sledoval a byl zklamaný, když se k Měsíci přestaly vysílat lodě s lidskou posádkou. Astronauti, kteří na něm stanuli, postupně umírají. Po smrti jsou dvě třetiny z nich.  


I když prvotní fascinace opadla, nemohl si ovšem nechat ujít let prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka o deset let později.
Apollo? Apollo se natáčelo od května do půlky července během šesti večerů, kdy oba protagonisté improvizovali, Tomáš Reiner měnil efekty u kytary a Alex Švamberk střídal různé syntezátory. 

 

Duo Tomalex: Apollo? Apollo...

Vložit na svůj web

Autor:  Michal Rataj

Nové články v rubrice

 • 27. března  2019 v 22:00       rubrika: Projekt

  Veronika Svobodová: Ror-bu

  Ror-bu je zvuková kompozice Veroniky Svobodové, jejíž přístup k práci se zvukem neomylně prozrazuje vazby k divadelní scénografii, umění instalace a performance. Ve své tvorbě propojuje hledisko prostoru, času...

   
 • 27. února 2019, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Ian Mikyska, Maryanna Kozak, Martina Smutná: MÉDEA

  Na tématu nevěry rozehrává tato rozhlasová Médea s posluchačem hru na intimitu, blízkost a upřímnost. Původní dokumentární záznamy se mísí s hereckým zpracováním i vstupy rozhlasových moderátorů. Příběhy nevěrníků a podvedených – tragické, humorné i dobře známé –... „...pro mě je to něco tak velkýho, že ten druhej člověk má vo mě zájem, že je pro mě strašně těžký pak jakoby nevyužít tu příležitost.“

   
 • 30. ledna 2019, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Mikuláš Mrva: Východní zrcadla

  Skladba východní zrcadla je pojmenována po básnické sbírce sbírce Adama Borziče Západo-východní zrcadla, “soundtrackem” ke knize je, navzdoru původnímu plánu, jen v hodně volném slova smyslu.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas