Hudba On Air4. dubna  2012 v 13:30  

Radio Royal: Hypnóza desek a kytary

Radio Royal - Foto: Stanislav Soukup

Radio RoyalFoto: Stanislav Soukup

Hudební experimentátor Petr Ferenc je známý především svým zaujetím pro gramofony – to ventiluje nejčastěji v uskupení Bird Build Nests Underground, které je mimo jiné držitelem žánrové ceny Anděl za rok 2007 v kategorii Alternativní hudba.

Svojí pečlivou prací s preparovanými gramofony navazuje třeba na improvizované zvukové plochy liverpoolského hudebníka Philipa Jecka, který vydává na respektovaném britském labelu Touch. 

Radio Royal – RRDL01 - Foto:  Clinical Archives

Radio Royal – RRDL01Foto:  Clinical Archives

Jak je ale v žánru experimentální elektroniky nebo hlukové hudby zvykem, hudebníci se často nespokojí s jednou kapelou, ale účinkují v četných bočních projektech. V případě Ference je to duo Radio Royal, ve kterém jej doplňuje Tomáš Procházka. Ten si pod pseudonymem Federsel udělal jméno coby součást kapely B4 (čerství držitelé ceny Vinyla pro Album roku) nebo Gurun Gurun

Dvojice vydala svoje první album v loňském roce – o CDR se postaral pražský label Klangundkrach, v jehož katalogu můžeme kromě debutu Radio Royal najít třeba i desky od hypnagogické kapely No Pavarotti nebo projektu K!amm. Druhá deska, internetový release pojmenovaný RRDL01, vyšla pod hlavičkou ruského netlabelu Clinical Archives.
Radio Royal na ní působí nebývale sebejistým a především kompaktním dojmem – a napomáhá tomu i rozdělení úloh mezi oběma muzikanty. Zatímco Ferenc se poměrně tradičně věnuje svým gramofonům, Procházka do výrazu kapely vnáší organičnost svojí hrou na kytaru. Decentně odměřené hrátky s kazetovými magnetofony zase upevňují stavbu všech sedmi tracků hypnotickou rytmikou. 

Radio Royal - Foto: Stanislav Soukup

Radio RoyalFoto: Stanislav Soukup

Mnohovrstevnaté kompozice Radio Royal fungují na principu hudebních koláží – na desce je slyšet mluvené slovo, elektronický bzukot mixážního pultu i repetitivní ozvuky německého krautrocku a rané psychedelie 70. let. Přestože se album ze začátku tváří možná trošku neproniknutelně, nejde o nijak závratně obtížný poslech. Radio Royal totiž nechybí ani smysl pro nadsázku a hudební odlehčení. Právě to nakonec dělá z desky RRDL01 přitažlivý materiál, který je se zahraniční produkcí v podobných žánrech naprosto srovnatelný. 

Download desky RRDL01  

Nové články v rubrice

 • 31. července  2015 v 11:20     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Spokojený Jeff Tweedy svým Wilco neprospívá

  Když před několika lety frontman chicagské indierockové kapely Wilco Jeff Tweedy zjistil, že mu běhání pomáhá od jeho úzkostí a neuróz, opřel se do sportu tak vehementně, že si během jednoho léta oddělal obě kolena....

   
 • 30. července  2015 v 17:20     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Lucia Cole je nejslavnější zpěvačka, která neexistuje

  V posledních měsících se na internetu zjevila nová, mladá a nadějná zpěvačka. Lucia Cole už letos stihla vydat na iTunes a Amazonu své album Innocence, poskytnout několik rozhovorů a nasbírat na Twitteru přes 60 tisíc...

   
 • 30. července  2015 v 13:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Kukuřice mrtvého muže: Intimní disko Arthura Russella zní pořád dál

  Je to štěstí, anebo drsný osud, být oceňovaný, vlivný, ba milovaný muzikant – ale až po smrti? V nezávislém popu patrně není druhá postava se srovnatelným příběhem: naprostou většinu hudby Arthura Russella poznal svět... Corn, vydávání není u konce ani teď, třiadvacet let po Russellově smrti.

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas