Hudba On Air8. února  2012 v 14:00  

Žíhaný dárek DIY Core

LP Mladá fronta stárne rychle - Foto:  DIYcore

LP Mladá fronta stárne rychleFoto:  DIYcore

V nákladu 273 kusů krásného červenobílého vinylu vyšla koncem minulého roku kompilace Mladá fronta stárne rychle (Songs for DIY Core) s elegantním, jednoduchým designem od Carton Clanu. Co najdete na samotném albu zaštítěném citátem Louise-Ferdinanda Célina?

DIYcore.net je jedna z nejlepších tuzemských stránek o podzemní muzice a její tvůrci kromě recenzí, reportů z koncertů a profilů dokážou čas od času překvapit myšlenkou nad rámec toho, co člověk od hudebního serveru čeká. Třeba nedávno spustili takzvanou „Spokojízdu“, informační platformu, kde se mohou nadšenci cestující shodou okolností na stejný koncert na druhý konec republiky domluvit na společné dopravě. 

Mladá fronta stárne rychle - Foto:  DIYcore

Mladá fronta stárne rychleFoto:  DIYcore

Nápadem, který v konečném výsledku vedl k vydání červenobílého vinylu Mladá fronta stárne rychle se stejně laděným obalem, byla výzva kapelám, aby posílaly nahrávky exkluzivně ke stažení na server. Během několika měsíců se sešla pestrá směska muziky od punku a hardcore přes těžko zařaditelný experiment až třeba k folkově laděním skladbám. Z té hromady byla vybrána šťastná jedenáctka tracků k vylisování do asfaltu. 

Desku otevírá Unna skladbou Bez přesvědčení a je to asi záměrná ironie – Unna hraje tak soustředěný a názorově utříděný noiserock, jaký se u nás slyší málokdy. Dalším kapelám na výběru ale nasazuje dost vysokou laťku, kterou každý zdolává po svém. Instrumentální duo Depakine Chrono svým typickým krko- a prstolomným způsobem, Pacička jedovatostí svých harmonických postupů, Průmyslová smrt vztekem ze staré školy, Or svěže zelenou energií a svojským zvukem ze zkušebny a Remek podobně, ovšem se silnou vášní pro emocore půlky 90. let. 

LP Mladá fronta stárne rychle - Foto:  DIYcore

LP Mladá fronta stárne rychleFoto:  DIYcore

Ostatní (Aran Epochal, Hippobelly, Petit Pigeon, Noise Afterparty, Have to Be Distanced) patří do jiné disciplíny a je to dobře, protože jinak by byl žíhaný vinyl zřejmě o dost nudnější. V jejich skladbách se nespěchá, k vyústění se dochází občas velmi rozvážně, ale i tady vedle sebe dobře fungují skladby natáčené doma na koleně s nahrávkami, za které už někdo musel nějaký peníz utratit ve studiu. 

I když vinylem chtěla parta z DIY Core udělat radost především sama sobě, jak hrdě deklaruje, jde o událost mnohem významnější, než by bylo nějaké poplácání po zádech. Od nynějška je už nejen virtuálně, ale i takříkajíc věcně dokázáno, že domácí underground roste do krásy a životaschopnosti, o které si mainstream živený penězi velkých firem může jen nechat zdát. 

Autor:  Petr Wagner

Nové články v rubrice

 • 31. července  2015 v 11:20     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Spokojený Jeff Tweedy svým Wilco neprospívá

  Když před několika lety frontman chicagské indierockové kapely Wilco Jeff Tweedy zjistil, že mu běhání pomáhá od jeho úzkostí a neuróz, opřel se do sportu tak vehementně, že si během jednoho léta oddělal obě kolena....

   
 • 30. července  2015 v 17:20     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Lucia Cole je nejslavnější zpěvačka, která neexistuje

  V posledních měsících se na internetu zjevila nová, mladá a nadějná zpěvačka. Lucia Cole už letos stihla vydat na iTunes a Amazonu své album Innocence, poskytnout několik rozhovorů a nasbírat na Twitteru přes 60 tisíc...

   
 • 30. července  2015 v 13:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Kukuřice mrtvého muže: Intimní disko Arthura Russella zní pořád dál

  Je to štěstí, anebo drsný osud, být oceňovaný, vlivný, ba milovaný muzikant – ale až po smrti? V nezávislém popu patrně není druhá postava se srovnatelným příběhem: naprostou většinu hudby Arthura Russella poznal svět... Corn, vydávání není u konce ani teď, třiadvacet let po Russellově smrti.

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas