Hergot!: Nemocnice s lidskou tváří

16. září 2014

V nemocnici neleží nikdo rád. Kromě fyzických bolestí a obtíží je přitom člověku často úzkostně nepříjemné odcizení a šedivá anonymita. Personál má na starosti váš fyzický stav a na nějaké povídání obvykle není čas.

S Janem Škrobem a Jakubem Ortem hovořily dvě ženy, které usilují o to, aby to v nemocnicích, a konkrétně tedy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, bylo alespoň trochu jiné: Martina Krynská koordinuje dobrovolníky, jejichž hlavním úkolem je chodit za pacienty a povídat si s nimi, vrchní sestra Eva Roubíčková se zase stará o to, aby personál znal a ctil psychospirituální potřeby pacientů.

K těmto psychospirituálním potřebám patří také kulturní a náboženské odlišnosti. Znamená to například vyjít vstříc muslimovi, který potřebuje pětkrát denně vykonat svou modlitbu, nebo židovi, se kterým se v nemoci má modlit skupina souvěrců. Pojem psychospirituální potřeby zahrnuje širokou škálu věcí od praktických ohledů, jako je prostor pro modlitbu nebo zvláštní dietetická pravidla, až po osobní rozhovor a pohled do lidské tváře.

autoři: Petr Wagner , Jakub Ort , Jan Škrob
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.