Hudba On Air23. dubna  2012 v 16:38  

Chelsea Wolfe: Pochybující sukuba v Praze

Chelsea Wolfe - Foto: Charlene Bagcal, Oficiální stránka Chelsea Wolfe

Chelsea WolfeFoto: Charlene Bagcal, Oficiální stránka Chelsea Wolfe

Zpěvačka Chelsea Wolfe z Los Angeles je jednou z velkých nadějí scény současného folku. Ve své hudbě si pohrává s okultní atmosférou, temnotou a gotickou image, přesto zůstává především skvělou písničkářkou. Na kontě má dvě alba a spousty koncertů – v rámci jejího turné se konečně dostalo také na Prahu, 23. dubna zahraje v Kavárně Potrvá.

Kalifornská zpěvačka a skladatelka Chelsea Wolfe, která svoji hudbu ráda označuje za doom-folk, vnáší na scénu dávno zapomenuté motivy. Písničkářka, která začala první písně skládat už v devíti letech, totiž zásadním způsobem pochybuje o samotném smyslu hudby. Dlouhou dobu se za muzikantku vůbec nepovažovala a jediným důvodem, proč se nakonec rozhodla jít po cestě hudby dál, byl prý její vnitřní hlas, který jí našeptával, ať to nepřestává zkoušet. Intuice a klíčová role autorčina podvědomí jsou zásadní prvky, na kterých staví svoji tvorbu. 

Tenhle svůj postoj vysvětluje právě používáním slova doom – kromě osudovosti je v něm ale zakódována i atmosféra jejích skladeb, která je jako jedovatý lektvar umíchána z okultistických ingrediencí, potemnělé vizuality a všudypřítomného pocitu apokalypsy. Na soudný den ostatně odkazuje i název její druhé desky, Apokalypsis, kterou v loňském roce vydal label Pendu Sound Recordings. Portrét zpěvačky na obalu alba připomíná sukubu, tedy astrálního démona-ženu, který pohlavně svádí muže a postupem času je zabíjí. Úvodní skladba, sotva půlminutová Primal / Carnal, tohle čtení jenom podtrhuje – Chelsea Wolfe na ní otevírá album hrdelním řevem. 

Chelsea Wolfe před studiem Radia Wave - Foto: Radio Wave

Chelsea Wolfe před studiem Radia WaveFoto: Radio Wave

V rozhovoru s Chelsea Wolfe jsme se zastavili nejen u její záliby v černé barvě a v gotické estetice, ale zjišťovali jsme i důvody, proč se rozhodla na úvod své desky Apokalypsis zařadit téměř půlminutový hrdelní křik. Chelsea se nám navíc svěřila s tím, že už jí unavuje být stále srovnávána se Zolou Jesus a že si ani nemyslí, že by jejich hudební tvorba byla v něčem zásadním podobná. 

 

Chelsea Wolf: Nebaví mě být srovnávána

Vložit na svůj web

Zpěvačka, která se odvolává na Black Sabbath nebo Davida Lynche, zahájila svoji kariéru vydáním desky The Grime And The Glow v roce 2010. Už nějakou dobu předtím se ale profilovala jako autorka, která stojí v opozici současné vlně psychedelického indie rocku těžícího z prosluněné nálady 60. let. Naopak se dá svojí estetikou zařadit třeba k anglickému písničkáři Mattu Sweetovi, který pod jménem Boduf Songs už sedm let rozšiřuje hranice akustického folku směrem k biblické zkáze. Přestože se Chelsea Wolfe skrývá za pečlivou image, rozhodně to u ní není manýra nebo pouhá hra. Všechny ty vizuální hrátky totiž vyvěrají z hlubokého přesvědčení. Ostatně, zájemci se o tom budou moct přesvědčit poměrně záhy. 23. dubna totiž Chelsea Wolfe vystoupí v pražské Kavárně Potrvá. Předskakovat bude Andrea Rottin. 

Mimochodem, Chelsea Wolfe není umělecký pseudonym, ale pravé jméno. 

Nové články v rubrice

 • 16. října  2014 v 17:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  U nihilistů Iceage není dospělost hřích

  Kodaňské kvarteto Iceage vylétlo do první ligy nezávislé scény před třemi lety díky debutu New Brigade. Jejich syrového brutalistního punku si všimli tastemakeři jako Pitchfork a z dánských teenagerů udělali – k překvapení...

   
 • 14. října  2014 v 17:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Scott Walker a Sunn O))) na nové desce Soused milují, když je to nahlas

  Před dvěma lety to byla Lulu, dnes Soused. Mají obě alba, na nichž se svébytní písničkáři s nezaměnitelnými hlasy spojili s metalovými houněmi, něco společného? Vlastně ano. V obou případech znějí kolaborace dosti předvídatelně...

   
 • 14. října  2014 v 13:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Smrt je teprve začátek, vzkazuje ADHD jazz Flying Lotuse

  Pro producenty elektronické hudby platí jedno důležité varování – jakmile začnou snít o tom, že se z nich stávají jazzmani, jsou bez výjimky ztraceni. Losangeleský všeuměl Flying Lotus příznaky této diagnózy prokazuje...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas