Bourání23. května  2012 v 12:42  

Bourání s architektem Markem Štěpánem

Freedomek - Foto: Atelier Štěpán

FreedomekFoto: Atelier Štěpán

Hostem 114. dílu Bourání bude architekt Marek Jan Štěpán.

Marek Štěpán se se svým ateliérem zapsal do paměti odborné veřejnosti jako tvůrce sakrálních staveb, které se vyznačují klidem, pokorou a vyrovnaností. Přesto jsou velkolepé a mají neopakovatelnou atmosféru. Znalost církevních liturgií a historie se promítá do konceptů a forem jeho staveb a efekt je násoben použitím tradičních materiálů a soudobých detailů. Díky tomu jsou jeho stavby pozitivně vnímány jak architekty, tak i farníky, což nebývá u novostaveb chrámů obvyklé. 

 

Rozhovor s architektem Markem Štěpánem

Vložit na svůj web

Stejná pokora a poctivost čiší i z jedné z posledních realizací Štěpánova ateliéru – Obnovy lesoparku v Novém Lískovci v Brně. Marek Štěpán má i jinou tvář. Významným projektem, který byl medializován, byl koncept svobodného domu Freedomku, který se sériově vyrábí a prodává. Jeho minimální, avšak ergonomicky propracovaný prostor umožňuje plnohodnotné bydlení v přírodě, je nezávislý na energiích, je vybaven čističkou odpadních vod a stojí milion korun. (převzato z www.aarchitektura.cz) 

Marek Jan Štěpán (*1967) vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně (1991). V roce 1997 založil Atelier Štěpán. V letech 1997–2001 a 2005–2007 působil na FA VUT v Brně. Věnuje se teorii o dekoru struktur v architektuře, od roku 2007 působí jako externí poradce přes architekturu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. 

http://www.atelier-stepan.cz/
http://www.freedomky.cz/cs
 

Autor:  Adam Gebrian
Pořad: Bourání  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí 18:00; repríza pátek 04:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace