Projekt27. března  2019 v 22:00  

Veronika Svobodová: Ror-bu

Veronika Svobodova, studio ČRo - Foto: Ladislav Železný

Veronika Svobodova, studio ČRoFoto: Ladislav Železný

Ror-bu je zvuková kompozice Veroniky Svobodové, jejíž přístup k práci se zvukem neomylně prozrazuje vazby k divadelní scénografii, umění instalace a performance. Ve své tvorbě propojuje hledisko prostoru, času a situací. Důležitý není samotný zvuk, ale i způsob, jakým je na scéně vytvářen. Často se jedná o přímou reakci na konkrétní místa v krajině nebo architektonické prostory.

 

Veronika Svobodová: RORBU

Vložit na svůj web

Kompozice představuje sonický zážitek z autorčina pobytu ve starém rybářském domu jménem Kråkeslottet (tzn. havraní zámek), který stojí na samém konci pobřeží norského ostrova Senja za polárním kruhem. Jedná se o tradiční typ rybářského domu, který byl dlouhá léta využíván pro zpracování ryb. Od roku 2011 tady pravidelně probíhá Festival of Contemporary Art ArtiJuli a je místem pro umělecké rezidence. 

Slovo „BU“ má v norštině různé významy. Jedná se o citoslovce pro zastrašení nebo prostor v domě určený ke skladování neužitečných předmětů. Název mimo jiné odkazuje i k tradičnímu typu rybářského domu Ror-bu, tzn. místo k obývání, nebo místo k odpočinku. 

V kompozici Ror-bu jsou zpracovány terénní nahrávky nasbírané v průběhu cesty vlakem a měsíčního pobytu na ostrově. Pletací stroje z muzea provázků, loď Polaris, chůze po pláži, kvílení meluzíny, zmrzlý déšť, kroupy, vrzání schodů, nahrávka starého klavíru atd. 

Terénní nahrávky znějí vdoprovodu dvou anachronických ruchostrojů rozeznívajících křehké erupce a zamlžené šumy prostřednictvím primitivní mechaniky, břidlicové desky, písku, kamenů, loopstationu a kontaktních mikrofonů. 

Na postprodukční spolupráci výsledné kompozice Ror-bu se podílí také filmový zvukař Jan Richtr. 

Autor:  Ladislav Železný

Nové články v rubrice

 • 27. února 2019, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Ian Mikyska, Maryanna Kozak, Martina Smutná: MÉDEA

  Na tématu nevěry rozehrává tato rozhlasová Médea s posluchačem hru na intimitu, blízkost a upřímnost. Původní dokumentární záznamy se mísí s hereckým zpracováním i vstupy rozhlasových moderátorů. Příběhy nevěrníků a podvedených – tragické, humorné i dobře známé –... „...pro mě je to něco tak velkýho, že ten druhej člověk má vo mě zájem, že je pro mě strašně těžký pak jakoby nevyužít tu příležitost.“

   
 • 30. ledna 2019, 22:00     Audio  rubrika: Projekt

  Mikuláš Mrva: Východní zrcadla

  Skladba východní zrcadla je pojmenována po básnické sbírce sbírce Adama Borziče Západo-východní zrcadla, “soundtrackem” ke knize je, navzdoru původnímu plánu, jen v hodně volném slova smyslu.

   
 • 26. prosince 2018, 19:00       rubrika: Projekt

  Monty Adkins - Deborah Templeton: NA OKRAJI VODY

  Procitla ze života, který žije v dalekém vnitrozemí, hledí napříč mlhavými vodami uvnitř fjordu do otevřeného moře, vzpomíná na minulé dny a rozjímá o ztracených šancích. Poetická próza Deborah Templetonové ve zhudebnění,...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas