Josef Formánek v Diagnóze F: Závislost přišla velmi nenápadně

26. únor 2015

Cestovatel a spisovatel Josef Formánek vydal před pár měsíci knihu Úsměvy smutných mužů. V ní popisuje své zážitky z protialkoholní léčebny. Léčbu se rozhodl nastoupit dobrovolně, když mu došlo, že má problém s alkoholem.

Podle svých slov byl Josef Formánek takzvaný hladinkář – prakticky neustále si udržoval určitou hladinu alkoholu v krvi. Pití bylo součástí jeho rituálu při psaní knih. Na konci své „alkoholické kariéry“ vypil třeba i litr whisky denně. To, že má problém s alkoholem, si uvědomoval, definitivní termín nástupu do léčebny mu pak zařídil jeho agent. Samotné ukončení pití nebylo pro volnomyšlenkáře a spisovatele na volné noze tak obtížné jako přijetí a podřízení se tvrdému režimu v léčebně.

S Josefem Formánkem jsem si v Diagnóze F povídala o jeho pobytu v léčebně, o tom, co ho v léčbě nejvíc vystrašilo, jaký byl jeho návrat do reality a k psaní knih, tentokrát už bez alkoholu, a také o nové knize, která by měla vyjít letos na podzim.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.