Projekt28. listopadu 2018, 22:00  

Miloš Vojtěchovský / Lloyd Dunn: Deep Space Gateway

Deep Space - Foto: NASA GOV

Deep SpaceFoto: NASA GOV

Budeme skutečně v dohledné době moci opustit Zemi a vydat se na misi meziplanetárním prostorem? Kompozice metaforicky tématizuje naše otázky po budoucnosti a zároveň se ohlíží na sny pozemšťanů vypravit se ke hvězdám. Firma SpaceX technovizionáře a podnikatele Elona Muska plánuje kolonizovat Mars a Měsíc a pro vyvolené akcionáře nabízí šanci uniknout možné nukleární, či ekologické katastrofě. Kompozice je věnována dílu Raye Bradburyho, který podobné obavy zachytil už před 70 lety v příbězích Marťanská kronika a Zlatá sluneční jablka.

Na rozdíl od nepředstavitelně různorodé a barevné pozemské bio-audiodiversity se zdá být vesmírný prostor na první poslech prázdný, temný a neslyšný. Jakýsi hudební rozměr nejspíš má, ale nejde o harmonickou a uklidňující „hudbu sfér“, o níž snili učenci a skladatelé v renesanci a baroku. Po orbitech krouží armády robotických aparátů - ať už s lidskými astronauty, nebo bez nich – které vesmír kolonizují. Prostory vysoko nad námi vibrují nejrůznějšími šumoty, praskoty, pískáním, klepáním, skřípáním, hučením, šiframi, a kódy. Nejen povrch planety Země, ale i její exosféra je kontaminována mračny mechanického i elektromagnetického odpadu lidstva. 

 

Miloš Vojtěchovský / Lloyd Dunn: Deep Space Gateway

Vložit na svůj web

Koláž tvoří autorské terénní nahrávky, tři původní kompozice na planetární téma Lloyda Dunna a nalezené fragmenty dokumentující snahu proniknout do meziplanetárního prostoru (audio online archiv NASA a další internetové zdroje) a je pokračováním zvukové kompozice „Co je uvnitř drátů“ z roku 2012. Titulem Deep Space Gateway odkazujeme na připravovanou mezinárodní vesmírnou stanici. Detašovaná laboratoř a základna pro pilotované mise k Marsu a na Měsíc nahradí stávající Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), která bude privatizována, případně v roce 2025 zničena. 

Technická spolupráce: Stanislav Abrahám. 

Autor:  Michal Rataj

Nové články v rubrice

 • 31. října 2018, 22:00       rubrika: Projekt

  Marek Piaček: Rieky, ľudia, mosty

  Skladba Rieky, ľudia, mosty / Řeky, lidé, mosty je elektroakustickou kompozíciou, ktorá je inšpirovaná jedinečným geniom loci dvoch stredoeurópskych miest – Bratislavy a Prahy a ich riek – Dunaja a Vltavy. Základným zvukovým materiálom kompozície sú nahrávky reálneho auditívneho prostredia piatich bratislavských a piatich pražských mostov...

   
 • 26. 9. 2018, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Alexandra Cihanská Machová: SENTIMENTAL

  Sentimental je souborem tří kompozic, které jsou příbuzné jak tematicky, tak zvolenými kompozičními postupy. Vznikaly v průběhu posledních tří let.

   
 • 29. srpna 2018, 22:00       rubrika: Projekt

  Vendula Guhová: Funění podvědomí

  The piece dives into human's body, it's inner proceses, into places, where one can feel snoring, bubbling, hawking. It follows the animalism of our mind, intimacy and day dreaming.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas