Politolog na kole mezi buvoly. To, co mě na Keni opravdu baví, jsou místní lidi, říká Ervín Hausvater

15. květen 2017

Ervín Hausvater studoval jeden semestr na University of Nairobi. Využil toho i k procestování Keni, části Ugandy a Rwandy. Jak se studuje a cestuje v Africe?

„Krátké období dešťů se už hlásí ke slovu. Jezero Naivasha leží od Nairobi, co by kamenem dohodil, a tak jsem v sobotu ráno hodil batoh na záda, doběhl si koupit karimatku, zaskočil na univerzitu odprezentovat politické myšlení Johna Stuarta Milla a hurá hledat to správné matatu,“ zapsal si student politologie a afrikanistiky Ervín Hausvater během svého pobytu v Keni.

Testy: těžké. Výsledky: v nedohlednu

Studijních povinností bylo na University of Nairobi hodně, kvalitu výuky si student hradecké univerzity chválí, ale provozní stránka věci je přeci jen trochu africká – na výsledky testů po návratu do Česka Ervín stále čeká. „Studentovi ve třetím ročníku by se klidně mohlo stát, že zjistí, že v prvním roce z něčeho propadl,“ směje se univerzitní byrokracii a pochvaluje si, že během jeho semestru neprobíhala žádná stávka ani velké nepokoje, které by studium úplně pozastavily. Ale cesty po východní Africe mu i tak zabraly taky hodně času a námahy, rozhodně se nechtěl věnovat jen studiu.

Politolog na kole mezi buvoly. Ervín Hausvater studoval v Keni

„Vidinu blízké smrti na zhruba 80kilometrové cestě z Nairobi do Naivashi ale brzy přebil dechberoucí výhled na Velkou příkopovou propadlinu,“ zapsal si po jednom z výletů o pověstné kvalitě africké hromadné dopravy. O tom, že část řidičů nejezdí střízlivá, je přesvědčen. Nakonec, soud prý před časem zakázal keňské policii dechové zkoušky – provozovatelé barů si stěžovali, že jim to „kazí byznys“...

V chatrči na tanzanské hranici. Na hardcorovém festivalu v Nairobi

Zatímco ve městě šel například na hardcore festival This Is Africa, po Vánocích navštívil díky spolužákovi odlehlý kmen Kuria na tanzanské hranici. Těsně tam minul slavnosti (mužské) obřízky, strávil v rytmu venkovského nicnedělání necelý týden, stihl okouknout místní politickou kampaň a sdílel chatrč s jednou slepicí a spoustou pavouků. Navštívil ale taky jezero Turkana na severní hranici Keni a byl fascinovaný okolní vyprahlou krajinou.

Ervínovy zápisky si můžete přečíst na blogu Studentem v Keni. Jak probíhá zkouškové období v Nairobi, jak se jezdí na kole mezi buvoly a zebrami, jak Keňani reagují na bělochovo tetování, a další věci zjistíte ze záznamu tohoto květnového vydání cestovatelského pořadu Radia Wave Casablanca.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.