Filipčík a Išková: Jeli jsme Ladou fantastických 25 000 km po Asii

2. březen 2014

Stanislav Filipčík a Katarína Išková koupili terénní Ladu Niva a vyrazili na 25 000 km dlouhou okružní jízdu přes Turecko, Írán a Střední Asii do Mongolska s návratem přes Rusko.

Při slavnostním odjezdu auto chcíplo už po pěti metrech, a tak mezi známými a příbuznými panovala jistá pochybnost o tom, jestli Stanislav a Katarína cestu zvládnou... Dvojice se ale pochyb nezalekla a pokračovala s tím, že „letadlem se můžeme vrátit vždycky“. Už od Balkánu se věnovali fotografování postsovětské architektury. Istanbul zastihli v době protestů v Taksimu a v íránském Teheránu už si mohli říct, že tahle cesta se jim navzdory pochybnostem známých i kamaráda-mechanika o stavu auta vyplatila podniknout.

Stanislav a Katarína navštívili kráter Derweze, zvaný Brána do pekla, v Uzbekistánu shodili každý 8 kilo kvůli „problémům z dovozu“, tj. střevním obtížím přivezeným z Turkmenistánu. Často se prý hádali, ale dobře tím vyčistili vzduch a v klidu mohli jet dál. Viděli Samarkand, Biškek i kazašské pláže. V Mongolsku nepřebrodili řeku kvůli vosám... Zásobovali blog www.cestujeme.si a svoje zážitky shrnuli při povídání v cestovatelském a outdoorovém magazínu Casablanca. Poslechněte si záznam vysílání a podívejte se na fotogalerii!

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.