Hergot!30. července  2017 v 18:00  

Hergot! s filozofem Martinem Žemlou: Mystik Jakob Böhme a jeho učení

Německý filozof a křesťanský mystik Jakob Böhme žil na přelomu 16. a 17. století. Existuje zkazka, že Böhmemu se dostalo již v mládí několika zjevení (ilustrační fotka) - Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Německý filozof a křesťanský mystik Jakob Böhme žil na přelomu 16. a 17. století. Existuje zkazka, že Böhmemu se dostalo již v mládí několika zjevení (ilustrační fotka)Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Jakob Böhme je svéráznou a zároveň nedoceněnou postavou v dějinách filozofického myšlení. Přestože jeho učení ovlivnilo řadu velmi slavných myslitelů, nebývá běžné, abychom jeho jméno nalezli v učebnicích dějin filozofie. O učení, díle a životě Jakoba Böhma jsme mluvili s filozofem, překladatelem a šéfredaktorem nakladatelství Vyšehrad Martinem Žemlou, který mimo jiné má na svědomí české vydání Böhmeho spisu Christosophia čili Cesta ke Kristu.

Německý filozof a křesťanský mystik Jakob Böhme žil na přelomu 16. a 17. století. Existuje zkazka, že Böhmemu se dostalo již v mládí několika zjevení. Již první z nich ho velmi zásadním způsobem ovlivnilo. Během druhého zjevení – při pohledu na cínovou nádobu – „spatřil nitro a povahu všech věcí“. Tyto vizionářské zážitky v něm rozpoutaly nepokojnou snahu vyslovit své myšlenky a zapsat je, nejprve však pouze pro sebe. 

Jakob Böhme se kvůli svému psaní setkával s odsouzením a nenávistí, přebral to však jako Boží nástroj, kterým má jeho velké dílo být poháněno dál. Nakonec byl obviněn z hereze a nesměl psát. Dlouho to však nevydržel, po šesti letech opět pokračoval ve svém psaní. 

Martin Žemla, šéfredaktor nakladatelství Vyšehrad - Foto: Petr Wagner

Martin Žemla, šéfredaktor nakladatelství VyšehradFoto: Petr Wagner

Podle Martina Žemly jeho dílo bylo heretické – z pohledu pravověří – již v jeho prvních větách. Píše v něm totiž, že zdali chceme spatřit Boha, je třeba vyjít na rozkvetlou louku a rozhlédnout se kolem sebe. „Bůh se projevuje v přírodě, ve stvořeném světě, jinak než pouhý tvůrce, který by na světě zanechal pouze stopu a odešel, Bůh je ve světě hluboce přítomen,“ vysvětluje myšlenky Jakoba Böhmeho Martin Žemla. 

Jakob Böhme se ve svém učení nespokojuje s dopředu hotovými koncepty, možná proto byl tak působivým autorem. Těch „pravd“, které by přijal bez dalšího prozkoumání, je velmi málo. 

Zajímá vás víc? Pusťte si celý pořad! 

 

Hergot! s filozofem Martinem Žemlou: Mystik Jakob Böhme a jeho učení

Vložit na svůj web

Autor:  Fatima Rahimi, Petr Wagner, Jan Škrob
Pořad: Hergot!  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: neděle 18:00; repríza středa 04:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace