Čelisti11. května  2017 v 18:00  

Čelisti: Polská Poslední rodina zázraky na počkání nesvede

Z filmu Poslední rodina - Foto:  Aerofilms

Z filmu Poslední rodinaFoto:  Aerofilms

Když už má nějaký film hype, je třeba pořádně se do něj zakousnout. To platí o chváleném debutu Poslední rodina a do značné míry i o překvapivém vítězi Oscara, íránském dramatu Klient.

Po obvyklém novinkovém naostření chrupu, v němž se to hemžilo ústřely Johnny Deppa a celou řadou očekávaných i neočekávaných sequelů, porcujeme první sousto. Ano, je to pokračování, jak jinak. Pokračování úspěšné komiksové adaptace Strážci galaxie, která před časem bodovala hrdinným mývalem, hláškujícím stromem a chodící hromadou testosteronu, která, podobně jako Ladislav Jákl, nerozumí humoru. Svěží sci-fi komedie Jamese Gunna ve druhém vydání očekávaně opakuje vše dobré, přidává víc sentimentu a také víc pocitu, že opakované nápady ztrácejí drápy. 

Pořádný drápanec na festivalovém okruhu i v tzv. award season zanechal íránský filmař Asghar Farhadi, který letos neočekávaně zmnožil svou oscarovou sbírku. Jako první režisér má totiž ve vitríně hned dvě sošky za nejlepší cizojazyčný film. O první za Rozchod Nádera a Simin není sporu, náš vztah s dvojicí rozhádaných manželů je i po letech pevný. Klient je složitější případ vystavěný na podobném půdorysu. Ale zatímco Náder a Simin řešili vztahovou krizi ve filmu, který nás nekompromisně vtáhl, v Klientovi je trochu cítit snaha i autor-konstruktér. 

Z filmu Klient - Foto:  Artcam

Pravidelnou porci voyeurství v proskleném studiu, kterou tentokrát zpestřil i korzující Mistr Jan Přeučil (naši ležérní jarní rétoriku ocenil satanským šklebem), korunoval výlet do Polska, kde se v posledních letech pěstuje tzv. paneláková spiritualita. Mladí filmaři zkoumají lidské exempláře ve stísněných prostorech komunistických velkostaveb. Debutující Jan P. Matuszynski natočil „bytovou biografii“ rodiny malíře Zdzisława Beksińského. Navzdory sympatické svéhlavosti v dodržení klaustrofobického konceptu v nás převažují pochyby nad strukturou, tempem i pozorovatelskou hloubkou. Poslední rodina trochu přehnaně spoléhá na šokující efekt některých scén a ráda se kochá excesy uhozených figur. 

Nic proti tomu. Není tajemstvím, že i my své blízké nahráváme (Dan zásadně na cimrmanovskou VHSku) a své rodiče terorizujeme nečekanými demolicemi kuchyní. Ale od filmu s takovou pověstí jsme přeci jen čekali víc než sbírku sympatických anamnéz.  

Příště poletíme s poslední rodinou Ridleyho Scotta vymalovat Vetřelce. Vít s Alešem před ním ovšem utečou na canneský festival, Dan bude shánět hosty. Pokud vám bude volat neznámé číslo, odpojte si telefon. 

Čelisti: váš něžný earhugger.  

Autor:  Vít Schmarc
Pořad: Čelisti  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: čtvrtek 18:00; repríza sobota 05:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. července  2017 v 19:00     AudioVideo  rubrika: Čelisti

  Čelisti: Pěkně blbě na lodi z Dunkerku a tisíc Valeriánů

  Velké letní premiéry připlouvají do českých kin se stejnou nevyhnutelností jako mrtvá těla vojáků na pláže severní Francie v roce 1940. Hlavním tématem těchto Čelistí se stal samozřejmě velmi očekávaný válečný snímek...

   
 • 13. července  2017 v 18:00     AudioVideo  rubrika: Čelisti

  Čelisti: Dvojitá šarvátka o Planetu opic

  Kdo zabil Caesara? Kdo koho oklamal? Kdo je naším tajným dvojčetem? Kdo vystrnadil Winonu Ryder z pozice sexuálního idolu? Odpovědi na všechny podstatné otázky dneška nabízí Čelisti, v nichž se potkaly nový film Sofie...

   
 • 29. června  2017 v 18:00     Audio  rubrika: Čelisti

  Čelisti: My, padouchové z Farga, voláme Saula

  Nejen okénko pro aktuální animované radovánky pro děti Já, padouch 3, ale i atraktivní a ještě teplé pecky quality TV Fargo a Better Call Saul oživily repertoár Čelistí v čase, kdy se sklízí okurky a všechno se připravuje...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace