Automatky17. května  2017 v 17:00  

Automatky: Termín porodu je orientační datum. Ve čtyřicátém týdnu se žádné drama nekoná

Termín porodu má rozpětí čtyř týdnů a přenášet začíná žena až po 42. týdnu. Ve čtyřicátém týdnu se tedy žádné drama nekoná a na unáhlené závěry je ještě 14 dní čas - Foto:  CC0 License

Termín porodu má rozpětí čtyř týdnů a přenášet začíná žena až po 42. týdnu. Ve čtyřicátém týdnu se tedy žádné drama nekoná a na unáhlené závěry je ještě 14 dní časFoto:  CC0 License

Týden respektu k porodu letos prolamuje úzus čtyřicátého týdne těhotenství. Takzvaný čtyřicátý týden je mezník, podle kterého se určuje přenášení neboli potermínová gravidita. V běžné české porodnické praxi se po čtyřicátém týdnu určí, kdy bude nutné porod indukovat, tedy vyvolat nějakými podpůrnými prostředky.

Ženy se v té době snaží dělat všechno proto, aby porodily přirozeně a samovolně. A na sdělení typu: „Pokud se to do neděle nerozjede, v pondělí to vyvoláme,“ reagují mytím oken, chozením na dlouhé procházky, přejídáním se, drhnutím vany kartáčkem na zuby, některé dokonce pijí svařené víno v horké vaně a s touhou po okamžitém a přirozeném porodu se na sklonku těhotenství snaží i souložit, což je další z „babských rad“ ze škatulky „jak vyvolat porod bez doktora“. 

Podle dostupných informací to ale vypadá, že většina těchto žen provádí domácí práce, gurmánské chody i veškerý tělocvik zbytečně. Termín porodu má totiž rozpětí čtyř týdnů a přenášet začíná žena až po 42. týdnu. Ve čtyřicátém týdnu se tedy žádné drama nekoná a na unáhlené závěry je ještě 14 dní čas. 

Čtěte také: Automatky: Jaká mají ženy práva u porodu?

„Termín porodu je zajímavé a konfrontační téma. Ten týden, kterému se říká čtyřicet plus nula, tedy den, kdy je žena těhotná čtyřicet týdnů a nula dní přesně, je mezník, od kterého je dva týdny na jednu i na druhou stranu žena stále ještě běžně těhotná a v termínu. Jedná se o orientační datum, ale znamená to, že od 38. do 42. týdne je zdravá žena v termínu. Nepřenáší ani nerodí předčasně,“ říká porodní asistentka Natálie Sedlická. 

Podle světových doporučení by měla začít indukace porodu u zdravé ženy až po 42. týdnu - Foto: Rasmus Svinding, CC0 Public domain

Podle světových doporučení by měla začít indukace porodu u zdravé ženy až po 42. týdnuFoto: Rasmus Svinding, CC0 Public domain

Podle světových doporučení by měla začít indukce porodu u zdravé ženy až po 42. týdnu. „U nás se indukuje někdy po 40. a někdy po 41. týdnu, v čemž se od světa dost lišíme. Pokud je žena zdravá, tak bych to rozhodně nedoporučovala,“ dodává Natálie Sedlická, podle níž je nutné, aby si ženy samy vyhledávaly a četly dostupné informace. 

Určitý pohled jim nabízí organizace Jak jinak, kterou v roce 2013 Natálie Sedlická založila. Dnes se Jak jinak částečně přetransformovalo na APODAC, Asociaci pro porodní domy a centra, která se snaží v České republice prosadit otevření porodních domů. 

„Každá, žena, která má porodit, se potřebuje cítit bezpečně a v klidu. Aby se mohl nastartovat její hormonální systém, aby mohla vypnout mozková kůra, aby mohla zapnout instinktivní část mozku, která je ta, co zodpovídá za porod. A proto by měla být péče zaměřená na ženu. Pro tento způsob péče existuje i označení, Women Centered Care, tedy péče zaměřená na ženu, což je něco, co se musíme ještě učit,“ říká Sedlická. 

V informační orientaci by českým rodičkám mohl pomoci i nový informační server s názvem Fakta o porodu, který sbírá statistiky a doporučení ze světových databází a doporučení WHO. 

Pusťte si celý rozhovor s Natálií Sedlickou! 

Pořad: Automatky  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: každou středu 17:00  |  Délka pořadu:  
 

Nové články v rubrice

 • 21. června  2017 v 17:00     Audio  rubrika: Automatky

  Automatky: Nechat děti doma s manželem je ohromná výhoda

  Minulý týden byl hostem Automatek otec třech dcer Jan Prekop. Tento týden přišla jeho žena, živitelka rodiny. Honza se doma stará o tři dcery, Hanka pracuje jako vedoucí marketingu v lokální firmě. První dceru porodila...

   
 • 14. června  2017 v 17:00     Audio  rubrika: Automatky

  Otec tří holčiček v Automatkách: rodičovskou by si měl vyzkoušet každý

  V České republice stále převládá tradiční model péče o děti. Matka se stará, zatímco otec je v práci. Statistiky hovoří o zhruba třech procentech případů, kdy je tomu opačně. Situaci by mohla zlepšit novela zákona o...

   
 • 7. června  2017 v 17:20     Audio  rubrika: Automatky

  Automatky: Umíte správně dýchat?

  Většina z nás využívá pouze 20 % kapacity svého dechu. Správné, vědomé dýchání přitom uvolňuje napětí a stres, pomáhá dobrému trávení, posiluje pánevní dno a napravuje rozestup břišních svalů po porodu.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace