DokuVlna11. dubna  2017 v 13:20  

Cesta zapomenutou válkou. Pusťte si dokument z šedé zóny ukrajinské frontové linie

Z dokumentu Cesta zapomenutou válkou - Foto: Zdeněk Chaloupka

Z dokumentu Cesta zapomenutou válkouFoto: Zdeněk Chaloupka

„Osmnáct sovětských vagónů se monotónně pohybuje směrem k Donbasu, který se před více než dvěma lety stal synonymem bojů proruských separatistů s ukrajinskou armádou,“ uvádí svůj dokument z ukrajinské šedé zóny Zdeněk Chaloupka. „Tahle válka nikdy doopravdy neskončila, jen svět se o ni přestal zajímat.“

Šedá zóna je území podél frontové linie, kde ve městech vzdálených jen několik set metrů stále zůstávají obyvatelé, při střelbě se schovávají ve sklepech a poslouchají výbuchy. V jedné z vesnic už zůstali jen staří lidé, všichni ostatní odešli. 

Zdeněk Chaloupka projíždí šedou zónou společně s pracovníky humanitární organizace Adra, nejčastěji sem přivážejí filtrační zařízení na vodu. Nedostatek vody je v oblasti největším problémem, potrubí je na mnoha místech poničené výbuchy. Místní školka, kam stále dochází přes sto dětí, je částečně vykradená. Chaloupka pozoruje práci dobrovolníků, od kterých získává ve chvíli nervózního očekávání útoku neprůstřelnou vestu. Prochází prázdnými paneláky ve městě jen malý kousek od fronty a mluví s obyvateli, kteří se rozhodli tu zůstat. „Jsme rukojmí jedné i druhé strany,“ shrnuje jejich pocity stará paní.  

Zdeněk Chaloupka
Zdeněk Chaloupka je absolvent politologie a mezinárodních vztahů na Karlově univerzitě a od roku 2012 student dokumentární tvorby na FAMU. Poslední tři roky opakovaně jezdí na Ukrajinu, kde natočil svůj bakalářský film „Ukažte mi válku“ a několik reportáží o lidech postižených tamějším konfliktem. V současné době připravuje interaktivní web „Zapomenutá válka“, který má zobrazovat situaci podél ukrajinské frontové linie. 

Cesta zapomenutou válkou
Autor: Zdeněk Chaloupka, dramaturgie: Brit Jensen, zvuk: Radim Dlesk 

Zapomenutý východ – banner - Foto: Radio Wave

Autor:  Brit Jensen, Jiří Slavičínský
Pořad: DokuVlna  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: Čas vysílání: každou třetí sobotu v měsíci od 20:00;  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace