Deska týdne16. května  2017 v 10:20  

Deska týdne: Perfume Genius klepe na brány kýče

Perfume Genius - Foto: Matador Records

Perfume GeniusFoto: Matador Records

Projekt Perfume Genius se vrací po třech letech s novým albem No Shape. Do své katedrály excentrického popu tentokrát vpustil i producenta Blakea Millse, který mu pomohl stvořit jeho zatím nejambicióznější desku.

Příští rok to bude už deset let, co si Mike Hadreas založil účet na portálu MySpace a začal zde zveřejňovat své klavírní balady i osobité videoklipy. O dekádu později už pětatřicetiletý písničkář vystupující jako Perfume Genius trůní v pozici hvězdy alternativního popu, hraje na velkých festivalech a je obletován tendsetterskými médii. Jeho písně vždy těžily z intimity, upřímnosti a uvěřitelných emocích – počínaje albem Too Bright z roku 2014 je ale obaluje do vrstevnatých aranží, které ho od něžného písničkářství jeho začátků posouvají více k popu. Aktuální novinka No Shape jde ještě o kousek dál – bombastické smyčce a teatrální vokály už pomalu začínají narážet na hranici kýče. 

Na minulé desce jako kdyby si Perfume Genius nové popové teritorium teprve osahával a hledal písňovou polohu, která by témata homofobie nebo zdravotních potíží zpracovávala zároveň rozšafně i intimně. Novinka No Shape už působí dojmem nespoutané kreativity. Pryč je sebelítostná poloha předchozích alb, Perfume Genius tentokrát vystupuje s hrdostí a káže odvahu postavit se nepřízni osudu i společnosti. V hymnickém refrénu úvodního singlu Slip Away vyhlašuje „Nikdo nás nezlomí“, zatímco Wreath je o odhodlání nepodlehnout beznaději tváří v tvář špatným vyhlídkám – zpěvák trpí neléčitelnou Crohnovou nemocí, postihující trávicí ústrojí. V dalších písních se vztahuje k Boží milosti jak osvobozujícímu konceptu. 

Název desky No Shape příhodně odkazuje na měňavkovitou podobu hudby – každý track jako kdyby přicházel z jiného žánrového světa. Bombastické popové baroko Perfume Genius rád střídá minimalistickými baladami. Go Ahead připomíná současné R&B odřené na kost, Valley je něžná písnička s akustickou kytarou, Every Night zase gospelově klenutá balada se smyčci a sborem, zatímco Sides si pohrává s odkazem gotického rocku. Na albu je výrazně slyšet angažování producenta Blakea Millse, který si poslední roky zajistil proslulost díky spolupráci s Alabama Shakes, Jescou Hoop nebo Laurou Marling. 

Perfume Genius – No Shape - Foto: Matador Records

Perfume Genius – No ShapeFoto: Matador Records

Mills a Perfume Genius nemají žádné problémy s ornamentálními popovými aranžemi, velmi často ale bombastická produkce působí kontraproduktivně a ubíjí uvěřitelnost jeho intimních zpovědí. Dalším problémem No Shape je, že víc působí jako kolekce nesourodých pokusů o hit než jako ucelená deska. Co album nakonec drží pohromadě je jen zpěvákův hlas, který ale občas naráží na své limity a umí být také celkem otravný. Třeba když se ve Wreath vytasí s refrénem podobným jódlování. 

Čtvrté studiové album jednočlenného projektu Perfume Genius je dokončením cesty talentovaného hudebníka z pokojíčku s internetovým připojením do velkého studia a k excentrickým produkcím. Je to ale zároveň trajektorie, na níž se vytrácí z jeho hudby to, co mu pomáhalo vystoupit z řady podobných interpretů – jmenovitě intimita a uvěřitelnost. 

Perfume Genius – No Shape (Matador, 2017)
Hodnocení: 69 % 

Autor:  Karel Veselý
Pořad: Deska týdne  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:20  |  Délka pořadu:  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace