Touretteův syndrom: škubání, štěkání, vulgarismy

25. březen 2011

Když se řekne Touretteův syndrom, většina lidí si představí asi nejznámější příznak této nemoci - nekontrolované vykřikování vulgarismů, nejlépe v situacích, kdy se to opravdu nehodí (tzv. koprolálie).

Ve skutečnosti se ale Touretteův syndrom častěji projevuje pohybovými tiky (nápadnými grimasami, trháním hlavou nebo končetinami, vyplazováním jazyka aj.) nebo zvukovými tiky (posmrkávání, pokašlávání, chrochtání, štěkání aj.).

Lidé s Touretteovým syndromem bývají často velmi nadaní. Trpěli jím například Wolfgang Amadeus Mozart nebo Charles Dickens. Ovšem je-li tik považován (zejména na základní škole) za zlomyslnost nebo nevychovanost (např. vyplazování jazyka), může nemocný jedinec skončit i ve zvláštní škole. Lidé s Touretteovým syndromem vzbuzují pohrdání okolí, což je izoluje a odsuzuje k sociální smrti, tedy situaci, kdy je člověk prakticky vyloučen ze společnosti. V některých případech končí pokusem o sebevraždu nebo přímo sebevraždou. Život s „tourettem“ ale může být vlastně i docela normální. Když svou nemoc pochopíte, přijmete, umíte ji vysvětlit svému okolí a máte kolem sebe lidi, kteří chápou, že nejste nevychovaní, jen trpíte vrozeným onemocněním mozku.

Hostem Diagnózy F byl tentokrát neurolog, MUDr. Ondřej Fiala, předseda občanského sdružení ATOS – Asociace pacientů s Touretteovým syndromem. Touretteův syndrom zná nejen z pohledu lékaře, ale také z pohledu pacienta.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.