Čelisti: Dubový Bůh byl neherec

4. březen 2014

Pružiny u studiových mikrofonů jsou báječný vynález. Dá se na ně simulovat ambientní inferno, když Čelisti zrovna předtáčejí a hledají inspirativní podkres.

Z dunění těžkého kovu se zrodil patrný nesoulad nad novým filmem hipsterského uličníka Nicolase Windinga Refna, který po úspěchu svého neon-noir Drive dle Aleše našel v Thajsku kus rajského audiovizuálního pekla, dle Víta mu byla mačetou odťata soudnost a nahrazena zbytnělou sebeparodií. Jen Bůh odpouští je zkrátka kámen vržený do klidné hladiny harmonie.

Jinak se však vysílání neslo v duchu klidného šumění dubů, které narušoval jen Danielův svébytný orální koncert pro oběti povodní. Odpouštění přehrady nespokojenosti nakonec zaplavilo i druhé téma, švédské drama Šimon a duby. Plni nadějí, že Šimon a Matouš konečně dojedou na Riviéru a vypnou tam moskytiéru, jsme se ponořili do tohoto krystalicky čistého jezírka, hotového slabikáře vizuálních klišé a dramaturgického zmatku. Dostali jsme jen pořádnou spencerovku průměrnosti a povinné školní četby.

Příště zaparkujeme naši drezínu marnosti do temnoty. Čelisti, vaše absolutní marha.

autoři: Aleš Stuchlý , Vít Schmarc , Daniel Řehák
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.