Hudba On Air23. dubna  2012 v 16:38  

Chelsea Wolfe: Pochybující sukuba v Praze

Chelsea Wolfe - Foto: Charlene Bagcal, Oficiální stránka Chelsea Wolfe

Chelsea WolfeFoto: Charlene Bagcal, Oficiální stránka Chelsea Wolfe

Zpěvačka Chelsea Wolfe z Los Angeles je jednou z velkých nadějí scény současného folku. Ve své hudbě si pohrává s okultní atmosférou, temnotou a gotickou image, přesto zůstává především skvělou písničkářkou. Na kontě má dvě alba a spousty koncertů – v rámci jejího turné se konečně dostalo také na Prahu, 23. dubna zahraje v Kavárně Potrvá.

Kalifornská zpěvačka a skladatelka Chelsea Wolfe, která svoji hudbu ráda označuje za doom-folk, vnáší na scénu dávno zapomenuté motivy. Písničkářka, která začala první písně skládat už v devíti letech, totiž zásadním způsobem pochybuje o samotném smyslu hudby. Dlouhou dobu se za muzikantku vůbec nepovažovala a jediným důvodem, proč se nakonec rozhodla jít po cestě hudby dál, byl prý její vnitřní hlas, který jí našeptával, ať to nepřestává zkoušet. Intuice a klíčová role autorčina podvědomí jsou zásadní prvky, na kterých staví svoji tvorbu. 

Tenhle svůj postoj vysvětluje právě používáním slova doom – kromě osudovosti je v něm ale zakódována i atmosféra jejích skladeb, která je jako jedovatý lektvar umíchána z okultistických ingrediencí, potemnělé vizuality a všudypřítomného pocitu apokalypsy. Na soudný den ostatně odkazuje i název její druhé desky, Apokalypsis, kterou v loňském roce vydal label Pendu Sound Recordings. Portrét zpěvačky na obalu alba připomíná sukubu, tedy astrálního démona-ženu, který pohlavně svádí muže a postupem času je zabíjí. Úvodní skladba, sotva půlminutová Primal / Carnal, tohle čtení jenom podtrhuje – Chelsea Wolfe na ní otevírá album hrdelním řevem. 

Chelsea Wolfe před studiem Radia Wave - Foto: Radio Wave

Chelsea Wolfe před studiem Radia WaveFoto: Radio Wave

V rozhovoru s Chelsea Wolfe jsme se zastavili nejen u její záliby v černé barvě a v gotické estetice, ale zjišťovali jsme i důvody, proč se rozhodla na úvod své desky Apokalypsis zařadit téměř půlminutový hrdelní křik. Chelsea se nám navíc svěřila s tím, že už jí unavuje být stále srovnávána se Zolou Jesus a že si ani nemyslí, že by jejich hudební tvorba byla v něčem zásadním podobná. 

AudioStáhnout
 

Chelsea Wolf: Nebaví mě být srovnávána

Zpěvačka, která se odvolává na Black Sabbath nebo Davida Lynche, zahájila svoji kariéru vydáním desky The Grime And The Glow v roce 2010. Už nějakou dobu předtím se ale profilovala jako autorka, která stojí v opozici současné vlně psychedelického indie rocku těžícího z prosluněné nálady 60. let. Naopak se dá svojí estetikou zařadit třeba k anglickému písničkáři Mattu Sweetovi, který pod jménem Boduf Songs už sedm let rozšiřuje hranice akustického folku směrem k biblické zkáze. Přestože se Chelsea Wolfe skrývá za pečlivou image, rozhodně to u ní není manýra nebo pouhá hra. Všechny ty vizuální hrátky totiž vyvěrají z hlubokého přesvědčení. Ostatně, zájemci se o tom budou moct přesvědčit poměrně záhy. 23. dubna totiž Chelsea Wolfe vystoupí v pražské Kavárně Potrvá. Předskakovat bude Andrea Rottin. 

Mimochodem, Chelsea Wolfe není umělecký pseudonym, ale pravé jméno. 

Nové články v rubrice

 • 2. září  2014 v 13:20     FotogalerieAudio  rubrika: Hudba On Air

  Blonde Redhead: Škoda každé noty, která padne vedle

  Blonde Redhead začali už před více než dvěma dekádami jako trochu divný shoegaze kvartet, aby se ve zlaté éře labelu Touch and Go stali špičkou chytrého nezávislého popu, dlouho předtím, než si kdokoliv pomyslel, že...

   
 • 1. září  2014 v 17:20     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Rustieho nový jazyk postrádá novotvary

  Skotský producent Rustie je jednou z klíčových postav dnešní futuristické beatovědy. Jeho debutové album Glass Swords v roce 2011 bez nadsázky předběhlo svou dobu – a s jeho následky se klubová scéna potýká dodnes,...

   
 • 1. září  2014 v 14:00     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Monikino Kino: Seznámili jsme se na MySpace, když „dofrčoval“

  Rovnou ze zkoušky z němčiny přišla na rozhovor do Radia Wave Monika Midriaková. Společně s Petrem Markem představili svůj československý elektropopový projekt Monikino Kino, který vydal 1. září debutové album Prázd...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas