Projekt28. listopadu 2018, 22:00  

Miloš Vojtěchovský / Lloyd Dunn: Deep Space Gateway

Deep Space - Foto: NASA GOV

Deep SpaceFoto: NASA GOV

Budeme skutečně v dohledné době moci opustit Zemi a vydat se na misi meziplanetárním prostorem? Kompozice metaforicky tématizuje naše otázky po budoucnosti a zároveň se ohlíží na sny pozemšťanů vypravit se ke hvězdám. Firma SpaceX technovizionáře a podnikatele Elona Muska plánuje kolonizovat Mars a Měsíc a pro vyvolené akcionáře nabízí šanci uniknout možné nukleární, či ekologické katastrofě. Kompozice je věnována dílu Raye Bradburyho, který podobné obavy zachytil už před 70 lety v příbězích Marťanská kronika a Zlatá sluneční jablka.

Na rozdíl od nepředstavitelně různorodé a barevné pozemské bio-audiodiversity se zdá být vesmírný prostor na první poslech prázdný, temný a neslyšný. Jakýsi hudební rozměr nejspíš má, ale nejde o harmonickou a uklidňující „hudbu sfér“, o níž snili učenci a skladatelé v renesanci a baroku. Po orbitech krouží armády robotických aparátů - ať už s lidskými astronauty, nebo bez nich – které vesmír kolonizují. Prostory vysoko nad námi vibrují nejrůznějšími šumoty, praskoty, pískáním, klepáním, skřípáním, hučením, šiframi, a kódy. Nejen povrch planety Země, ale i její exosféra je kontaminována mračny mechanického i elektromagnetického odpadu lidstva. 

 

Miloš Vojtěchovský / Lloyd Dunn: Deep Space Gateway

Vložit na svůj web

Koláž tvoří autorské terénní nahrávky, tři původní kompozice na planetární téma Lloyda Dunna a nalezené fragmenty dokumentující snahu proniknout do meziplanetárního prostoru (audio online archiv NASA a další internetové zdroje) a je pokračováním zvukové kompozice „Co je uvnitř drátů“ z roku 2012. Titulem Deep Space Gateway odkazujeme na připravovanou mezinárodní vesmírnou stanici. Detašovaná laboratoř a základna pro pilotované mise k Marsu a na Měsíc nahradí stávající Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), která bude privatizována, případně v roce 2025 zničena. 

Technická spolupráce: Stanislav Abrahám. 

Autor:  Michal Rataj

Nové články v rubrice

 • 30. ledna 2019, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Mikuláš Mrva: Východní zrcadla

  Skladba východní zrcadla je pojmenována po básnické sbírce sbírce Adama Borziče Západo-východní zrcadla, “soundtrackem” ke knize je, navzdoru původnímu plánu, jen v hodně volném slova smyslu.

   
 • 26. prosince 2018, 19:00       rubrika: Projekt

  Monty Adkins - Deborah Templeton: NA OKRAJI VODY

  Procitla ze života, který žije v dalekém vnitrozemí, hledí napříč mlhavými vodami uvnitř fjordu do otevřeného moře, vzpomíná na minulé dny a rozjímá o ztracených šancích. Poetická próza Deborah Templetonové ve zhudebnění,...

   
 • 31. října 2018, 22:00       rubrika: Projekt

  Marek Piaček: Rieky, ľudia, mosty

  Skladba Rieky, ľudia, mosty / Řeky, lidé, mosty je elektroakustickou kompozíciou, ktorá je inšpirovaná jedinečným geniom loci dvoch stredoeurópskych miest – Bratislavy a Prahy a ich riek – Dunaja a Vltavy. Základným zvukovým materiálom kompozície sú nahrávky reálneho auditívneho prostredia piatich bratislavských a piatich pražských mostov...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas