Casablanca24. července  2016 v 12:00  

Jan Styblík: Na motorce za mizejícím dědictvím horských etnik Barmy

Jan Styblík: Na motorce za mizejícím dědictvím horských etnik Barmy

Jan Styblík: Na motorce za mizejícím dědictvím horských etnik Barmy

Český specialista na jihovýchodní Asii Jan Styblík se po jedenadvacáté vydal do Barmy. Vybral si zapadlý Čjinský stát u indických hranic, jezdil po oblasti na motorce a v tamních horách navštěvoval místní obyvatele.

„Motorka je asi jediný vhodný dopravní prostředek pro návštěvu různých oblastí nejen Barmy, ale vůbec JV Asie,“ říká Jan Styblík. „A Čjinský stát je hodně odlehlý. Většinou jsem se pohyboval ve výškách nad 2000 m. n. m.“ Na motorce vyjel i na horu Victoria, druhou nejvyšší horu Barmy, porostlou rododendronovým pralesem. „I když jde o křesťanskou oblast, na vrchu je stúpa a Buddha,“ popisuje cestovatel málo známý kout světa. 

Čjinský stát je na západě Barmy, sousedí s Bangladéšem a Indií. Donedávna byl cizincům prakticky nepřístupný. To se (až na část státu, která z bezpečnostních nebo těžebných důvodů zůstává zavřená) změnilo. „Neexistují žádní Čjinové. Jde jen o obecný název, odvozený od Čjinských hor. Etnických skupin je v oblasti víc a mají natolik odlišné jazyky, že by si nerozuměli. Různých nářečí je v oblasti přes 40. Místní ženy mají tradiční tetování,“ říká Jan Styblík, který žije v severním Thajsku. Velkým problémem je jak kácení lesů, tak ústup tradičních kultur a mizení etnických tradic právě včetně tetování, které je zakázané, a navíc čelí globálním trendům krásy. 

 

Jan Styblík: Na motorce za mizejícím dědictvím horských etnik Barmy

Vložit na svůj web

Podívejte se na snímky místních lidí v exkluzivní fotogalerii, která doprovází záznam vysílání. Další fotky najdete na webu našeho hosta

Autor:  Pavel Sladký  (PaS)
Pořad: Casablanca  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: neděle 12:00; repríza čtvrtek 04:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace