Deska týdne: Panda Bear završil magickou trilogii ve velkém stylu

6. leden 2015

Anglický producent Peter Kember (Stereolab, Yo La Tengo), který s Noahem Lennoxem spolupracoval na jeho aktuální desce Panda Bear Meets the Grim Reaper, popsal práci svého svěřence jednoduše: dělá hudbu, která by teoreticky vůbec neměla fungovat. Ona ale funguje a lepší důkaz než novinkové album zatím Noah Lennox nepředložil.

Album můžeme vnímat jako vyvrcholení trilogie, kterému předcházel tribální sampledelický obřad v podobě desky Person Pitch (2007) a záblesky intimní euforie na albu Tomboy (2011). Grim Reaper v sobě oba přístupy spojuje a přidává i úplně čerstvý zvuk.

Podle samotného Lennoxe má být album dosud nejosobnějším dílem v jeho kariéře, jak ale napovídá název, i velká témata Panda Bear transponuje do surreálního světa, ve kterém se roztékají pravidla. Skvělou výjimkou a zároveň jedním z vrcholů alba je bezmála pastorální skladba Tropic of Cancer, ve které se Lennox podobně jako na deset let starém albu Young Prayer vrací ke smrti svého otce. V písni, kterou nadnáší tiše bublající harfa, zní Panda Bear dosud nejotevřeněji a zároveň nejsmířlivěji. Ani se nechce věřit, že oldschoolovým hiphopovým zvukem ovlivněnou skladbu Crosswords nebo oprsklý psychedelický singl Mr. Noah najdeme na stejném albu – to ale jenom dokazuje, jak sebejistý Noah Lennox v současnosti je. Ať se na desce zrovna děje cokoliv, skladby se nikdy nerozutečou za hranice, které Lennox kolíkuje svým trademarkovým vokálem.

Už je to deset let, co se Panda Bear odstěhoval za svou manželkou do Portugalska, a album Panda Bear Meets the Grim Reaper můžeme vnímat jako jakýsi dokument, který shrnuje všechno, co Lennox za tu dobu stihl udělat. Podobně jako v písni Girls jeho domovských Animal Collective nechybí ani tady introspektivní verše o tom, jak zásadně změní život člověka narození dětí. V pestrobarevných skladbách Boys Latin nebo Come To Your Senses, které jsou doslova prosycené lisabonským sluncem, zase Panda Bear zapomíná na všechny povinnosti a nechává zpívat svoje vnitřní dítě – co na tom, že zrovna v první jmenované skladbě doprovází euforickou melodii textem o temných mracích? Právě tyhle rozpory jsou už dávno pevnou součástí všech skladeb, kterých se Panda Bear dotknul.

03286449.jpeg

Někdo by mohl desce vytknout roztříštěnost a časté přepínání mezi náladami, pokud chce ale člověk podat podrobnou, i když zašifrovanou zprávu o životě, jiný přístup zvolit nemůže. Nikdo nechce poslouchat padesát minut střelené psychedelie a nikoho nezajímá album plné balad. Právě fakt, že Panda Bear oba přístupy míchá v naprosto přesném poměru, vyvolává v posluchači dojem, že alespoň nakukuje do světa, kde Panda Bear pobývá celý život. A ten svět je nesmírně lákavý a návykový.

Hodnocení: 90 %
Panda Bear – Panda Bear Meets the Grim Reaper (Domino, 2015)

autor: Jiří Špičák
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.