Hudba On Air23. března  2017 v 09:20  

Tam, kde voda teče do kopců. Střed Světa se vrátil s dvěma deskami

Střed Světa – Rozmístění opakováním - Foto:  Baba Vanga

Střed Světa – Rozmístění opakovánímFoto:  Baba Vanga

Po čtyřech letech se albovým materiálem připomíná producent vystupující pod jménem Střed Světa. Na dvou kazetách nazvaných Rozmístění opakováním a Spletitě Protékající Pod Slovy pokračuje v drcení stavebních prvků z elektronických žánrů, jako je house a techno. Z těch nakonec v mase zvuku zůstanou jen vzdálené ozvěny.

V nedávném rozhovoru pro web Dazed Digital prohlásil Darren Cunningham, pro posluchače známý jako Actress, že hudební producenty považuje často hlavně za fanoušky existujících forem a tvarů, které se ve své vlastní tvorbě jen snaží napodobit. Cunningham pravděpodobně nikdy neslyšel český projekt Střed Světa – po poslechu čtyři roky staré eponymní kazety by možná svůj názor trochu pozměnil, neboť jestli se dá o této debutové kazetě něco s jistotou říci, pak snad jen to, že se rozhodně nesnaží opakovat standardizované hudební formy. Právě naopak. Náznaky pravidelných rytmů se tu rozpouští pod změtí šumů, různých překvapivých odboček a zvukových manipulací. 

V dekonstrukci elektronické hudby pokračuje Střed Světa i na svých dvou nových kazetách Rozmístění opakováním (vydal label Baba Vanga) a Spletitě Protékající Pod Slovy (v péči značky Red For Colour Blind). Tendence k destrukci rytmických schémat je v současné hudbě citelná. Střed Světa provádí, co se teoretického přístupu týče, cosi obdobného jako třeba projekty Amnesia Scanner nebo Kamixlo. Je ale mnohem subtilnější a namísto klubového parketu cílí spíš na domácí poslech ve sluchátkách. 


Na nových deskách se vrací svébytný tvůrce, jehož rukopis se v posledních letech ještě vyjasnil. Zvlášť dobře je to vidět na nahrávce nazvané Rozmístění opakováním (záliba v krypticky znějících českých názvech Středu Světa zůstává, ale omezuje se tentokrát jen na jména obou desek – skladby samotné jsou pouze očíslované), která působí pozoruhodně sevřeně, ale zároveň také plasticky. Poslouchat ji znamená vstoupit do surreálného prostředí, kde se vytratila představa normálnosti a nic se vám tak nemůže jevit jako až příliš potrhlé. Jeho obyvatelé vypadají povědomě, zároveň je však na nich cosi zvláštního, což zprvu může mást, postupně však nutí k dalšímu pozorování. Voda jako by tu tekla do kopců, slunce nezapadalo a k domluvě nebylo potřeba řeči. 

Střed Světa – Spletitě Protékající Pod Slovy - Foto:  Red for Colour Blind

Střed Světa – Spletitě Protékající Pod SlovyFoto:  Red for Colour Blind

Poslouchat znamená nejen navštívit jinou zemi, ale i ptát se. Kam třeba zmizí ten kolotočářský osmibit ze skladby B2? Nebo co nastane s náhlým koncem desky v tracku B4, který přece neukázal vše, co zamýšlel? Právě to ale nutí k opětovnému poslechu, neboť odpovědi tam ukryty zcela jistě jsou, jen jsme je museli přehlédnout. Příště si už snad dáme lepší pozor. 

Vedle této suverénní a neobyčejně půvabné desky se pak druhá nahrávka Spletitě Protékající Pod Slovy trochu ztrácí. Nedokáže už předvést podobně komplexní mikrosvět jako její sesterská kazeta, což je zřejmě zčásti i daní za v popisku avizovaný live proces vzniku. Skrumáže zvukových klikatic ale i tak prozrazují svého tvůrce jako člověka s jedinečnou hudební vizí, u níž záhy zjistíme, že ji potřebujeme navštěvovat znovu a znovu. 

Střed Světa – Rozmístění opakováním (Baba Vanga, 2017)
Hodnocení: 90 % 

Střed Světa – Spletitě Protékající Pod Slovy (Red For Colour Blind, 2017)
Hodnocení: 80 % 

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace