DokuVlna1. května  2017 v 08:00  

Zpátky do Evropy! Poslechněte si dokument z tlumočnické kabiny Evropského parlamentu

Evropský parlament ve Štrasburku - Foto: David Iliff,  CC-BY-SA 3.0

Evropský parlament ve ŠtrasburkuFoto: David Iliff, CC-BY-SA 3.0

„V roce 2004 vstupovala Česká republika do Evropské unie. Nasedla jsem tenkrát do své Lady 2105 a rozjela se do Štrasburku. Chtěla jsem být u toho, když se vracíme do Evropy, ze které jsme na šedesát let tak nějak vypadli,“ otevírá svůj dokument Eva Blechová. „Lenka měla ten den na sobě modré šaty s bílými puntíky a vypadala nadšeně,“ představuje vzápětí hlavní hrdinku dokumentu.

Lenka je jednou z téměř tisícovky tlumočníků a tlumočnic, kteří umožňují, aby si poslanci při zasedání Evropského parlamentu porozuměli a mohli se domluvit. Společně s ní se ocitáme v tlumočnické kabině a noříme se do zvukové koupele evropských jazyků. Posloucháme vzletné proslovy europoslanců a tvrdou a týmovou práci tlumočníků v zákulisí. 

Lenčinu práci, mezinárodní přátelství, proplétání se jazyků a osudů pozorujeme v rozmezí deseti let. Její příběh sledujeme jako metaforu českého začleňování do Unie. „Jak to zařídít, aby mezi 25 hlasy byl slyšet i ten náš. Abychom se neztratili a aby si každý mohl říct to svoje,“ shrnuje to v dokumentu Eva Blechová. „Na začátku je člověk nadšenej a po deseti letech už to bere jako normálka…, ale musí si to člověk neustále připomínat, jak je to de facto úžasnej projekt, neuvěřitelnej,“ říká tlumočnice Lenka. 

DokuVlna: Ven ze své bubliny - Foto: Radio Wave

O autorce
Eva Blechová je absolventkou doktorského studia na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU u profesora Ivana Vyskočila. Zkoumá improvizaci divadelní a životní, tvořivost a dialog. Natáčí rozhlasové dokumenty a hry a pracuje jako lektorka firemních rozvojových seminářů v Česku i v zahraničí. 

Autorka: Eva Blechová
Dramaturgie: Eva Nachmilnerová
Zvuková a hudební spolupráce: Tomáš Procházka 

Autor:  Eva Blechová
Pořad: DokuVlna  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: Čas vysílání: každou třetí sobotu v měsíci od 20:00;  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace