Hudba On Air10. srpna  2012 v 13:30  

Mission Of Burma: Experimenty v punkovém duchu

Mission Of Burma Scott Munroe - Foto: Scott Munroe, Oficiální stránky Mission Of Burma

Mission Of Burma Scott MunroeFoto: Scott Munroe, Oficiální stránky Mission Of Burma

21. století je století reunionů – navázat na začátky, z nichž čas, posluchači a hudební tisk postupně udělali legendární zlatý věk, zkouší opravdu kdekdo. Bostonská punková úderka Mission Of Burma je jednou z těch skupin, jejíž druhá kariéra trvá mnohem déle než ta první.

V letech 1979–1983 tohle kvarteto, v němž typicky rockovou sestavu doplňoval zvukový mág manipulující s magnetofonovými páskami, vydalo jedno EP a jedno elpíčko, po obnovení činnosti v roce 2002 této dvojici přibyli další čtyři sourozenci. Sestava skupiny je ze tří čtvrtin stejná, došlo pouze ke změně na postu manipulátora s přednahranými zvuky – a pásky nahradila digitální technologie. 

Mission Of Burma nikdy nebyli dřevními pankáči. Energii spojenou se zmíněným hudebním stylem doplňovali zájmem o dada a avantgardní kompozice a pracovní metody takových skladatelů, jako byli Cage a Stockhausen. Velkou roli hrála náhoda: Martin Swope za mixážním pultem nahrával hudbu, kterou jeho tři kolegové vyluzovali na pódiu, posílal její záznam zpět na pódium a do PA systému a jeho spoluhráči museli na zjevivší se zvuky reagovat. Mnozí diváci o Swopeově roli vůbec nevěděli a domnívali se, že tu zvukovou kalamitu dokážou Mission Of Burma vykouzlit pouze s jednou kytarou, jednou baskytarou a jednou bicí soupravou. Není vyloučeno, že kdyby se kapela v roce 1983 nerozešla, mluvili bychom o ní dnes se stejnou úctou jako o Sonic Youth propojujících ve stejné době zvuk rocku a avantgardy o kus dál v New Yorku. 

Mission Of Burma – Unsound - Foto:  Fire Records

Mission Of Burma – UnsoundFoto:  Fire Records

Páté řadové album Mission Of Burma se jmenuje Unsound a nalezneme na něm jedenáct stručných vypalovaček v punkovém duchu. Žádné divoké zvukové experimenty nečekejme, přednatočené a manipulované zvuky, které jsou pro Mission Of Burma typické, jsou použity spíše homeopaticky a k dokreslení atmosféry, ani na okamžik ale neukradnou scénu samy pro sebe a slouží písničkářskému umu trojice instrumentalistů, z nichž každý má na albu autorský vklad. Mohlo by to být i divočejší, na druhou stranu ale víme, že efekty stárnou rychleji než písně, takže Mission Of Burma možná udělali dobře, že svého zvukového mága mírnili. 

Mission Of Burma – Unsound (Fire Records, 2012) 

Autor:  Petr Ferenc

Nové články v rubrice

 • 27. listopadu  2015 v 11:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Teenageři, sorry, současný pop útočí na dospělé

  Zpěvačka Adele trhá s novou deskou 25 absolutní prodejní rekordy a naznačuje, že průměrný konzument mainstreamového popu stárne. Tradiční hybná síla průmyslu – teenageři – je na ústupu.

   
 • 26. listopadu  2015 v 11:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Producent Boots se na debutu AQUARIA potápí bez rukávků

  Dokud nezačal pracovat pro Beyoncé, byl Jordan Asher jedním z mnoha newyorských číšníků, kteří sní o hudební kariéře. S trochou štěstí se ale dostal k obrovské šanci, kterou zužitkoval, a po dvou letech od producentského...

   
 • 26. listopadu  2015 v 08:30       rubrika: Hudba On Air

  Mixy týdne #48: Kamixlo, Lee Gamble a Mala

  Uzdravující se dubstep, jehož nová vlna kopíruje cestu, kterou si prošel grime, reggaeton s vlivy britské klubové scény či soubor současné abstraktní experimentální tvorby představují producenti Mala, Kamixlo a Lee...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace