Projekt28. července 2017, 22:00  

Leigh Landy: Mezihlas – Přeshlas – Nahlas (150. PremEdice Radioatelieru)

Leigh Landy - Foto: Evelyn Jamieson

Leigh LandyFoto: Evelyn Jamieson

Mezihlas – Přeshlas – Nahlas kombinuje dva autorovy skladatelské přístupy - samplování různých národních rozhlasových vysílání na straně jedné a velice bohatou kulturní nabídku vysílání Českého rozhlasu. Výsledkem je hudební dílo jakožto mix koláží, rytmu, kontrapunktu, humoru i vážnosti a také trošky surrealismu inspirovaného dílem Jana Švankmajera.

Stručně řečeno - dílo reprezentuje překomponovaný každodenní život v Česku. Jeho působení se odehrává jak na úrovni zesíleného poslechu, tedy chápání každého jednoho slova, pokud je tím, na co chcete dávat pozor. Zároveň se odehrává ale i v úrovni redukovaného slyšení - zachycování náhodných frází, naslouchání celému dílu jako organizovanému zvuku. Kompozice se pokouší brát dobře známé, trochu jej pootočit a znovu prezentovat v kontextu zvukového díla. 

Jedná se o páté dílo z Landyho radiové série, jemuž předcházely práce pro pařížské studio GRM (Oo là la radio), britské BBC, německé ZKM (Radioaktiv) i sérii čínských rozhlasových stanic (China Radio Sound). Ještě v letošním roce bude následovat podobná celoirská práce On the Eire. 'Mezihlas -- Přeshlas -- Nahlas’ je však prvním z těchto děl, která byla vytvořena specielně pro rozhlasové vysílání (přestože existuje i osmikanálová koncertní verze). Je také prvním "legálním" dílem, neboť Český rozhlas vlastní práva k vlastnímu vysílanému programu. Ostatní rádia totiž vztyčila řadu legislativních problémů. 

Některé ze součástí kompozice mohou být nalezena ve vysílání kteréhokoliv rádia, zatímco jiné mohou být považovány za specificky "české". Autor se pokouší touto sérií prací oslavit kulturní diverzitu, sdílené skušennosti, ale také povzbudit posluchače k tomu, aby sami vytvářeli nové významy a propojení, jejichž výsledkem je hudba. Poděkování patří zejména Ianu Mikyskovi za jeho překladovou práci a gramatické, kulturní a hudební tipy. 

"Převod původní multikanálové verze díla do této binaurální byl vytvořen za pomoci aplikace 3D Tune-In Toolkit Test (http://www.3d-tune-in.eu/toolkit-developers). Pro více informací o aplikaci je možné komtaktovat koordinátora projektu, Lorenza Picinaliho - l.picinali@imperial.ac.uk 

 

Leigh-Landy-Mezihlas-Přeshlas-Nahlas

Vložit na svůj web

Autor:  Michal Rataj

Nové články v rubrice

 • 26. května  2017 v 22:00       rubrika: Projekt

  Pavel Klusák: Jinde než obvykle

  V květnu roku 2017 se Brnem rozjely desítky tramvají s nestandardním servisem pro cestující: hudebníky na palubě. Svědectví o akci Šalina Music Tour míří zároveň k hlubšímu naslouchání tramvajím a jejich elektromagnetickým...

   
 • 26. května  2017 v 22:00       rubrika: Projekt

  Miro Tóth a kol. / Collective Composition no. 1a

  Collective composition no. 1 je první ze série kolektivních a komunitních kompozic. Byla iniciována v podobě čistého notového papíru bez psaných instrukcí ani názvu, a přenáší se prostřednictvím osobních setkání, diskusí...

   
 • 28. dubna 2017, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Slavomír Hořínka: Rány zářící

  Vesel se, nebes Královno, plesej, světů všech koruno! Jehož mrtvéhos plakala, vstal z mrtvých, Matko přemilá. Rány jeho jsou zhojeny, skví se jak drahé kameny,tělo, jež nahé viselo, v rouchu se slávy zaskvělo.Alleluja.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace