Bourání

Architekt a urbanista Jan Gehl: Nebojuji proti autům, ale za lepší život lidí

Hostem Bourání byl světově proslulý dánský architekt a urbanista Jan Gehl, který přijel do Prahy na pozvání vedení města, aby se zde zabýval zlepšováním veřejných prostranství (tak, jak je k tomu vyzýván městy celého světa).

Bourání s architektem Milošem Florianem:...

Hlavním námětem našeho rozhovoru bylo...

Jitka Ressová v Bourání: V Česku je obrovské...

Hostem Bourání byla architektka Jitka...

O pořadu

Bourání

Čas vysílání: pondělí 18:00; repríza pátek 04:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 
Adam Gebrian, moderátor pořadu Bourání - Foto:  Český rozhlas

Adam Gebrian, moderátor pořadu BouráníFoto:  Český rozhlas

Architektura je všude kolem nás. Zásadním způsobem ovlivňuje naši psychickou pohodu. Stejný vztah, který poutá film a jeho soundtrack, spojuje architekturu a naše životy.

Přesto o ní víme tak málo. Existuje spousta nudných, banálních a špatných filmů. Jejich množství se podobá množství nekvalitní architektury. Chodit do kina ale není povinnost, televize se dá vypnout, nebo ji nemusíte mít. Městu a fyzickému prostředí se vyhnete těžko. Proto stojí za to, něco se o architektuře a o jejích tvůrcích - architektech, dozvědět. Kdo jsou, čím se zabývají, co je náplní jejich práce a co pro vás mohou udělat? 

Bourání klišé, mýtů, předsudků a stereotypů v přímém přenosu na Radiu Wave, každé pondělí mezi 18. a 19. hodinou. 

Pořad připravuje a moderuje: Adam Gebrian

Adam Gebrian - Foto: Standa Soukup

Adam GebrianFoto: Standa Soukup

Historie pořadu: Vysíláme od února 2009. Bourání vzniklo jako pořad, jehož smyslem bylo představit architekty a jejich práci. S rostoucí sebedůvěrou moderátora postupně zmutovalo v rozhovory s kreativními lidmi z různých oborů, s architekturou volně souvisejících nebo nesouvisejících vůbec. V pořadu tak vystoupili rovněž grafičtí designéři, fotografové, filmaři, novináři, teoretici, historici, výtvarní umělci, designéři nebo objednavatelé práce. Překvapením se pro mnohé ukázalo, že problémy, které řeší tato různorodá skupina lidí rozdílných generací i povolání, jsou v zásadě totožné a tudíž i snadno srozumitelné. Původní skepse, že o hmotných, vizuálních věcech, stavbách není možné mluvit v rozhlase, byla rozmetána už v úvodu citátem filmového režiséra Roberta Altmana: „Rozhlas je vynikající médium. Když např. řeknete: „prásknul dveřmi, každý si může představit ty svoje. Ve filmu můžete ukázat pouze jedny.“ Jako červená nit se pořadem dosud táhne fakt, že všech pozvaných hostů si moderátor z nějakého důvodu váží a nikdy do pořadu nepozval nikoho pouze proto, aby ho mohl zkritizovat. Přestože by to bylo posluchačsky velmi atraktivní a volání po takovýchto rozhovorech se množí. 

Záznamy jednotlivých dílů najdete v iRádiu. 

Pořad: Bourání  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí 18:00; repríza pátek 04:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace