Factory Radia Wave13. června  2017 v 20:00  

NOVINKY: Zola Jesus, Toro Y Moi, Alvvays, Anorakk a další větrovky

Navzdory slunnému počasí vstupuje do další várky našich novinek temná elektropopová zpěvačka Zola Jesus s návratovým singlem Exhumed. Megalomanský vesmírný pop obstarává Sufjan Stevens a jeho kolegové z projektu Planetarium, příjemný letní chill pak nabízí třeba Toro Y Moi nebo Alvvays. A možná přijde i Jonáš Zbořil.

Sufjan Stevens / Bryce Dessner / Nico Muhly / James McAlister - Venus
Credits: Sufjan Stevens, Bryce Dessner, Nico Muhly, James McAlister
Label: 4AD 

Pompézní projekt Planetarium z magické dílny Sufjana Stevense, kytarista The National Bryce Dessnera, skladatele Nica Muhlyho a bubeníka Jamese McAlistera zatím slyšeli jenom ti fanoušci, kteří v roce 2012 zavítali na některý z koncertů. Ve studiové verzi album vychází až teď a to v nových aranžích, které míchají klasické nástroje s elektronikou a vokodérem. Nahrávka je naší deskou týdne, takže sledujte vysílání v pravidelných časech. Pokud chcete Planetarium vidět naživo a nechce se vám letět do USA, zbývá vám jediný evropský koncert a to 10. července v Paříži. My přijdeme. 

Zola Jesus – Exhumed
Credits: Nika Roza Danilova
Label: Sacred Bones 

V minulosti byla její hudba často křehká a subtilní, s tím je teď ale prý konec. Nika Roza Danilova, která už víc než deset let vystupuje jako Zola Jesus, chce tvořit sebevědomou hudbu a předávat lidem sílu. První ukázka nové inkarnace Zoly Jesus má podobu singlu Exhumed a láká na desku Okovi. Ta vyjde na dobrém labelu Sacred Bones a mělo by v sobě odrážet rurální atmosféru Wisconsinu, do kterého se Zola Jesus nedávno znovu přestěhovala. 

Oceanator – Afternoon
Credits: Elise Okusami
Label: self-released 

S Elise Okusami už jste se na Radiu Wave mohli seznámit prostřednictvím indie rockového projektu Vagabon, ve kterém hraje na bicí. Na léto 2017 ale tahle hudebnice přichystala i vlastní sólový projekt, který nazvala Oceanator. Pod touto hlavičkou právě vypustila lo-fi kolekci odlehčených hitů, v nichž hraje hlavní roli kombinace kytar a syntezátorů. Do rotace putuje skladba Afternoon. Celou desku si můžete zdarma poslechnout na Bandcampu. 

Dryman & Denoir ft. Scrufizzer – Fall Back
Credits: Dryman, Denoir, Scrufizzer //nechtějí jména zveřejňovat
Label: Funk'd Up 

Dvojice původně pražských producentů Dryman & Denoir si užívá průnik na britskou klubovou scénu. Track Fall Back nahráli s londýnským grimeovým MC Scrufizzerem a sbírají ohlasy i z mekky UK garage. Singl vychází na jejich labelu Funkd up!, který vzešel z klubové noci, kterou pořádají v Crossu. V přípravě je i další track se Scrufizzerem a kolekce remixů, které pro ně udělali spříznění producenti.  

Sundays on Clarendon Road - Getting Older (Aid Kid Remix)
Credits: Jonáš Zbořil, Jan Tůma, Ondřej Mikula
Label: Bad Names 

Pražské duo Sundays on Clarendon Road vydává remixovou kolekci PBD/rmx. Shrnuje kvarteto nových verzí tracků z jejich loňského EPčka Pale Blue Dot. O remixy se postarali třeba Lukas Landa, Spomenik, TMA a nebo Aid Kid, jehož předělávka Getting Older nás zaujala nejvíce. Digitální kolekce vychází na pražském indie labelu Bad Names. 

Toro Y Moi – Girl Like You
Credits: Chazwick Bradley Bundick
Label: Carpark 

Americký producent a zpěvák Toro y Moi chystá na začátek července nové, už páté studiové album. Bude se jmenovat Boo Boo a vychází dva roky po vlažně přijaté kolekci What For? Novinku ohlašuje milostná balada Girl Like You, k níž Toro y Moi vypustil i klip. V mezičase hostoval na deskách The Avalanches a Travi$e Scotta a vydal kolaborativní album Star Stuff s dvojicí The Mattson 2. 

Alvvays – In Undertow
Credits: Molly Rankin
Label: Polyvinyl 

Euforická zamilovaná hitovka Archie, Marry Me je pevnou součástí rotace Radia Wave už od října roku 2014 a za tu dobu ani trochu nezestárla. Torontská kapela Alvvays v čele se zpěvačkou Molly Rankin ale nechce zůstat kapelou jednoho hitu a chystá se navázat na svoji debutovou bezejmennou desku. Nové album se bude jmenovat Antisocialites a první singl mí podobu příjemně letní melancholické dumky In Undertow. 

SZA - Foto:  Top Dawg Entertainment

SZAFoto:  Top Dawg Entertainment

SZA – Doves In The Wind ft. Kendrick Lamar
Credits: Solána Imani Rowe, Kendrick Lamar Duckworth
Label: Top Dawg Entertainment 

Svoji debutovou desku oznámila americká future R&B zpěvačka SZA už na podzim roku 2014, album nazvané Ctrl ale vychází až teď. Vypadá to, že čekání se vyplatilo – delikátní houpavá deska nabízí kromě samotného hlasu SZA i pár hostovaček, ať už v podání Travise Scotta nebo třeba Isaiaha Rashada. Nejzvučnější jméno je ale rozhodně Kendrick Lamar a právě spojení SZA a Kendricka v podobě tracku Doves In The Wind vybíráme do pravidelné rotace. 

Tofubeats – Shoppingmall
Credits: Yusuke Kawai
Label: Warner Music Japan 

Japonskému rapu jsme se na Radiu Wave moc nevěnovali, takže teď je ten pravý čas na splacení dluhu. Chybu napravujeme prostřednictvím lahodně pojmenovaného projektu Tofubeats, který odlehčeným způsobem míchá autotunové vokály s optimistickými beaty na pomezí housu a trapu. J-popem ovlivněný producent Yusuke Kawai momentálně vydává už třetí album a vy z něj budete v proudu Radia Wave slýchat nakupovací (a nakopávací) singl Shoppingmall. 

Anorakk – Burning Shoes
Credits: Anorakk
Label: Popklubb 

Pokud vám v nadcházejícím párnu začnou hořet boty, může to být ze dvou důvodu - buď už je opravdu vedro, nebo právě posloucháte nový elektropopový track od norské kapely Anorakk. Kromě názvu aktuálního singlu, tedy Burning Shoes, toho zatím o mysteriozním projektu moc nevíme. Snad jenom to, že se při tvorbě své hudby řídí poměrně přísným dogmatem – nepoužívají například žádno jiné zvuky, než analogové a akustické. Co už. 

Pořad: Factory Radia Wave  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: úterý 20:00; repríza sobota 12:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace