NOVINKY: Khoiba, Kendrick Lamar, Mac DeMarco, Sevdaliza, Black Lips a další

Czeching Showcase 2016 SEVDALIZA - Foto: Jiří Šeda

Czeching Showcase 2016 SEVDALIZAFoto: Jiří Šeda

Momentálně se nemluví skoro o ničem jiném, než o nové desce Kendricka Lamara nazvané Damn. Než vám přineseme recenzi, posíláme do rotace výbušný singl DNA. Velký comeback se udál na české scéně – slibovaný nový singl totiž konečně doručila Khoiba. Poprvé se v playlistu Radia Wave usazuje ironický písničkář Mac DeMarco, nový singl má i nizozemská zpěvačka Sevdaliza, kterou jste mohli vidět na showcasovém večeru Czeching v garážích Českého rozhlasu. Lepší než do voka drát.

Mac DeMarco – On The Level
Credits: Mac DeMarco
Label: Captured Tracks 

Ironický písničkář Mac DeMarco dokáže navzdory svému frackovství natočit jímavou píseň - důkazem toho je jeho aktuální track On The Level, ve kterém tematizuje svoji rodinnou situaci a osobní život. On The Level je třetí singl z chystané desky This Old Dog, která vyjde u labelu Captured Tracks 5. května. 

Kendrick Lamar – DNA.
Credits: Kendrick Lamar Duckworth
Label: Top Dawg Entertainment 

Nová deska kalifornského rappera Kendricka Lamara momentálně schytává skoro stejně nadšené reakce, jako jeho předchozí, jazzem a funkem nasáklý opus To Pimp A Butterfly. My se albu DAMN s hostující RIhannou nebo U2 budeme samozřejmě brzo věnovat a ještě předtím posíláme do áčkové rotace track DNA. 

Girlpool – It Gets More Blue
Credits: Cleo Tucker, Harmony Tividad
Label: Anti 

První singl z chystané desky indie-rockového dua Girlpool nazvaný 123 nás před měsícem nadchnul a druhý singl It Gets More Blue je možná ještě o něco lepší – všechno tedy zatím napovídá tomu, že chystané album Poweplant, které vyjde už v květnu, bude patřit k těm nejlepším kytarovým nahrávkám roku. It Gets More Blue se opět pohybuje na hraně melancholické balady a intenzivního indie rocku a i tentokrát píseň doprovází působivý videoklip. 

Sevdaliza – Hero
Credits: Sevda Alizadeh
Label: Twisted Elegance 

Nizozemská zpěvačka Sevdaliza vystoupila jako čestný host na závěrečném večeru showcasového projektu Czeching loni na podzim v garážích Českého rozhlasu a od té doby její věhlas docela výrazně roste. Její aktuální singl se jmenuje Hero, pojednává o mateřství a spojuje v sobě futuristické R&B s detailními zvukovými strukturami a propracovanou produkcí. Celá debutová deska nazvaná ISON vyjde ještě letos. 

Wild Tides – Do voka drát
Credits: Jakub Kaifosz
Label: self-released 

Stylově přesně 1. května vydají pražští Wild Tides v čele s Jakubem Kaifoszem novou desku Sbohem & šáteček. Jak napovídá název, Wild Tides se tentokrát rozhodli pro češtinu a docela výraznou změnu soundu. O desce se na české scéně bude určitě hodně mluvit, takže ještě než spadneme do diskuzí nad stavem české hudby, posíláme do playlistu první singl Do voka drát. 

Black Lips – Squatting In Heaven
Credits: Cole Alexander, Jared Swilley, Jack Hines, Joe Bradley
Label: Vice 

Atlantským psychedelickým legendám Black Lips se pomalu blíží dvacátého výročí působení na scéně, ke kterému dojde za dva roky. Oslavy ale začínají už teď, konkrétně novou desku nazvanou Satan’s Graffiti Or God’s Art? a singlem Squatting In Heaven. Ten překvapivě neprodukoval nikdo jiný, než mistr jemného pop-rockového soundu Sean Lennon. Ve společnosti Black Lips samozřejmě zhrubnul a zdivočel. Jinak to asi ani nejde. 

Adult Mom – Tenderness
Credits: Stephanie Knipe
Label: Tiny Engines 

Adult Mom - Foto:  Tiny Engines

Adult MomFoto:  Tiny Engines

Druhá deska newyorské čtveřice Adult Mom ponese název Soft Spots, což docela dobře ilustruje, jak jejich hudba zní. Kombinace popu a decentních kytar je přeplněná emocemi a lidskými mikropříběhy. V pořadí už druhou desku propaguje příhodně pojmenovaný vřelý singl Tenderness. Album si budete moct poslechnout už 19. května. 

Farah – The Only Ones
Credits: Farah, John Padgett
Label: Italians Do It Better 

Americká zpěvačka Farah patří už dekádu k partě kolem labelu Italians Do It Better. Letos se chystá navázat na svůj albový debut z roku 2010. Nová deska se bude jmenovat Into Enternity a propaguje ji vinylový singl The Only Ones. Výrazně se na něm podílel i šéf zmíněného labelu Johnny Jewel (Chromatics, Class Candy), který skladbu produkoval a přidal do ní i vokodérové backvokály. 

Lil Yachty – Peek a Boo ft. Migos
Credits: Miles Parks McCollum, Quavious Keyate Marshall, Kirshnik Khari Ball, Kiari Kendrell Cephus
Label: Quality Control Music, Capitol Records 

Excentrický rapový renegát Lil Yachty sbírá platinové hity (Broccoli, iSpy), ale zatím jen v roli hosta. Jeho čerstvý singl Peek a Boo zveřejněný minulý týden má ale daleko k žvýkačkovým refrénům, v hutném trapovém vývaru hostují i atlantští králové Migos. Skladba už propaguje Yachtyho oficiální albový debut, který ponese jméno Teenage Emotions. Datum vydání desky zatím nebylo zveřejněné, ale sám rapper o víkendu potvrdil, že by to nemělo trvat déle než měsíc. 

Khoiba – Stoke The Fire
Label: Minority Records
Credits: Filip Míšek, Ema Brabcová 

Skoro přesně deset let od posledního alba Mellow Drama se vrací pražské duo Khoiba s novým singlem Stoke The Fire. „Nejlépe bych to vyjádřila tak, že se nám prostě stýskalo,“ říká o comebacku kultovní kapely Ema Brabcová. Zatímco ona se poslední roky věnovala hlavně mateřským povinnostem, Filip Míšek vydával hudbu jako Dikolson. Duo se nyní vrátilo ke společné studiové práci a tak se snad brzy dočkáme i desky. O vydání singlu se postarali Minority Records. 

Pořad: Factory Radia Wave  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: úterý 20:00; repríza sobota 12:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace