Projekt25. dubna  2018 v 22:00  

Filip Jakš: Výlevka

Filip Jakš - Foto: Aňa Šebelková

Filip JakšFoto: Aňa Šebelková

Český Krumlov … nepoznal jsem zatím jiné město s podobnou akustickou atmosférou. Objevuji v ní zbloudilého osvícence hledajícího konec světa. Ne však ve formě okraje placaté Země, či verneovského vstupu do jejího středu. Ona vyprázdněnost Krumlova je podle něj důsledkem kumulované hyle – tedy prahmoty, z níž Bůh stvořit svět, je to však i stav naprosté nerozhodnosti, bytí beze smyslu, předtím, než Bůh řekl „budiž“. Jaký smysl má mysticko-vědecké poznání, když prakticky není možné jej předat? A komu ve městě jej předat? To jsou otazníky v nové feature-fikci Filipa Jakše.

Zvukové specifikum města Český Krumlov je zejména v jeho kumulaci osob. V letních měsících se město zaplní turisty, kteří zde hledají na pár dnů historické poznání a zábavu. Bez nich je však historické centrum působí kontrastně tiše, takřka bez života. Nepoznal jsem zatím jiné město s podobnou akustickou atmosférou. 

FIlip Jakš - Foto: Aňa Šebelková

FIlip JakšFoto: Aňa Šebelková


Co když ale někteří z návštěvníků ve městě nehledají jen standardní historické povyražení? Co když se mezi nimi najde zbloudilý „osvícenec“ hledající konec světa? Ne ve formě okraje placaté Země, či verneovského vstupu do jejího středu. Ona vyprázdněnost Krumlova je podle něj důsledkem kumulované hyle – tedy prahmoty, z níž Bůh stvořit svět, je to však i stav naprosté nerozhodnosti, bytí beze smyslu, předtím, než Bůh řekl „budiž“. A to je podle něj skrytým důvodem, proč sem jezdí tolik zmatených turistů. Náš „osvícenec“ hledá pod jezem hlavní krumlovské šlajsny výlevku. Má za to, že když najde špunt, vypustí tím hyle do světa, neb svět do hyle a jeho krok se tak stane smělým vědeckým experimentem. 


Jeho hledání bylo v létě 2016 zdokumentováno ve formě fiktivního deníku nahraného na diktafon. Zvukově textová kompozice je příběhově vystavěna na základě nahrávek z města, doplněna citacemi mystiků 17 a 18. stol a byl k ní vytvořen industriálně experimentální hudební doprovod v akusticky specifických prostorách ateliéru Egon Schiele art centra. Součástí děje jsou i úvahy osvícence o smyslu zaznamenávání jeho expedice na určité médium. Proč používá zrovna zastaralý kazetový magnetofon? Co je pro něj deník a jaký má vztah k paměti? Jaký smysl má mysticko-vědecké poznání, když prakticky není možné jej předat? A komu ve městě jej předat? V kompozici se objeví i pokusy o „osvícencovu“ reportáž z města ve snaze o konzultaci jeho teorií, avšak narazí na obtížnost potkat jakéhokoli místního vědce. Jen překáží vodákům a nikdo jej nebere příliš vážně… 

 

Filip Jakš: Výlevka

Vložit na svůj web

Autor:  Ladislav Železný

Nové články v rubrice

 • 31. října 2018, 22:00       rubrika: Projekt

  Marek Piaček: Rieky, ľudia, mosty

  Skladba Rieky, ľudia, mosty / Řeky, lidé, mosty je elektroakustickou kompozíciou, ktorá je inšpirovaná jedinečným geniom loci dvoch stredoeurópskych miest – Bratislavy a Prahy a ich riek – Dunaja a Vltavy. Základným zvukovým materiálom kompozície sú nahrávky reálneho auditívneho prostredia piatich bratislavských a piatich pražských mostov...

   
 • 26. 9. 2018, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Alexandra Cihanská Machová: SENTIMENTAL

  Sentimental je souborem tří kompozic, které jsou příbuzné jak tematicky, tak zvolenými kompozičními postupy. Vznikaly v průběhu posledních tří let.

   
 • 29. srpna 2018, 22:00       rubrika: Projekt

  Vendula Guhová: Funění podvědomí

  The piece dives into human's body, it's inner proceses, into places, where one can feel snoring, bubbling, hawking. It follows the animalism of our mind, intimacy and day dreaming.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas