Projekt28. listopadu 2014  

Martin Klusák: Princezna se železnou maskou

Princezna se železnou maskou - Foto: Martin Klusák

Princezna se železnou maskouFoto: Martin Klusák

Kompozice vytvořená k 25. výročí Sametové revoluce se zabývá tématem „železných opon“ etablovaných v současnosti a volnou formou fikce reflektuje konkrétní reálie polistopadového česko-severokorejského vztahu.

Prvotní inspirací mi byl liberecký Památník obětem komunismu z roku 2006. Památník je zrcadlem, které svým tvarem a umístěním připomíná monolit z Kubrickova filmu 2001: Vesmírná Odysea. Na zemi před ním je vyrytý zrcadlově převrácený text, který lze přečíst v odrazu: „Sám v sobě hledej, zda svobodu bráníš, ctíš nebo omezuješ." 

Ještě významnější inspirací však byly příběhy uprchlíků ze Severní Koreje uvedené v obsáhlém článku National Geographic z února 2009 a zejména pak reportáž socioložky Marie Jelínkové o Severokorejkách v ČR z roku 2006 a rozhovor s autorkou. Zatímco liberecký památník ovlivnil skladbu po formální a tématické stránce, texty o Severokorejcích byly vodítkem pro vymodelování konkrétních kontur děje. 

Volím formu rozhlasové fikce s redukovaným užitím dialogu. Formální vzor nacházím v nonverbální zvukové kinematografii, tj. ve filmech, ve kterých vůdčí dramatickou roli zastávají jiné prvky filmové řeči, nežli slova – kamera, scéna, herecká akce, střih, zvuk, atd. Přestože kompozice obsahuje dialogy, snažím se vzdálit tradičnímu verbálnímu pojetí rozhlasové hry a pomocí pouhého zvuku se pokouším vyvolat imaginaci filmového obrazu a děje.
Inspiroval mě také dnes populární žánr filmové dokumentární fikce, kde za účelem autorské estetizace výpovědi režisér záměrně inscenuje nebo jinak ovlivňuje natáčenou realitu, aniž by své zásahy nutně divákovi prozrazoval. 

 

 

Martin Klusák: Princezna se železnou maskou

Vložit na svůj web

Související weby

Martin Klusák - bio

Autor:  Michal Rataj

Nové články v rubrice

 • 30. ledna 2019, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Mikuláš Mrva: Východní zrcadla

  Skladba východní zrcadla je pojmenována po básnické sbírce sbírce Adama Borziče Západo-východní zrcadla, “soundtrackem” ke knize je, navzdoru původnímu plánu, jen v hodně volném slova smyslu.

   
 • 26. prosince 2018, 19:00       rubrika: Projekt

  Monty Adkins - Deborah Templeton: NA OKRAJI VODY

  Procitla ze života, který žije v dalekém vnitrozemí, hledí napříč mlhavými vodami uvnitř fjordu do otevřeného moře, vzpomíná na minulé dny a rozjímá o ztracených šancích. Poetická próza Deborah Templetonové ve zhudebnění,...

   
 • 28. listopadu 2018, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Miloš Vojtěchovský / Lloyd Dunn: Deep Space Gateway

  Budeme skutečně v dohledné době moci opustit Zemi a vydat se na misi meziplanetárním prostorem? Kompozice metaforicky tématizuje naše otázky po budoucnosti a zároveň se ohlíží na sny pozemšťanů vypravit se ke hvězdám....

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas