Hudba On Air8. února  2012 v 14:00  

Žíhaný dárek DIY Core

LP Mladá fronta stárne rychle - Foto:  DIYcore

LP Mladá fronta stárne rychleFoto:  DIYcore

V nákladu 273 kusů krásného červenobílého vinylu vyšla koncem minulého roku kompilace Mladá fronta stárne rychle (Songs for DIY Core) s elegantním, jednoduchým designem od Carton Clanu. Co najdete na samotném albu zaštítěném citátem Louise-Ferdinanda Célina?

DIYcore.net je jedna z nejlepších tuzemských stránek o podzemní muzice a její tvůrci kromě recenzí, reportů z koncertů a profilů dokážou čas od času překvapit myšlenkou nad rámec toho, co člověk od hudebního serveru čeká. Třeba nedávno spustili takzvanou „Spokojízdu“, informační platformu, kde se mohou nadšenci cestující shodou okolností na stejný koncert na druhý konec republiky domluvit na společné dopravě. 

Mladá fronta stárne rychle - Foto:  DIYcore

Mladá fronta stárne rychleFoto:  DIYcore

Nápadem, který v konečném výsledku vedl k vydání červenobílého vinylu Mladá fronta stárne rychle se stejně laděným obalem, byla výzva kapelám, aby posílaly nahrávky exkluzivně ke stažení na server. Během několika měsíců se sešla pestrá směska muziky od punku a hardcore přes těžko zařaditelný experiment až třeba k folkově laděním skladbám. Z té hromady byla vybrána šťastná jedenáctka tracků k vylisování do asfaltu. 

Desku otevírá Unna skladbou Bez přesvědčení a je to asi záměrná ironie – Unna hraje tak soustředěný a názorově utříděný noiserock, jaký se u nás slyší málokdy. Dalším kapelám na výběru ale nasazuje dost vysokou laťku, kterou každý zdolává po svém. Instrumentální duo Depakine Chrono svým typickým krko- a prstolomným způsobem, Pacička jedovatostí svých harmonických postupů, Průmyslová smrt vztekem ze staré školy, Or svěže zelenou energií a svojským zvukem ze zkušebny a Remek podobně, ovšem se silnou vášní pro emocore půlky 90. let. 

LP Mladá fronta stárne rychle - Foto:  DIYcore

LP Mladá fronta stárne rychleFoto:  DIYcore

Ostatní (Aran Epochal, Hippobelly, Petit Pigeon, Noise Afterparty, Have to Be Distanced) patří do jiné disciplíny a je to dobře, protože jinak by byl žíhaný vinyl zřejmě o dost nudnější. V jejich skladbách se nespěchá, k vyústění se dochází občas velmi rozvážně, ale i tady vedle sebe dobře fungují skladby natáčené doma na koleně s nahrávkami, za které už někdo musel nějaký peníz utratit ve studiu. 

I když vinylem chtěla parta z DIY Core udělat radost především sama sobě, jak hrdě deklaruje, jde o událost mnohem významnější, než by bylo nějaké poplácání po zádech. Od nynějška je už nejen virtuálně, ale i takříkajíc věcně dokázáno, že domácí underground roste do krásy a životaschopnosti, o které si mainstream živený penězi velkých firem může jen nechat zdát. 

Autor:  Petr Wagner

Nové články v rubrice

 • 28. srpna  2014 v 17:20     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Indierockový veterán J Mascis nezarůstá mechem

  Akustické intrikánství debutové sólovky Several Shades of Why rozvádí tichý frontman legendárních Dinosaur Jr. (i když ne vždy unplugged) také na druhé desce Tied to a Star, která mu vychází u domovského Sub Popu. Šedivý...

   
 • 27. srpna  2014 v 13:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Kdo je Ariana Grande? Na její desce se to nedozvíte

  Jestli se ještě vůbec vyplatí sledovat předávání cen MTV, tak hlavně proto, že z ceremoniálu získáte ponětí o tom, kterou hvězdičku se hudební průmysl právě snaží protlačit do první ligy a hlavně hlav konzumentů. Mezi...

   
 • 25. srpna  2014 v 17:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Mirel Wagner dýchá hlínu a vyvolává duchy

  Ingredience louisianských voodoo rituálů, blues 20. let minulého století, caveovské brutality a severské melancholie – posedlost hledat ve smrti krásu rozvádí finská písničkářka Mirel Wagner i na své druhé desce When...

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas