Hergot!22. července  2012 v 17:00  

Hergot!: Známá neznámá Marie z Magdaly

Panna Marie, Marie Magdaléna a Jan Evangelista od F. M. Brokofa, největší skvost Muzea soch - Foto: Tomáš Klement

Panna Marie, Marie Magdaléna a Jan Evangelista od F. M. Brokofa, největší skvost Muzea sochFoto: Tomáš Klement

Některé biblické postavy to mají těžké – spolehlivých dokladů o jejich životě je poskrovnu, mnohem více je legend a napůl pohádkových tradic, ještě více je pomluv a obskurních spekulací.

Snad nejhůře z postav Nového zákona je na tom Marie Magdaléna, jejíž svátek připadá právě na neděli 22. července. Historek o jejím životě kolovaly v ústní tradici snad desítky, nejpozději od poválečného objevu apokryfních textů se příběhu Ježíšovy mecenášky a následovnice pravidelně chytají fantazírující novináři nebo spisovatelé ve snaze vytřískat senzaci ve stylu „víme to, co se vám církev léta snaží utajit“. 

 

Pravý obraz Marie Magdalény

Vložit na svůj web

Jakub Ort, Jan Škrob a Petr Wagner s hostem ThDr. Ladislavem Heryánem na telefonu se budou v dalším Hergot!u snažit najít pravý obraz této ženy, bez níž by mimo jiné třeba zvěst křesťanských Velikonoc nebyla zřejmě taková, jak ji známe dnes. V playlistu najdete tentokrát Herbalizer, Jimiho Hendrixe, Jesus And Mary Chain nebo Martu Kubišovou. 

Autor:  Petr Wagner, Jakub Ort, Jan Škrob
Pořad: Hergot!  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: neděle 18:00; repríza středa 04:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. září  2014 v 18:00     AudioVideo  rubrika: Hergot!

  Kurdský aktivista Peshkawt Adham v Hergot!u: Na dosah ISIS

  Zprávy o teroristickém řádění v Iráku a Sýrii otřásají celým světem. Teroristická organizace ISIS postupuje a na dobytých územích nelítostně popravuje civilisty a zanechává za sebou spoušť. Jan Škrob, Petr Wagner a...

   
 • 21. září  2014 v 18:00     Audio  rubrika: Hergot!

  Hergot! o Desateru: Nevydáš křivé svědectví

  Jaké svědectví před soudem je ještě křivé a jaké je v pořádku? Co radí advokáti vypovídat svým klientům? Kdo jsou dnes ti nejslabší, kteří potřebují zastání, a spravedlnosti se jim ne vždy dostává? Takové a další otázky...

   
 • 14. září  2014 v 18:00     Audio  rubrika: Hergot!

  Hergot!: Nemocnice s lidskou tváří

  V nemocnici neleží nikdo rád. Kromě fyzických bolestí a obtíží je přitom člověku často úzkostně nepříjemné odcizení a šedivá anonymita. Personál má na starosti váš fyzický stav a na nějaké povídání obvykle není čas.

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas