Projekt25. července 2018, 22:00  

Apollo? Apollo...

Duo TomAlex - Foto: Michal Kořán

Duo TomAlexFoto: Michal Kořán

Před půl stoletím vrcholil program Apollo, jehož cílem bylo přistát na Měsíci. Na Vánoce 1968 člověk poprvé opustil zemskou orbitu a na Štědrý den posádka Apolla 8 ve složení Frank Borman, Jim Lowell a William Anders oblétla Měsíc. V červenci příštího roku přistál na povrchu měsíce lunární modul Apolla 11 Eale a 20. července se Neil Armstrong stal prvním pozemšťanem, který stanul na povrchu Měsíce. Následovalo ještě šest pilotovaných letů, z nichž pět skončilo úspěšným přistáním. Jen Apollo 13 se muselo vrátit.

Vrcholné období kosmonautiky, kdy celý svět sledoval lety do vesmíru, přibližuje projekt dua TomAlex, které tentokrát při svých improvizacích využilo autentických záznamů komunikace s astronauty i dobové komentáře z Československého rozhlasu a Československé televize s cílem vytvořit koláž vyvolávají ducha doby i smutek z toho, že už pominula. 

Stopa na měsíci - Foto:  NASA

Stopa na měsíciFoto:  NASA

Nahrávku doprovázejí vzpomínky Alexe Švamberka, kterému bylo tehdy sedm let a lety k Měsíci ho fascinovaly. Měl to štěstí, že v té době nežil v Československu a vrcholné události kosmonautiky mu nepřekryla srpnová invaze bratrských armád Varšavské smlouvy. Její dopad pocítil až po návratu v říjnu 1969, lety do kosmu však stále sledoval a byl zklamaný, když se k Měsíci přestaly vysílat lodě s lidskou posádkou. Astronauti, kteří na něm stanuli, postupně umírají. Po smrti jsou dvě třetiny z nich.  


I když prvotní fascinace opadla, nemohl si ovšem nechat ujít let prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka o deset let později.
Apollo? Apollo se natáčelo od května do půlky července během šesti večerů, kdy oba protagonisté improvizovali, Tomáš Reiner měnil efekty u kytary a Alex Švamberk střídal různé syntezátory. 

 

Duo Tomalex: Apollo? Apollo...

Vložit na svůj web

Autor:  Michal Rataj

Nové články v rubrice

 • 31. října 2018, 22:00       rubrika: Projekt

  Marek Piaček: Rieky, ľudia, mosty

  Skladba Rieky, ľudia, mosty / Řeky, lidé, mosty je elektroakustickou kompozíciou, ktorá je inšpirovaná jedinečným geniom loci dvoch stredoeurópskych miest – Bratislavy a Prahy a ich riek – Dunaja a Vltavy. Základným zvukovým materiálom kompozície sú nahrávky reálneho auditívneho prostredia piatich bratislavských a piatich pražských mostov...

   
 • 26. 9. 2018, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Alexandra Cihanská Machová: SENTIMENTAL

  Sentimental je souborem tří kompozic, které jsou příbuzné jak tematicky, tak zvolenými kompozičními postupy. Vznikaly v průběhu posledních tří let.

   
 • 29. srpna 2018, 22:00       rubrika: Projekt

  Vendula Guhová: Funění podvědomí

  The piece dives into human's body, it's inner proceses, into places, where one can feel snoring, bubbling, hawking. It follows the animalism of our mind, intimacy and day dreaming.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas