Cloud Nothings na Here and Nowhere Else zdůrazňují přítomnost

10. duben 2014

Kytarových „revivalů“ je dneska spousta, a jenom některé to dotáhnou k výraznějšímu releasu. Tohle se daří clevelandským Cloud Nothings. Na čtvrté desce Here and Nowhere Else hrají rychleji a třiadvacetiletý frontman Dylan Baldi natahuje klišé z předešlé Attack on Memory o tom, že neví co se životem.

Cloud Nothings začínali v roce 2009 jako jeden ze sólo projektů tehdy osmnáctiletého kytarového nerda Dylana Baldiho. Ten dělil čas mezi studium na univerzitě v Clevelandu a muziku – dojížděl k rodičům do Westlake, aby mohl v příšeří jejich sklepa sám nahrávat nástroje i vokály, i přestože naživo už vystupoval s kapelou. Téhož roku vydal prostřednictvím malého vydavatelství Bridgetown první EP Turning On a později v prosinci hráli Cloud Nothings v New Yorku před Real Estate a Woods, kde o sobě dali poprvé víc vědět. Následovala smlouva s washingtonským labelem Carpark Records.

Aktuální album Here and Nowhere Else, na němž se jako producent podepsal John Congleton (stojící například i za novou deskou St. Vincent), je oproti předešlému, temnějšímu Attack on Memory dynamičtější. První z osmi tracků Now Hear In, který vede neodbytný riff, předznamenává tempo celé desky. Plytký text zas, že psaní nebude Baldiho velkou předností.

Silnější je Here and Nowhere Else v druhé polovině. Výrazná skladba No Thoughts je založená na souboji vokálu s ohulenými bicími. Více než sedmiminutová Pattern Walks zas odpovídá na rezignovanou Wasted Days z předešlé desky. Poslední, popovější I´m Not Part of Me vydali už v prosinci jako singl a zároveň jako teaser na album, protože vysvětluje jeho slabý motiv – v textu Baldi zpívá o tom, že se chce naučit žít teď a tady a neutápět se v minulosti.

03099233.jpeg

Steve Albini se prý při nahrávání Attack on Memory v jeho chicagském studiu trochu nudil a víc času věnoval hraní scrabblu na Facebooku než kapele. Další studiovka, postavená na kontrastu melodických kytarových pasáží s ječivým vokálem a rychlými bicími, je sice výrazně agresivnější, ale znovu nenabízí nic objevného. Velkou zásluhu na tom, že se lehce vyvazuje z průměrnosti prefabrikovaných kytarovek, má především bubeník Jason Gerycz.

Hodnocení: 65 %
Cloud Nothings – Here and Nowhere Else (Carpark Records, 2014), 31 min

autor: Miloš Hroch
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.