Factory Radia Wave27. června  2017 v 20:00  

NOVINKY: Vince Staples, Chlöe Howl, Billow, Ducktails a další kačeři

Chloe Howl - Foto:  Columbia Records

Chloe HowlFoto:  Columbia Records

Velkým návratem po třech letech překvapila vycházející anglická popová hvězda Chlöe Howl, která je na singlu Magnetic o něco zklidněnější a přemýšlivější. Pořád je to ale hitovka, stejně jako Appreciation od amerického tria Terror Jr nebo sofistikované R&B Reddish Blue. Do rotace se vrací i česká kapela Billow, nová jména reprezentujá třeba nostalgické kytary od Madeline Kenney nebo metalový shoegaze kapely Cloakroom. 

Madeline Kenney - Rita
Credits: Madeline Kenney
Label: Company Record Label 

Začínající seattleská zpěvačka a skladatelka Madeline Kenny na sebe loni upozornila epčkem Signals a letos se chystá vydat svoji dlouhohrající desku nazvanou Night Night At The First Landing. Hned první singl Rita slibuje nostalgický ponor do devadesátkového kytarového zvuku, ve kterém Madeline Kenney dynamicky osciluje mezi baladickými pasážemi a odhodlaným euforickým refrénem. 

Chlöe Howl - Magnetic
Credits: Chlöe Howl
Label: self-released 

Anglické zpěvačce Chlöe Howl byla prorokována velká budoucnost – před třemi lety se ocitla v prestižním seznamu BBC Sound Of 2014 a vydala řadu skvělých popových singlů, No Strings nebo Rumour si ostatně na Radiu Wave hrajeme dodnes. Pak se ale na nečekaně dlouhou dobu odmlčela. O to větší povyk vzbudil její nový singl Magnetic. Je sice o něco klidnější a méně taneční, kombinace syntezátorů a čím dál tím vyzrálejšího hlasu Chlöe Howl ale pořád funguje. 

Billow – Long Drive
Credits: Jakub Zbořil
Label: self-released 

Moravskou kapelu Billow jsme v playlistu přivítali už loni prostřednictvím singlu Galaxie, na letošek už tahle čtveřice naplánovala debutovou desku. Album, které zatím nemá jméno, vznikalo během posledních tří let a to v Praze, ve Varšavě a v Bílých Karpatech. Vyjít by mělo na konci léta a do naší rotace putuje skladba Long Drive. Ta se pohybuje někde mezi slowcorem a indie folkem a může připomenout třeba křehčí podoby Slowdive. 

Terror Jr – Appreciation
Credits: Ryan Ogren, Felix Snow, Jason DeZuzio, Lisa Vitale
Label: Atlantic / EFFESS 

Americké popové trio Terror Jr. se vloni proslavilo hitem Come First, který bodoval trochu překvapivě i v českém rádiovém éteru. Minulý týden vydali svůj dlouhohrající debut Bop City 2: TerroRising, který míchá elektropopové refrény se současným R&B. Album aktuálně propaguje singl Appreciation. Producent Felix Snow, který stojí za zvukem Terror Jr. má za sebou například autorství hitu Gold zpěvačky Kiiary. 

Vince Staples - Foto:  Def Jam Recordings

Vince StaplesFoto:  Def Jam Recordings

Vince Staples – Yeah Right ft. Kendrick Lamar & Kučka
Credits: Samuel Long, Harley Edward Streten, Kendrick Lamar Duckworth, Vince Staples
Label: Def Jam / Universal 

Rapper Vince Staples vydal minulý týden své druhé studiové album Big Fish Theory a zatím za něj sbírá samé nadšené recenze. Album je ve znamení přitakání aktuálním trendům v klubové hudbě a skvělým příkladem futuristického přístupu kalifornského rappera je track Yeah Right. O beat se postarali producenti Flume a SOPHIE, o vokální party se s Staplesem podělili Kendrick Lamar a zpěvačka Kučka. 

Reddish Blu – When I Get Too Sad
Credits: Reddish Blu
Label: Repost Network 

Devatenáctiletá zpěvačka Reddish Blu si pomalu buduje pozici na průsečíku intimního popu a depresivního R&B. Její aktuální singl When I Get Too Sad jí rozhodně nijak neublíží - ponurou skladbu s ní natočil producent DannyTheGreat. „Píseň jsem napsala poté, co jsem se jeden víkend opila. Je to o mých citech k jednomu klukovi, v písni zpívám o tom, jak mu v opilosti říkám věci, které bych asi jinak neřekla,“ prozrazuje Reddish Blu pocházející z Massachusetts.  

Tasmania Kamikaze – White Princess
Credits: Kateřina Šantrochová, Michal Škoda
Label: self-released 

Pod trochu ujetým názvem Tasmania Kamikaze se skrývá nová československá dvojice, kterou tvoří zpěvačka a skladatelka Kateřina Šantrochová a bubeník Michal Škoda. Kateřina má nejradši piano a všechny svoje písně skládá na něm, Michal má zase zkušenosti z jazzové konzervatoře a zahrál si třeba s Biancou Casady z CocoRosie. Do novinek směřuje jejich první singl White Princess, který doprovází i videoklip. 

Cloakroom – Seedless Star
Credits: Doyle Martin, Brian Busch, Bobby Markos
Label: Relapse Records 

Začátek singlu Seedless Star, kterým americká kapela Cloakroom propaguje svoji chystanou druhou desku Time Well, tak trochu mate posluchače – to první, co v tracku uslyšíme, jsou totiž bezmála stoner metalové kytarové riffy. Jakmile ale skladba sklouzne k vokálům, celá píseň se promění v zadumanou shoegazovou baladu. Cloakroom tímhle singlem navazují na vlnu atmosferického shoegaze metalu z počátku tisíciletí, především díky zpěvu Doyla Martina ale znějí dostatečně osobitě. 

Ducktails – Convertible
Credits: Matt Mondanile
Label: self-released 

Matt Mondanile definitivně opustil kapelu Real Estate a hodlá se věnovat svojí sólové dráze, tedy projektu Ducktails. S ním po vydání předloňské desky St. Catherine navštívil i strahovský klub 007 a šlo o jeden z nejlepších koncertů sezony. Než Mondanile na album naváže, postupně ještě vypouští na Bandcamp kompilace dříve nevydaných tracků. Z kolekce Hummingbird Babysitter si do playlistu zařazuje track Convertible 

Kedr Livanskiy - Foto:  2MR-011

Kedr LivanskiyFoto:  2MR-011

Kedr Livanskiy – Ariadna
Credits: Kedr Livanskiy
Label: 2MR 

Moskevská zpěvačka a producentka Kedr Livanskiy platí za vycházející hvězdu experimentální i popové scény a současně za jednu z nejvýraznějších postav ruského elektronického undergroundu. Post-sovětské „cool“ je pro Západ stále exotické a i to může být pro Livanskiy klíčem k úspěchu. Po loňském EP January Sun připravuje na září u newyorského labelu 2MR debutovou desku Ariadna. Album má být inspirované ruskou elektronikou z 80. let a prázdnými prostory v opuštěných továrnách, které zpěvačka ráda prozkoumává. „Je to o pocitu nějaké vzdálenosti. A něčem, co nejde vysvětlit, ale je to stále přítomné,“ popisuje Kedrina svou tvorbu jako nějaký portál. My do něj vstupujeme a z alba nasazujeme titulní singl Ariadna.  

Pořad: Factory Radia Wave  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: úterý 20:00; repríza sobota 12:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace