Hergot!22. července  2012 v 17:00  

Hergot!: Známá neznámá Marie z Magdaly

Panna Marie, Marie Magdaléna a Jan Evangelista od F. M. Brokofa, největší skvost Muzea soch - Foto: Tomáš Klement

Panna Marie, Marie Magdaléna a Jan Evangelista od F. M. Brokofa, největší skvost Muzea sochFoto: Tomáš Klement

Některé biblické postavy to mají těžké – spolehlivých dokladů o jejich životě je poskrovnu, mnohem více je legend a napůl pohádkových tradic, ještě více je pomluv a obskurních spekulací.

Snad nejhůře z postav Nového zákona je na tom Marie Magdaléna, jejíž svátek připadá právě na neděli 22. července. Historek o jejím životě kolovaly v ústní tradici snad desítky, nejpozději od poválečného objevu apokryfních textů se příběhu Ježíšovy mecenášky a následovnice pravidelně chytají fantazírující novináři nebo spisovatelé ve snaze vytřískat senzaci ve stylu „víme to, co se vám církev léta snaží utajit“. 

 

Pravý obraz Marie Magdalény

Vložit na svůj web

Jakub Ort, Jan Škrob a Petr Wagner s hostem ThDr. Ladislavem Heryánem na telefonu se budou v dalším Hergot!u snažit najít pravý obraz této ženy, bez níž by mimo jiné třeba zvěst křesťanských Velikonoc nebyla zřejmě taková, jak ji známe dnes. V playlistu najdete tentokrát Herbalizer, Jimiho Hendrixe, Jesus And Mary Chain nebo Martu Kubišovou. 

Autor:  Petr Wagner, Jakub Ort, Jan Škrob
Pořad: Hergot!  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: neděle 18:00; repríza středa 04:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 14. září  2014 v 18:00     Audio  rubrika: Hergot!

  Hergot!: Nemocnice s lidskou tváří

  V nemocnici neleží nikdo rád. Kromě fyzických bolestí a obtíží je přitom člověku často úzkostně nepříjemné odcizení a šedivá anonymita. Personál má na starosti váš fyzický stav a na nějaké povídání obvykle není čas.

   
 • 7. září  2014 v 18:00     Audio  rubrika: Hergot!

  Hergot!: Bože, cože? Umění?

  Jak rezonují v tvorbě mladých umělců duchovní a křesťanská témata? To se rozhodly zjistit studentky dějin křesťanských umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy a připravily výstavu, kterou pojmenovaly...

   
 • 31. srpna  2014 v 19:00     Audio  rubrika: Hergot!

  Hergot! Renegades 4: Na dvakrát od adventistů

  Seriál Renegades se zabývá životními příběhy lidí, kteří ztratili víru, opustili nebo změnili své duchovní společenství. Jeho čtvrtý díl vznikl ve studiu Českého rozhlasu v Pardubicích, kde si Dominik Čejka, Jakub Ort...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas