Casablanca11. ledna  2015 v 12:00  

Martin Doleček pluje sólo kolem světa

Martin Doleček pluje sólo na jachtě kolem světa - Foto: soukromý archiv Martina Dolečka

Martin Doleček pluje sólo na jachtě kolem světaFoto: soukromý archiv Martina Dolečka

Mladý námořník Martin Doleček překonal Atlantický oceán a dále pokračoval sólo plavbou přes Panamu celým Pacifikem až na Nový Zéland. Teď si dává zimní přestávku doma v Česku a plánuje Indickým oceánem a kolem jižní Afriky doplout zpět do Karibiku a pak domů do Evropy.

Cesta do Karibiku po dlouhých přípravách na Kanárských ostrovech byla hladká, ale v Karibiku, na ostrově Martinik, musel Martin Doleček zůstat s lodí uvázaný v mangrovech, aby přečkal hurikánovou sezonu. Po nutných opravách a průjezdu Panamským průplavem („Tomu by se dala věnovat samostatná hodina povídání,“ říká Martin), který razantně zasáhl do skromného kapitánova rozpočtu, se před ním otevřel Pacifik. V něm zažil masivní elektrobouři, bezvětří, strach o život, setkání s domorodci na Tahiti, Markézách, souostroví Tonga a připlul úspěšně na Nový Zéland. 

„Cesta bez překážek nikam nevede.“ 

Martin Doleček na své plachetnici Alya II pluje skromně, s vědomím určitého risku. Na cestách si přivydělává jako elektrikář, opravuje elektrozařízení na ostatních lodích i domorodcům na ostrovech. „Na Markézách jsem neměl peníze ani u sebe, ani na vyměnění, když jsem prozradil, že jsem elektrikář, předávali si mě několik dní mezi sebou a už jsem myslel, že nevyváznu,“ říká Martin. „Je to novodobý kanibalismus,“ žertuje. Setkání s lidmi v Pacifiku, na souostroví Tonga, označuje za jeden z největších přínosů své cesty. V prosinci 2014 zakotvil na Novém Zélandu a nadšeně pozdravil svoje podporovatele domů do rodného východočeského Letohradu. 

 

Martin Doleček pluje sólo kolem světa

Vložit na svůj web

Po zimní přestávce v Česku, kde musí mimo jiné zacelit díry v rozpočtu, plánuje Indickým oceánem a kolem jižní Afriky doplout zpět do Karibiku a pak domů do Evropy. Podpořte ho účastí na přednáškách nebo třeba i přímo, finančně! 

Víc se o plavbě můžete dozvědět taky na serveru Krása jachtingu.

Autor:  Pavel Sladký  (PaS)
Pořad: Casablanca  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: neděle 12:00; repríza čtvrtek 04:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace