Radioateliér14. února  2018 v 22:00  

À la Recherche du Temps Perdu: kapitola II.

Jens Brand (1994) - Foto: Daniel Šperl

Jens Brand (1994)Foto: Daniel Šperl

Nadace Hermit a Centrum pro Metamedia v letech 1992-99 v bývalém cisterciáckém klášteře Plasy uskutečnily sympozia, výstavy, koncerty a umělecké residence. Hlavním cílem občanské iniciativy byla myšlenka propojení česko-slovenského experimentálního umění a kultury s aktuálním evropským i světovým kontextem a propojení uměleckého díla se specifickým místem.

Symposia, festivaly a rezidence byly mezioborové, v klášteře se setkávali výtvarní umělci, hudebníci, zvukoví umělci, performeři, divadelníci, filmaři, spisovatelé, videoumělci. Poněkud ambiciózní projekt Mezinárodního uměleckého centra v Plasech koncem 90. let zkrachoval, nicméně v průběhu téměř deseti let své existence Centrum pro Metamedia publikovalo několik dokumentačních katalogů, včetně série kompaktních disků s nahrávkami, pořízenými většinou plzeňským studiem AVIK. Sonda do audioarchivů je rozdělena na tři samostatné kapitoly a připravil ji Miloš Vojtěchovský, kurátor a pedagog, který stál u zrodu konceptu a byl editorem většiny katalogů. 

Tři hodinové kapitoly propojují hudební fragmenty z festivalů Hermitu s terénními nahrávkami okolní krajiny a interiérů konventu a úryvky komentářů. Barokní stavba navržená a postavená na dubových pilotech potvrzuje pověst gigantického hudebního nástroje sui generis a zároveň specifického zvukového studia, kde vzniklo v 90. letech několik výjimečných hudebních počinů. 

 

À la Recherche du Temps Perdu: Episode II.

Vložit na svůj web

KAPITOLA DRUHÁ: Po stopách hranostaje

 
Záhadný obraz s chybějícím hranostajem odkazuje na stopu jednoho z kompaktních disků, nahráných v 90. letech v Plasech. Členové příležitostného seskupení Jiná rychlost času strávili několik dní v kapli svatého Bernarda a odešli s několika hodinami sférické hudby. Luboš Dalmador Fidler připravil v roce 1993 pro vydavatelství Indies dodnes pozoruhodný hudební počin. Kapitola začíná záznamem improvizovaného setkání Freda Frithe s Pavlem Fajtem - jedním z prvních koncertů v konventu a zároveň jednou z iniciačních událostí zabezpečujících pokračování projektu Hermit. Díky umu a ochotě zvukařů studia Avik v roce 1992 vznikla kazeta s nahrávkami, které přilákaly do Plas v příštích letech řadu umělců. Po stopě hermetického hranostaje se posluchač vydají na krátkou zvukovou procházku do vodního podzemí. Kompozice Christopha Charlese vznikla z nahrávek v konventu a šlo do zvukovou 4kanálovou instalaci, znějící po 14 dní v ambitech. Uslyšíte také ukázku z disku Bambuso Sonoro Hanse van Koolwijka, který vznikl v Plasech v roce 1998. Na začátku a konci pořadu mluví Pavel Kodera, který založil a vede v Plasech Centrum stavitelského dědictví, otevřené v roce 2017 v hospodářských objektech bývalého kláštera. 

Fred Frith/Pavel Fajt, preparovaná kytara a bicí (Hermit 1992)
Pierre Berthet a Brigida Romano, Vodní bubny (Hermit 1992)
Hilary Vexil: scénická hudba (Hermit 1992)
Martin Janíček, Litofon (Hermit 1992)
Jindřich Biskup/Christer Irgens Moller, perkuse a preparované piáno (Křížení poledníků, 1995)
Jiná rychlost času (Zbyněk Bělík, Luboš Dalmador Fidler, Radka Hanzlíková, Oldřich Janota, Zdeněk Novák 1993)
Jo Truman a Marian Palla, hlas a kameny (Hermit 1992)
Christophe Charles, KLSTR 2 - zvuková instalace pro ambity (O počátku 1997)
Hans van Koolwijk/Klaas Hoek Druk! (1998)
Horst Rickels/Victor Wentinck, Hlasy a flétny (Hermit 1992)
Wiel Conen, kytara a elektronika (Křížení poledníků 1995)
PAN (Luboš Fidler, Oldřich Janota, Štepán Pečírka): znělý hliník, akordeon, kytara, hlas, zvuková instalace (Limbo, 1998)
hlas: Pavel Kodera
nahrávky: Studio Avik, Daniel Šperl, Miloš Vojtěchovský 

Autor:  Miloš Vojtěchovský

Nové články v rubrice

 • 17. října  2018 v 22:00       rubrika: Radioateliér

  Pražský Improvizační Orchestr / AB

  Ukázky z vyročního a právě vydaného dvoj-vinylu Pražského Improvizačního Orchestru s rozhovorem s jeho zakladateli Petrem Vrbou a Georgem Cremaschim.

   
 • 3. října  2018 v 22:00       rubrika: Radioateliér

  HAIKU a JAPANOISE

  Objevování skrytého půvabu japonské noiseové hudební scény v kontrastu s tradiční japonskou poezií.

   
 • 10. října  2018 v 22:00       rubrika: Radioateliér

  HLUK

  Luciano Chessa a jeho skladby pro klavír a intonarumory ve výběru ze záznamu koncertu, který proběhl 28. listopadu 2017 v Italském kulturním institutu v Praze.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas