Čelisti3. srpna  2017 v 18:00  

Čelisti: Křížové tažení za atomovými blondýnami

Z filmu Atomic Blonde - Foto:  Vertical Ent.

Z filmu Atomic BlondeFoto:  Vertical Ent.

Z důvodu celkového úbytku Čelistí na českých vodních tocích si Vít Schmarc pozval do studia hned dvojici posil. S Tomášem Stejskalem a Antonínem Tesařem se směle pustili do rozboru trojice novinek: neodolal jim arogantní Vážený občan, chladná Atomic Blonde ani milovník pomalé koňské turistiky Křižáček.

Zatímco Dan Řehák polehával na antických ruinách Kréty a Aleš Stuchlý se vařil jako fondue v téměř kotli švýcarského Locarna, vypukla v Čelistech činorodá aktivita. První téma: Může nadřazený intelektuál v tvrdé tvůrčí krizi přežít křest rodným argentinským zapadákovem? Ve filmu Vážený občan (skoro) ano. Pochvaly se dočkal především výtečný herecký výkon Oscara Martinéze a břitké dialogy jinak trochu televizně vypadajícího snímku. 

Že je přežívání tvrdý oříšek, ví i Charlize Theron, která si v Atomic Blonde střihla ledovou krásku s prstem na spoušti. Náležitě podchlazený je celý tenhle „Cold War thriller“, který si nezřízeně ujíždí na neonovém EBM fetišismu. Bohužel za cenu toho, že při všem kochání se industriálními a třpytivými kulisami mu totálně emigrovala vypravěčská soudržnost. Na jednu stranu film s přemírou stylu, na druhou stranu film bez stylu. Atomové rozpaky s akční scénou roku. 

Zatímco milovníci kontaktních choreografií budou o řízné blondýně snít ještě po pádu druhé berlínské zdi, v případě českého Křižáčka upadnou do katatonických stavů. Překvapivý vítěz Karlových Varů totiž přináší vitální domácí odpověď na směr slow cinema. Váhu klade na pozvolné plynutí obrazů a významů, které volně prosvítají houštinou tajnosnubných výjevů ze snového středověku. Pochyby vyvolané velikostí filmových vzorů cválají Karlu Rodenovi v patách, ale přinejmenším sympatie ke svéhlavému, přitom pokornému autorskému projektu Václava Kadrnky zůstávají. 

I nás teď čekají bezcílné toulky krajinou mysli, takže na slyšenou ve druhé polovině srpna! 

Antický sošný Řehák - Foto: Matěj Schneider, CC0 Public domain

Pořad: Čelisti  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: čtvrtek 18:00; repríza sobota 05:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 27. července  2017 v 18:00     AudioVideo  rubrika: Čelisti

  Čelisti: Za volantem Baby Driver a Druhá strana naděje

  Někdy se stane, že Čelisti zařadí vysoký rychlostní stupeň a rozjedou se jako za časů, kdy jim bylo -náct. Stačí dva filmy, které dodají oktany.

   
 • 20. července  2017 v 19:00     AudioVideo  rubrika: Čelisti

  Čelisti: Pěkně blbě na lodi z Dunkerku a tisíc Valeriánů

  Velké letní premiéry připlouvají do českých kin se stejnou nevyhnutelností jako mrtvá těla vojáků na pláže severní Francie v roce 1940. Hlavním tématem těchto Čelistí se stal samozřejmě velmi očekávaný válečný snímek...

   
 • 13. července  2017 v 18:00     AudioVideo  rubrika: Čelisti

  Čelisti: Dvojitá šarvátka o Planetu opic

  Kdo zabil Caesara? Kdo koho oklamal? Kdo je naším tajným dvojčetem? Kdo vystrnadil Winonu Ryder z pozice sexuálního idolu? Odpovědi na všechny podstatné otázky dneška nabízí Čelisti, v nichž se potkaly nový film Sofie...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace