Dan Bína, první český jachtař paralympionik: Je to jako řídit formuli. Z lodi vidíte ven jen málo

4. říjen 2016

Dan Bína si po dlouhé a trnité cestě splnil olympijský sen a (jednou rukou) dovedl svoji loď na 13. místo celkového pořadí. Těsně po paralympiádě a těsně před svou svatbou byl hostem cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca.

K jachtingu přičichl jako dítě na Lipně. Vrátil se k němu po zotavení z nehody, která ho přivedla na vozík a znehybnila mu i jednu ruku. „Když jsem se vrátil do života, zkoušel jsem pět semestrů jadernou fyziku, vrátil jsem se do práce, vydělával a budoval kariéru. A hrál jsem stolní tenis, protože jsem se chtěl hýbat. Chtěl jsem sport, který se dělá v suchu a v teple,“ usmívá se dnes Dan Bína. V roce 2003 se totiž v Česku objevily lodě vhodné i pro hendikepované. „Rozhodně jsem nepomýšlel na závodní úroveň. Ale na předváděčce, kam jsem se přijel podívat, se na mě po příjezdu vrhli s tím, že za 30 minut je start závodů. A než jsem stihl zaprotestovat, hodili mě do lodě.“ O jeho osudu v soutěžní třídě 2.4mR tak bylo vlastně rozhodnuto…

03716342.jpeg

Radši jezdím smíšené závody. Segregaci nemám rád

Do lodě ani z lodě se sám bez pomoci nedostane, ale dnes je několikanásobným mistrem České republiky i vítězem Českého poháru, který stabilně poráží závodníky bez hendikepu. „Radši jezdím smíšené závody. Moje loď byla původně pro zdravé, my jsme přišli a přifařili se. Segregaci nemám rád. Pravda ale je, že hendikep je při některých podmínkách znát.“ Na třetí pokus se letos kvalifikoval na paralympiádu. Trénoval v Holandsku, odkud je jeho trenér, a bydlel tam v karavanu. Tréning probíhá na vodě i na suchu i u knih a odborné literatury. „Na vodě je třeba strávit aspoň 100 dní v roce.“ A děkuje nejenom svým blízkým, ale i svému zaměstnavateli za enormní délku neplaceného volna, které dostal…

„Mám rád dlouhé táhlé vlny a rovný vítr s pravidelnou změnou,“ říká Dan Bína o podmínkách, které jsou pro něj na závodech ideální. V Riu ho nejvíc překvapil silný proud. Do závodů na paralympiádě vstoupil špatně. „Nepovedlo se vůbec nic a proudy fungovaly úplně jinak, něž na co jsem se připravil,“ říká Dan. Po srážce se švédskou lodí dokonce ohnul stěžeň. Nakonec se ale do formy dostal a dojížděl v dalších rozjížďkách v první desítce. „Nesplnil jsem sice nalinkovaný cíl, ale mohlo to dopadnout hůř. Jsem spokojený i nespokojený.“

03716344.jpeg
autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.