Hergot! o Desateru: Zobrazit, či nezobrazit?

19. květen 2014

2. věta Desatera (tedy podle židovské, pravoslavné a reformované tradice) zapovídá jakékoli zobrazování Boha. Je to příkaz, ke kterému se staví různé náboženské tradice velmi odlišně. Škála je široká, od židovské a islámské nedůvěry k jakékoli figurativní malbě přes strohé kalvínské modlitebny až po zbožnost neoddělitelně spojenou s výtvarným uměním v pravoslavné tradici.

Právě pravoslavnými ikonami se v tomto díle pořadu Hergot! zabývají Jakub Ort, Dominik Čejka a Petr Wagner na prvním místě. Jejich pozvání do pořadu přijala Mgr. Jana Baudišová, pravoslavná teoložka, ikonoložka a také aktivní tvůrkyně ikon. Ikony nejsou běžné obrazy, ale jsou pevně spojeny s náboženskou praxí a církevní tradicí. Modlitba předchází tvorbě ikony a je také vlastním účelem, ke kterému vzniká. Podezření, že ikony jsou v rozporu se zákazem zobrazování, Jana Baudišová odmítá. Za prvé to nejsou samotné obrazy, které by měly být předmětem uctívání a modliteb, ale ikony jsou branou dál, do božího království. Navíc musíme počítat s tzv. paradoxem křesťanství. Bůh se stal v Ježíši Kristu člověkem, a tak umožnil, aby byl zobrazován.

Tvorba ikony je proces, ve kterém kromě malířské techniky hrají roli určitá kanonická pravidla, ale také víra a náboženská praxe pisatele ikony. Předpokladem vzniku ikony je především modlitba, ale také půst a kajícné myšlení, které vede pisatele nebo pisatelku ikony k pokoře.

03113825.jpeg

Jana Baudišová nám otevřela svět pravoslavných ikon nejen zajímavým povídáním, ale také několika dárky, které přinesla do studia. Jedním z nich je ikona vyobrazujícího svatého vladyku Gorazda, který uschoval v pravoslavném kostele v Resslově ulici parašutisty, kteří spáchali atentát na Heydricha, a nakonec byl nacisty popraven. Na ikoně je vyobrazen svatý Gorazd, jak propichuje hada s nacistickou hlavou. V dolní části ikony jsou zobrazeny ostnaté dráty a moderní střelné zbraně; to je variace na lebky a hřebíky, které na tomto místě obvykle symbolizují podsvětí, jehož moc je svatým překonávána.

Pravoslavné ikony ovšem nebyly jediným tématem tohoto pořadu. Místo obvyklého biblického okénka jsme se zaměřili na zákaz zobrazování v Koránu a pozdější islámské tradici, ve zprávách jsme probrali leccos, včetně reakcí na policejní zásah v pražské mešitě.

Posluchače čekala i porce zajímavé muziky. Zazněly pravoslavné skladby, ale také song Dawn of the Iconoclast od kapely Dead Can Dance a předělávka písně od Cure, Pictures of You v podání Elizabeth Harper & The Matinee.

autoři: Petr Wagner , Jakub Ort , Dominik Čejka
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.