Automatky7. prosince  2016 v 17:00  

Ohrožené děti v Automatkách: Pomoct můžeš i ty

Spor o to, zda ústavní péče ano, či ne, nabírá v posledních dnech obrátky. Vláda přijala opatření, díky kterým by měla ústavní péče začít postupně mizet alespoň pro ty nejmenší děti do tří let - Foto:  stock.tookapic.com, CC0 License

Spor o to, zda ústavní péče ano, či ne, nabírá v posledních dnech obrátky. Vláda přijala opatření, díky kterým by měla ústavní péče začít postupně mizet alespoň pro ty nejmenší děti do tří letFoto:  stock.tookapic.com, CC0 License

„Tisíc dětí ročně končí za branami dětských domovů. Osmdesát procent z nich končí v tzv. černé díře,“ říká Klára Chábová, předsedkyně spolku Mimo domov, která se zabývá problematikou dětských domovů.

Osmnáctiletý člověk dostane něco kolem 15 000 korun, podle toho, jak dlouho v ústavní péči pobýval, peníze utratí nebo je odevzdá znenadání objevivší se rodině. Následně nemá kam jít, neví, kam se obrátit, někdy zafunguje obec, komunita, někdy zajistí předem sociální bydlení dětský domov, někdy se nestane nic a pár chvil zletilý člověk jde rovnou na ubytovnu, do azylového domu nebo noclehárny. 

„Samozřejmě nemůžeme dětské domovy jen tak zrušit, protože by ty děti neměly kam jít. Ale snažíme se o to, vybudovat síť pěstounů, kteří se o dítě postarají. Momentálně máme dostatek přechodných pěstounů, ale těch trvalých je stále málo,“ upřesňuje Svatava Poulson z Asociace Dítě a rodina, která zastupuje problematiku pěstounů. 

Ústavní péče je nákladná, děti zde často žijí v nadměrném materiálním blahobytu – díky štědrým sponzorům, o to těžší je pro ně ale následně proniknout do běžného společenského systému. Na druhou stranu, pěstouni děti vrací zpět do ústavů, a to zejména ve chvílích, kdy se jimi stávají širší příbuzní, kteří dítě jednoduše nezvládnou. Problém je také s umístěním romských dětí, nejen na severu Čech, a s dětmi i s mírnými zdravotními komplikacemi, jako je horší sluch či slabý zrak. 

V nejlepším zájmu dítěte

Problematika opuštěných dětí vyrůstajících kdesi za branami ústavů, kterými ještě stále straší rodiče své biologické potomky, je velmi komplexní. I proto probíhají na filozofické fakultě otevřené debaty s mnoha odborníky, kteří se snaží přiblížit situaci veřejnosti a hlavně studentům. 

Navíc spor o to, zda ústavní péče ano, či ne, nabírá v posledních dnech obrátky. Vláda přijala opatření, díky kterým by měla ústavní péče začít postupně mizet alespoň pro ty nejmenší děti do tří let. Kojenecké ústavy by reálně měli nahradit přechodní pěstouni. V ideálním případě by takto „odkojené dítě“ mohlo následně putovat do osvojení nebo k dlouhodobým pěstounům. Proces ale není tak jednoduchý, jak se může jevit. Situaci dohadujících se politických stran, sociálních pracovnic a pěstounů zmapovala v dokumentu pro sérii Český žurnál Linda Jablonská. 

V Automatkách jsme si povídali nejen o tom, jaká jsou úskalí ohrožených dětí, ale i o tom, jakým způsobem může okamžitě pomoci běžný člověk. A to ne v materiální, ale v emoční a informační stránce věci. Poslechněte si Automatky s Klárou Chábovou a Svatavou Poulson, dozvíte se, jak můžete dětem bez domova pomoci i vy, okamžitě, fyzicky, nezávazně. 

Pořad: Automatky  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: každou středu 17:00  |  Délka pořadu:  
 

Nové články v rubrice

 • 21. června  2017 v 17:00     Audio  rubrika: Automatky

  Automatky: Nechat děti doma s manželem je ohromná výhoda

  Minulý týden byl hostem Automatek otec třech dcer Jan Prekop. Tento týden přišla jeho žena, živitelka rodiny. Honza se doma stará o tři dcery, Hanka pracuje jako vedoucí marketingu v lokální firmě. První dceru porodila...

   
 • 14. června  2017 v 17:00     Audio  rubrika: Automatky

  Otec tří holčiček v Automatkách: rodičovskou by si měl vyzkoušet každý

  V České republice stále převládá tradiční model péče o děti. Matka se stará, zatímco otec je v práci. Statistiky hovoří o zhruba třech procentech případů, kdy je tomu opačně. Situaci by mohla zlepšit novela zákona o...

   
 • 7. června  2017 v 17:20     Audio  rubrika: Automatky

  Automatky: Umíte správně dýchat?

  Většina z nás využívá pouze 20 % kapacity svého dechu. Správné, vědomé dýchání přitom uvolňuje napětí a stres, pomáhá dobrému trávení, posiluje pánevní dno a napravuje rozestup břišních svalů po porodu.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace