Hergot!22. července  2012 v 17:00  

Hergot!: Známá neznámá Marie z Magdaly

Panna Marie, Marie Magdaléna a Jan Evangelista od F. M. Brokofa, největší skvost Muzea soch - Foto: Tomáš Klement

Panna Marie, Marie Magdaléna a Jan Evangelista od F. M. Brokofa, největší skvost Muzea sochFoto: Tomáš Klement

Některé biblické postavy to mají těžké – spolehlivých dokladů o jejich životě je poskrovnu, mnohem více je legend a napůl pohádkových tradic, ještě více je pomluv a obskurních spekulací.

Snad nejhůře z postav Nového zákona je na tom Marie Magdaléna, jejíž svátek připadá právě na neděli 22. července. Historek o jejím životě kolovaly v ústní tradici snad desítky, nejpozději od poválečného objevu apokryfních textů se příběhu Ježíšovy mecenášky a následovnice pravidelně chytají fantazírující novináři nebo spisovatelé ve snaze vytřískat senzaci ve stylu „víme to, co se vám církev léta snaží utajit“. 

AudioStáhnout
 

Pravý obraz Marie Magdalény

Jakub Ort, Jan Škrob a Petr Wagner s hostem ThDr. Ladislavem Heryánem na telefonu se budou v dalším Hergot!u snažit najít pravý obraz této ženy, bez níž by mimo jiné třeba zvěst křesťanských Velikonoc nebyla zřejmě taková, jak ji známe dnes. V playlistu najdete tentokrát Herbalizer, Jimiho Hendrixe, Jesus And Mary Chain nebo Martu Kubišovou. 

Autor:  Petr Wagner, Jakub Ort, Jan Škrob

Nové články v rubrice

 • 20. července  2014 v 18:00     AudioVideo  rubrika: Hergot!

  Hergot!: Zhluboka se nadechnout...

  Holotropní dýchání je tak trochu záhadná psychoterapeutická metoda. Kvůli jejím spirituálním přesahům se Dominik Čejka, Petr Wagner a Jan Škrob rozhodli zhluboka nadechnout a podívat se na ni zblízka.

   
 • 13. července  2014 v 18:00     Audio  rubrika: Hergot!

  Hergot! o Desateru: Nesesmilníš

  V seriálu o Desateru se Jan Škrob, Jakub Ort a Petr Wagner pouštějí na tenký led. Vztah náboženství a sexu je složitý a zaslouží si pozornost z různých stran.

   
 • 6. července  2014 v 18:00     Audio  rubrika: Hergot!

  Hergot!: O vědě, náboženství a konci naší civilizace s Václavem Cílkem

  Václav Cílek je známý geolog a klimatolog, ale také spisovatel a překladatel zenových nebo taoistických náboženských textů. Poutá na sebe pozornost veřejnosti schopností podávat věci v širších souvislostech a popularizovat...

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas