Generace na rozcestí: Okupujte Wall Street, okupujte Česko

Demonstrace hnutí Okupujte Wall Street, 14. října 2011 - Foto:  ČTK/AP, Andrew Burton

Demonstrace hnutí Okupujte Wall Street, 14. října 2011Foto:  ČTK/AP, Andrew Burton

Protesty naštvaných mladých lidí zahýbaly před několika měsíci Amerikou. Hnutí Okupujte Wall Street bylo tehdy žhavou zprávou.

Mluvilo se o demonstracích, které můžou podkopat dominantní postavení finančních trhů a velkých korporací. Podařilo se jim to? Jak se tato vlna protestů, která se ve dnech své největší popularity rychle šířila prakticky po celém světě, ujala u nás? A jak je to v Česku s dalšími podobami aktivismu mladých? Odpověď hledá Generace na rozcestí: dvě reportáže, které se doplňují. 

Vít Pohanka: Kde je hnutí okupujte Wall Street
Hnutí Okupujte Wall Street a jeho odnože vznikly hlavně z iniciativy mladých lidí a studentů. Ty tady už teď v McPhersonově parku, kde zdejší odnož Occupy na podzim vybudovala improvizovaný tábor, vidět není. Hrstka spíš starších lidí – některých viditelně bezdomovců - sem nepřichází ani tak demonstrovat, jako spíš čekat na pomoc. 

Aktivista Andrew přesto zdůrazňuje, že je tohle shromáždění protestem, který sjednocuje společný cíl: „Někteří lidé jsou tady jen kvůli tomu, že dostanou najíst zadarmo. Jiní kvůli finančním darům. Další z úplně jiných důvodů. Ale tou hlavní motivací je boj za ekonomickou rovnost, vzdělání zdarma a dostupná lékařská péče pro všechny. Hnutí za lidská práva to trvalo nějakých 10, 15 let, než splnilo svůj účel. Naše hnutí je pořád ještě v plenkách a podívejte, co jsme za pár měsíců dokázali. Naše hlasy bylo slyšet po celé zeměkouli. Jsme v každém státě v téhle zemi. Jsme zastoupení v každé zemi na světě. Hnutí Okupujte Wall Street a jeho odnože najdete všude. Lidé už mají dost toho, že bohatí lidé „superbohatnou" a chudí lidé „superchudnou".“ 

Jen kousek od McPhersonova náměstí ve Washingtonu je konzervativní think-tank Cato Institute. A právě tam mířím za Johnem Samplesem, který vede Centrum pro reprezentativní vládu. O hnutí Occupy Wall Street píše a zabýval se jím, jako fenoménem, který by mohl změnit způsob vlády ve Spojených státech.
Poslechněte si celý příspěvek zpravodaje ČRo v USA Víta Pohanky o současné situaci hnutí Okupujte Wall Street!  

 

Kde je hnutí Okupujte Wall Street

Vložit na svůj webRobert Candra: Okupujte Česko?
Až na izolované výjimky, které ale k Okupujte Wall Street odkazují spíš jako k pouhé inspiraci a své aktivity omezují téměř výhradně na sféru internetových sociálních sítí, se u nás hnutí prakticky neujalo. Češi a Češky samozřejmě nejsou neohroženými ostrůvky prosperity ve vlnách ekonomické krize. Jsou tedy příliš pohodlní na bivakování po náměstích? Nebo je jim snad všechno jedno? 

Ptal jsem se socioložky Kateřiny Vráblíkové z AV ČR: „Důvod bych neviděla v charakteru hnutí OWS, ale v charakteru českého aktivismu obecně. Češi obecně skoro vůbec neparticipují v politice, jsou spíš pasivní. Občan navíc nevidí dostatečnou odpověď na straně politických elit a nevidí, že by měl se svojí participací vůbec nějakou šanci uspě. Nemá dostatek přístupových kanálů, kterými by politiku mohl ovlivnit.“ 

Jednou z tuzemských aktivistických skupin, které se u Occupy přiznaně inspirují, je Skutečná demokracie teď! (a dodejme, že i její název je českým ekvivalentem názvu existujícího španělského protestního hnutí). Prohlášení SDT jsou v duchu zámořského vzoru formulována jako vágní konstatování obecné nespokojenosti se současnou vládou, psaná z pozice anonymního „my". Politolog a dlouholetý aktivista Ondřej Slačálek je k podobným pokusům o doslovné přenesení modelů fungujících jinde kritický.
Poslechněte si celý příspěvek reportéra Roberta Candry o aktivismu mladých v Česku a vlivu Okupujte Wall Street na něj! 

 

Okupujte Česko: Aktivismus mladých lidí v České republice

Vložit na svůj web

Generace na rozcestí
Český rozhlas 1 – Radiožurnál a Radio Wave spolupracují na projektu reportáží s názvem Generace na rozcestí. Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu a redaktoři Radia Wave se vždy ve dvou reportážích budou zabývat problémy, které řeší mladí lidé v zahraničí i u nás.
Příspěvky se na Radiožurnálu běží každou neděli ve 13:35. Radio Wave je odvysílá v pondělí mezi 12. a 13. hodinou.
rozhlas.cz/radiowave/generacenarozcesti

Autor:  Vít Pohanka  (vpo), Robert Candra
Pořad: Generace na rozcestí  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí 12:30  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 31. prosince  2012 v 12:30     Audio  rubrika: Generace na rozcestí

  Generace na rozcestí: Sám na pódiu

  Letní hudební festivaly, taneční party, karaoke večírek během oslavy narozenin. Mladí lidé se baví podle svého vkusu a do repertoáru zábavy přibývají nové položky. V závěrečném díle Generace na rozcestí se podíváme...

   
 • 24. prosince  2012 v 12:30     Audio  rubrika: Generace na rozcestí

  Generace na rozcestí: Platit za studium?

  Tradice, prestiž a ekonomické zázemí uchazečů. Generace se tentokrát zaměřila na to co hraje roli při výběru vysoké školy.

   
 • 17. prosince  2012 v 12:30     Audio  rubrika: Generace na rozcestí

  Generace na rozcestí: Kudy do Bruselu

  Pro spoustu lidí je snem kariéra v evropských institucích: platy jsou tam vysoké a taková práce vypadá v životopise skutečně velmi dobře. Co tedy musí člověk umět, aby se do Evropské komise nebo Evropského parlamentu...

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace