Postpunkoví klasikové The Pop Group baví svou naštvaností a Gang of Four nudí

25. březen 2015

Postpunková éra konce 70. let se v novém tisíciletí dočkala velkého comebacku. Nikdy bychom bez ní neměli projekty jako Franz Ferdinand, LCD Soundsystem nebo St. Vincent. S klidem se dá dokonce konstatovat, že nezávislý rock posledních patnácti let si nelze představit bez britských kapel Joy Division, Gang of Four nebo The Pop Group. Pro veterány scény, kteří zatoužili vrátit se na pódia, to ale znamená bojovat nejen se stínem vlastní minulosti, ale i se zástupy klonů.

Dvě poslední jmenované kapely The Pop Group a Gang of Four se o to pokouší na nových deskách vydaných shodou náhod v rozmezí několika týdnů. První jmenovaní se dokonce připomínají prvním albem za 35 let.

The Pop Group vydali na přelomu sedmé a osmé dekády dvě kultovní desky a pak se rozpadli. Vůdčí postava kapely Mark Stewart se ale v následujících dekádách podílel na spoustě povedených počinů (za poslech stojí třeba předloňské album The Politics of Envy), které vycházely z typického soundu kapely, jež míchá urputné funkové groove s vykřikovanými slogany a zvukovými efekty dubu.

Na aktuálním albu Citizen Zombie je nicméně slyšet, že strojový zvuk jeho domovské kapely je nenapodobitelný. Kytarová kvákadla možná vyšla z módy, ale The Pop Group neztratili nic ze své výstřednosti. Desce navíc dodal skvělou produkci jejich dlouholetý fanoušek Paul Epworth (Adele, Coldplay) a The Pop Group si svoji naštvanost náramně užívají.

03345568.jpeg

Gang of Four se rozpadli až v roce 1983, a tak alespoň stihli svoji klasiku Entertainement! pořádně zpropagovat. Ještě v 80. letech z jejich funkem řízlého punku citovali R.E.M., Red Hot Chili Peppers nebo Kurt Cobain, kapela si ale následně prošla celou řadou stylových i personálních proměn. Na aktuální desce What Happens Next už zůstal z původní sestavy jen kytarista Andy Gill. Nahrávka tak působí spíše dojmem jeho sólovky, na které hostují třeba Alison Mosshart z The Kills nebo německá star Herbert Grönemeyer. Paranoidní dystopický sound kapely je na svém místě, ale komplikované riffy a rytmy ji táhnou až někam k industriálnímu emo-metalu (Stranded, Where The Nightingale Sings). Gillovu jednorozměrnému stylu prostě chybí příspěvky ostatních členů kapely.

Když dvě postpunkové legendy dělají totéž, nemusí to být nutně totéž. Zatímco The Pop Group zní po třicetiletém spánku na Citizen Zombie svěže, Gang of Four rozpadlí na atomy marně hledají důvod, proč vůbec existovat. Osvobozující přístup DIY i politická angažovanost post punku inspirují pořád, z veteránů ale mají po letech co říct jen někteří.

The Pop Group – Citizen Zombie (Freaks R Us, 2015) – 75 %
Gang of Four – What Happens Next (Metropolis Records, 2015) – 50 %

autor: Karel Veselý
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.