Deska týdne3. března  2015 v 10:40  

Vložte kočku v Desce týdne: Za všechno může vesmír

Vložte kočku - Foto: Leoš Horký

Vložte kočkuFoto: Leoš Horký

Vložte kočku, kapela, které se podařilo vlastním příkladem alespoň částečně rehabilitovat po dlouhou dobu značně nepřitažlivý termín crossover, se vrací s dalším albem, nenápadně oprašujícím ještě nemožnější pojem konceptuální album. Deska Hedvika má vypovídat o tom, co je dospělost, což se zdá jako trochu velké sousto pro kohokoli, kdo má abrahámoviny ještě daleko před sebou.

Zpočátku při poslouchání zatrne. Slogan „z nácků se stali fízli a z nás jsme se stali my“ má velkou šanci zlidovět, ale zní až moc sebejistě. Trapas z hrozícího mudrosloví zahání kapela porcí pokrouceného math rocku jak od Battles, aby došlo ještě před polovinou desky na vrcholový dekonstrukční kus Život. Na předešlé desce Vložte kočku prokázali zručnost při extrakci a následném zapracování notoricky známého hitu Jaromíra Nohavici, ve skladbě Život vykuchali šlágr Lenky Filipové tak důkladně, že jde vlastně o polemiku s obsahem písně – za všechno nemůže čas, ale vesmír. Neskrývá se v nás, ale sám v sobě a sám před sebou. 

Vložte kočku – Hedvika - Foto:  Landmine Alert,  Polí5

Vložte kočku – HedvikaFoto:  Landmine Alert, Polí5

Hádání a přetlačování, vymezování se, to všechno vykukuje ze spodních vrstev alba. Konfrontace s plynoucím časem, boj o vlastní hodnoty, zápas o život, který se odehrává až po práci – ne náhodou je skladba Štěstí ve druhé polovině desky pouze instrumentální a co do stopáže poměrně stručná a i pozdrav „dobrý den“ může znít jako vyhrožování. 

Po zvukové stránce je Hedvika deskou velmi precizní, stejně jako ostatní položky v katalogu Vložte kočku. Opakovaný poslech vynese na povrch detaily, kterých si jeden nevšimne hned (třebas další nečekanou popovou citaci – jeden řádek od Ready Kirken). Rychlému ohrání odolává ještě lépe než předešlý SEAT. 

Způsob, jakým kapela svoje tvůrčí počínání komentuje, se může zdát trochu zamotaný, to nic nemění na skutečnosti, že na třech velkých deskách Vložte kočku o něco šlo – a to něco se jeví jako vyčerpané a uzavřené. Jestli trojdílná sága o mizení vrcholí právě albem o prostoru, nemusí to znamenat, že by se vyčerpaly možnosti pohybu. Mnohem spíš se dá vyrazit do vesmíru úplně jakýmkoliv směrem. 

Čtěte také: Deska týdne: Odvážné skoky Vložte kočku

Hodnocení: 80 %
Vložte kočku – Hedvika (Landmine Alert + Polí5, 2015) 

Autor:  Petr Wagner
Pořad: Deska týdne  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:20  |  Délka pořadu:  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace