Automatky14. června  2017 v 17:00  

Otec tří holčiček v Automatkách: rodičovskou by si měl vyzkoušet každý

Podle Jana Prekopa, otce třech dětí, by si měl péči o děti zkusit každý muž - Foto:  foter.com, CC0 Public domain

Podle Jana Prekopa, otce třech dětí, by si měl péči o děti zkusit každý mužFoto:  foter.com, CC0 Public domain

V České republice stále převládá tradiční model péče o děti. Matka se stará, zatímco otec je v práci. Statistiky hovoří o zhruba třech procentech případů, kdy je tomu opačně. Situaci by mohla zlepšit novela zákona o otcovské dovolené, která vejde v platnost na začátku roku 2018.

Otcové budou moci využít plně placeného týdne na to, aby se mohli doma společně s ženou sžít s nově narozeným členem rodiny a více k dítěti přilnout. Otcovská dovolená funguje ve třiadvaceti státech EU. Nejkratší je v Itálii (jeden den) a nejdelší ve Francii (28 týdnů). Francie je často vyzdvihovanou zemí s ideálně genderově vyváženým řešením péče o nezletilé dítě. Každý z rodičů tam běžně pracuje na zkrácený úvazek a u dítěte se tak mohou vystřídat. Jednotýdenní otcovská dovolená by mohla být nápomocná k tomu, abychom se tomuto modelu alespoň přiblížili. 

Podle Jana Prekopa, otce třech dětí, by si měl péči o děti zkusit každý muž. Honza je osmatřicetiletý automechanik z Olomouce, který pečuje o čtyřletou Emilii, skoro tříletou Julii a půldruhého roku starou Marii. Na rodičovské dovolené je on, zatímco jeho žena, protože měla od začátku vyšší plat, chodí do práce. Po narození každé z dcer byla Honzova žena vždy půl roku na mateřské dovolené. Potom se ale vrátila do zaměstnání a na rodičovskou nastoupil Honza. Tři holčičky se jim narodily během necelých třech let. 

Honza a jeho žena mají tu výhodu, že sdílí domácnost s babičkou, která případně pomůže s mladšími dcerkami, když Honza vede nejstarší holčičku do školky. A Honzova žena většinou pro rodinu uvaří. „Já jsem doma na hlídání a výchovu,“ směje se Honza, který ale zároveň poukazuje na to, jak jsou muži o tuto zkušenost ochuzení. 

Poslechněte si rozhovor s Janem Prekopem v Automatkách. V jeho podání je rodičovská dovolená s třemi malými princeznami něco mezi pohádkou a procházkou růžovou zahradou. Král Jan měl tři dcery, nejmladší Marii, a byl s nimi každý den doma, zatímco královna byla v kanceláři... 

Pořad: Automatky  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: každou středu 17:00  |  Délka pořadu:  
 

Nové články v rubrice

 • 21. června  2017 v 17:00     Audio  rubrika: Automatky

  Automatky: Nechat děti doma s manželem je ohromná výhoda

  Minulý týden byl hostem Automatek otec třech dcer Jan Prekop. Tento týden přišla jeho žena, živitelka rodiny. Honza se doma stará o tři dcery, Hanka pracuje jako vedoucí marketingu v lokální firmě. První dceru porodila...

   
 • 7. června  2017 v 17:20     Audio  rubrika: Automatky

  Automatky: Umíte správně dýchat?

  Většina z nás využívá pouze 20 % kapacity svého dechu. Správné, vědomé dýchání přitom uvolňuje napětí a stres, pomáhá dobrému trávení, posiluje pánevní dno a napravuje rozestup břišních svalů po porodu.

   
 • 24. května  2017 v 17:00     AudioVideo  rubrika: Automatky

  Automatky: Dítě se může ztratit kdekoliv. Ví to vaše, co má dělat?

  Celoevropská síť krizové linky 116 000 Missing Children Europe letos vyvinula mobilní aplikaci s názvem Remumber. Aplikace naučí děti zapamatovat si telefonní číslo na jednoho z rodičů díky využití čísla jako odemykacího...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace