Bourání s Janem Jehlíkem

16. březen 2009

V sedmém dílu Bourání jsme si povídali s architektem, urbanistou a vysokoškolským pedagogem - Janem Jehlíkem.

O zkušenostech s prací hlavního architekta v Ústí nad Labem. Co se mu za jeho působení podařilo a co ne. O důvodech, které vedly k dočasnému přerušení působení jeho kanceláře a o přesunu na FA ČVUT v Praze. Jak chápe urbanismus a jeho "vyučování"? O poznatcích z výuky po téměř dvou letech. Co považuje za důležité? Jak stavět (formovat) současné město? O komunikaci mezi architekty v rámci jeho generace. O vkusu a možnostech jeho ovlivnění.

Jan Jehlík *1959
Majitel firmy Jan Jehlík Architektonická Kancelář, Ústí nad Labem. V současné době přerušil činnost firmy a od loňského roku vyučuje na plný úvazek na Fakultě architektury ČVUT v Praze, je vedoucím tamního Ústavu urbanismu. V letech 1991-1996 byl hlavním architektem Ústí nad Labem. Ve své práci se snaží obsáhnout celý rejstřík architektury, od drobných staveb po urbanistické práce, od realizací po teorii. S tím souvisí i aktuální snaha o přehodnocení pojetí urbanismu, "od technologie systému k tvorbě prostředí". Ve smyslu urbanismu jako architektury veřejného prostoru.

Související odkazy: www.janjehlik.cz

autor: Adam Gebrian
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.